مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ جمعه ۳ خرداد -اِجُّمعَة ١٩ رمضان ١٤٤٠ - Friday May 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1234   بازدید    تاریخ درج مطلب  19/12/1388    
 
 
هرم رايحه چيست؟

عطر سازان مراحل تبخير رايحه را به سه مرحله دسته‌بندي كرده‌اند و اين سه مرحله تقسيم‌بندي را در مثلثي به نام هرم رايحه قرار داده‌اند. در اين هرم با سه رايحه آشنا مي‌شويد. رايحه اوليه، ثانويه و پايه.

1- رايحه اوليه: رايحه‌اي كه پس از چند دقيقه از استعمال عطر احساس مي‌گردد رايحه اوليه همان احساس اوليه از بوي عطر است به همين خاطر در فروش عطر تاثير بسزايي دارد.
رايحه اين مرحله تازه و تند است. تركيباتي كه در اين مرحله دخيل هستند بوي تندداشته و به شدت فرار هستند و به سرعت تبخير مي‌شوند. از جمله عناصري كه استفاده بسياري در رايحه اوليه دارند مي‌توان زنجبيل و مركبات را نام برد.

2- رايحه ثانويه: رايحه ثانويه يا مياني و يا قلب رايحه، زماني آشكار مي‌شود كه رايحه ابتدايي از ميان مي‌رود. رايحه ثانوي بدنه اصلي عطر را تشكيل مي‌دهد و به عنوان ملايم‌كننده‌اي براي بوي تند اوليه به كار مي‌رود. رايحه اين مرحله در حدود 10 دقيقه تا 1 ساعت بعد از استعمال عطر احساس مي‌شود. از جمله عناصري كه استفاده بسياري در رايحه ثانويه (مياني) دارند مي‌توان از استقدوس و رز نام برد.

3- رايحه پايه: رايحه پايه يا همان رايحه ماندگار؛ زماني ظاهر مي‌شود كه رايحه اوليه و ثانويه از ميان رفته باشند. تركيبات اين گروه معمولا ثابت‌ كننده هستند و بر قدرت و ماندگاري رايحه اوليه و مياني مي‌افزايند. رايحه‌ اين مرحله قبل از 30 دقيقه از استعمال عطر احساس نخواهد شد. از عمده عناصر مصرفي در اين رايحه مي‌توان از مشك و علف خشك و صمغ گياهي نام برد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 6364 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse