مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  15569   بازدید    تاریخ درج مطلب  12/12/1388    
 
 
نام و القاب امام صادق(ع)

او را جعفر نام گذاری كرده اند و در این نام گذاری از سخن رسول خدا در بیش از هفتاد سال قبل از او الهام گرفته اند. از رسول خدا در مورد نام و لقب او سخن ها و روایاتی است. از جمله این سخن است كه فرمود: خداوند از صلب امام باقر(ع) فرزندی پدید می آورد كه كلمه حق و زبان صدق و راستین اسلام است. و هم از وی نقل شده است كه فرموده: آن كس كه دوست می دارد خدای را ملاقات كند در حالی كه كتاب عمل او در دست راست او باشد باید جعفربن محمد الصادق(ع) را دوست بدارد برخی از اسنادها گزینش نام او را به پیامبر(ص) نسبت می دهد و می گویند او بود كه نام او را جعفر صادق(ع) گذارد.

القاب او

در دنیای عرب رسم بود كه صفت برجسته ای از فرد را مشخص كرده او را بدان صفت بخوانند و چنین صفت را لقب می گفتند. این اسم در بسیاری از جوامع گذشته و حال سابقه داشته و تقریباََ در بسیاری از نقاط جهان امروز نیز ساری و جاری است. برای امام ششم ما القاب متعدد و متنوعی است كه هر كدام بنحوی و نوعی صفت و حقیقتی را از او نشان می دهند.
معروف ترین لقب او صادق است به معنی راستین و راستگو. و از دیگر القاب او عبارتند از:
ـ فاضل(دارای فضیلت و برتری از جهات مختلف).
ـ قائم(به معنی ثابت و پایدار، قیام كننده، برپا و استوار).
ـ كامل(و او كسی است كه از عیب ها منزه و دور و بركنار است).
ـ منجی(نجات بخش و رستگار كننده، عامل رستگاری و نجات).
ـ كلمه الحق(سخن حق، بدور از آلودگی، منزه از خبائث ظاهر و باطن و...).
ـ لسان الصدق(زبان راست، و راستگوی در سخن، گویای راستی و...).
ـ صابر(بردبار، متحمل، مقاوم، در برابر دشواری ها، استوار و پایدار و ...).

چرا صادق؟

چرا او را صادق نامیدند؟ مگر دیگر پیشوایان از این صفت دور و بر كنار بوده اند؟ چرا آن ها را صادق ننامیده اند؟ در پاسخ آن باید گفت اولا اثبات صفتی درباره فردی مایه نفی آن از دیگران نیست. ثانیا در لابلای توجیهاتی كه كه برای ذكر این لقب جهت امان از سوی بزرگان مطرح شده است حقایقی دیگر از این نامگذاری بدست می آید: پیامبر (ص) فرموده: بهنگامی كه پسرم جعفر بن محمد بدنیا آمد او را صادق بخوانید بدان خاطر كه در تداوم امامت، فرزندی به دنیا می آید كه به همین نام(جعفر) موسوم می شود، بدون حقی دعوی امامت می كند و او را جعفر كذاب می نامند و نمونه این سخن از حضرات معصومین اندك نیستند.
_ او را صادق نامیده اند بخاطر صدق مقالت او. 
ـ او را صادق خوانده اند بخاطر صدق حدیث و سخنش.
ـ دیگران چون سیوطی، از پیشوایان و بزرگان اهل سنت نیز همین سخن را سروده اند.
ـ بعضی از بزرگان نوشته اند این لقب را بدان خاطر به او داده اند كه همه پیش بینی ها و اضهار نظر های او راست در می آمد و هر چه می گفت درست بود. و یا گفته اند او را از این بابت صادق خوانده اند كه جز حق نگفت و جز راست و درست به مردم ابلاغ نكرد.
لقب صادق را حتی دشمنانش نیز در باره او معمول می داشتند و این لقب چندان مشهور بود كه هر كس آن را می شنید همان را بر زبان جاری می كرد، حتی منصور عباسی دشمن كینه توز و سر سخت امام(ع) و سرانجام قاتل او.

كنیه او

لقب و كنیه در رسوم عرب تقریباََ همان نقش را ایفا می كردند كه نام خانوادگی در زبان فارسی ما و هم كنیه نشانه ای از احترام و در مواردی هم سببی برای تحقیر بود و انتخاب كنیه ها از سوی خانواده، خود شخص و در مواردی هم مردم بود. او را كنیه های متعددی بود كه هر كدام را به مناسبتی در باره او بكار می بردند. معروف ترین آن ها عبارتند از: ابا عبدالله كه در زبان روایات و احادیث منقول از سوی او بدان بسیار بر می خوریم. از دیگر كنیه های او عبارتند از ابا اسماعیل، ابا موسی، و این كنیه به اعتبار فرزندان امام بود كه این اسامی را دارا بودند.
 
منبع: سایت امام صادق(ع)

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.2 از 5 امتياز است.


12345
48 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 6202 -1 -1

اخلاق
ادیان و مذاهب
مهدویت
اهل بیت (ع)
فلسفه و عرفان
احکام اسلامی
قرآنی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse