مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4110   بازدید    تاریخ درج مطلب  22/12/1388    
 
 
همه چیز در مورد کاشت ناخن

استفاده از روش ‌های زیبایی ناخن روز به روز رایج ‌تر می ‌شوند، اما آیا استفاده‌ كنندگان از خطرات این روش‌ ها هم باخبرند؟ فصل سرما، رفته رفته تمام می ‌شود و دستكش‌ ها به كمدها بر می‌ گردند. رونق جشن ‌ها و میهمانی ‌ها هم بیشتر می ‌شود و خانم‌ها با استفاده از روش های مختلف كه روز به روز به تعداد آن ها افزوده می ‌شود، درصدد زیباتر كردن ظاهر دست‌ هایشان برمی‌آیند، غافل از این كه این زیبایی گاهی به قیمت از بین رفتن سلامت ناخن‌ ها تمام شده و در برخی موارد اختلالات جبران ناپذیری را به وجود می ‌آورد. این روزها در تمام بروشورهای تبلیغاتی آرایشگاه‌ ها بخشی به كاشت ناخن اختصاص دارد كه هزینه آن، بسته به محل جغرافیایی سالن ‌های آرایش هزینه‌ای حدود 70 هزار تومان در قسمت‌ های شمالی تا 30 هزار تومان در بخش ‌های مركزی شهر است. این هزینه تنها صرف یك دوره كاشت ناخن شده و هر دو هفته یك بار به تناسب بلند شدن ناخن ها لازم است كه ترمیم انجام شود. ترمیم این ناخن‌ ها هم رنج قیمتی از 15 هزار تا25 هزار تومان بسته به میزان رشد ناخن‌ ها دارد. علاوه بر پرهزینه بودن، كاشت ناخن در زمانی حدود 2 ساعت انجام می ‌شود.

برای این منظور سطح ناخن به وسیله سوهان ‌های برقی تا جایی كه تنها لایه بسیار نازكی از ناخن باقی بماند تراشیده می ‌شود تا وقتی از ژل یا پودرهای مخصوص برای فرم دادن به ناخن استفاده می ‌كنند، ظاهری برجسته نداشته باشد. ناخن‌ های كاشته شده در مواردی كه قابل تشخیص از ناخن طبیعی نیستند و به اصطلاح عامه«خوب كاشته شده‌اند»، خطرناك ‌ترند و در صورت شكستن ناگهانی، آسیب جدی‌تری را برای فرد به دنبال دارند، چرا كه مواد مصنوعی مورد استفاده برای كاشت ناخن بر روی لایه‌ای متشكل از یك ردیف سلول، چنان محكم چسبیده‌اند كه اگر در اثر ضربه یا كشیدگی ناگهانی بشكنند یا كنده شوند بافت زیرناخن شامل پوست، گوشت و عروق نیز همراه با آن ها جدا می ‌شود و آسیبی جدی را به وجود می‌ آورد. در این میان ناخن ‌های مصنوعی به صورت ‌های مختلفی از جمله پلاستیكی و كاغذی وجود دارند كه بنابر موقعیت ‌های مناسبتی با چسب‌ های گوناگون از چسب قطره‌ای گرفته تا چسب آهن بر روی ناخن چسبانده می ‌شوند. اما تزئین ناخن ‌ها نیز داستان خودش را دارد و بسیار متنوع و پیچیده است از كاشت ناخن، فرنچ و مانیكور پتیكور و پانچ ناخن گرفته تا لاك و استمپ ناخن. اما پانچ ناخن دست و پا نیز روش جدیدی است كه امسال مورد توجه قرار گرفته است بدین صورت كه پس از سوراخ كردن ناخن، آویزی را بر روی آن ها می‌ گذارند كه بسته به سلیقه افراد از یك نگین كوچك تا آویزهایی به شكل قلب، ستاره و... با زنجیرهای نازك به ناخن متصل می ‌شوند. اما آیا همه آن هایی كه از این وسایل استفاده می ‌كنند، از خطرات آن باخبرند؟ خانم ها بیشتر از آقایان به ظاهر و زیبایی ناخن ‌های خود اهمیت می ‌دهند و پول و زمان زیادی را صرف نگهداری و زیبا نمودن ناخن‌ هایشان می ‌كنند و در بسیاری از موارد، ناخن‌ ها نشان دهنده عادات شخصی و بهداشتی افرادند. متخصصین پوست در این رابطه می گویند: «استفاده از ناخن ‌های مصنوعی و كاشت ناخن، عوارضی هم چون عفونت های معمولی و قارچی، درماتیت(اگزمای تماسی) تغییر شكل صفحه ناخن، شكنندگی و حتی از بین رفتن صفحه اصلی ناخن را به دنبال خواهد داشت. هم چنین، كاشت ناخن ‌های مصنوعی باعث تغییر رنگ ناخن، التهاب دور ناخن، خط خط شدن و خرد شدن ناخن و كنده شدن لبه آزاد ناخن از بستر(اُنیكولیز) می‌شود.» پزشکان معتقدند: «استفاده طولانی مدت از ناخن ‌های كاشته شده از آماده مصرف گرفته تا ناخن‌ های كاشته شده برای استفاده طولانی مدت می ‌تواند باعث واكنش ‌های دردناك و شدید شامل عفونت پوست اطراف ناخن‌ ها و شل شدن ناخن‌ ها شود. خانم هایی كه از ناخن ‌های مصنوعی و كاشته شده استفاده می‌كنند برای زمان طولانی ممكن است مشاهده كنند كه ناخن ‌های طبیعی آن ها نازك ‌تر و مات ‌تر شده است و در مواردی منجر به عوض شدن جهت و محور ناخن می ‌شوند.» او پیشنهاد می ‌كند كه اگر اصراری برای استفاده از ناخن‌ های مصنوعی وجود دارد، این ناخن ‌ها هر 3 ماه یك بار برداشته شوند و اجازه داده شود تا ناخن‌ های طبیعی استراحت كنند.

چسب‌ هایی برای آهن

افزایش طول ناخن ‌ها ممكن است به وسیله ناخن‌ های پلاستیكی كه كل ناخن یا انتهای ناخن را می ‌پوشاند انجام شود. این ناخن‌ های مصنوعی با چسب‌ هایی چسبانده می ‌شوند كه حاوی methacrylate هستند كه ماده‌ای حساسیت‌ زا است و ممكن است باعث شكاف و ترك ناخن شوند. دكتر بلیغی معتقد است: «پوشاندن ناخن ‌ها به وسیله چسب به دلیل وجود آكریلات در تركیبات آن ها از لحاظ طبی و پزشكی عوارضی نظیر پوسته‌ریزی، تغییر بافت ناخن و عفونت‌ های قارچی به خصوص كاندیدا را به وجود می‌آورد و به جز در افرادی كه بافت ناخن در آن ها به دلیل ژنتیكی یا بیماری از بین رفته است، توصیه نمی ‌شود.» براساس گزارش های موجود، چسب ‌هایی كه برای چسباندن ناخن‌ های مصنوعی به كار می ‌روند به دلیل آزاد كردن سم سیانید و بخار ناشی از آن می‌ تواند باعث مسمومیت و حتی فوت افراد آرایش گر شود. متخصص پوست و مو در خصوص دارا بودن ناخن‌ هاى سالم و جذاب مى ‌گوید: «شاید مهم ترین نكته در خصوص سلامت ناخن زنان خانه‌دار، استفاده نكردن آن ها از دستكش حین انجام كارهاى خانه و شستشو باشد. چون مواد شوینده قوى و كار با اجسام سخت، به راحتى لایه محافظ ناخن را از بین مى ‌برند و موجب ترك خوردن آن مى ‌شوند، پس بهترست در همه حال، حتى زمان جارو كردن، از یك دستكش محافظ استفاده شود.» وى ادامه مى‌ دهد: سعى كنید حتماً بعد از كار با مواد كثیف، ناخن هایتان را با برس ویژه تمیز كنید. در ضمن براى جلوگیرى از شكننده شدن ناخن در زمان سوهان كشیدن، هیچ گاه ناخن ها را در دو جهت سوهان نكشید. متخصص پوست و مو توصیه می کنند: به كودكان خود یاد بدهید نباید از ناخن استفاده ابزارى كرد؛ مثلاً خارج كردن منگنه از درون كاغذ صحیح نیست. چون به شدت به بافت ناخن صدمه مى‌ زند.» متخصصین رعایت رژیم غذایى صحیح را جهت تقویت ناخن‌ ها مى ‌داند و می ‌گویند: «غذاهاى سرشار از سولفور و سیلیكون مثل گل كلم و ماهی، موجب حفظ طراوت ناخن مى‌ شود(خصوصاً افرادى كه با ناخن ‌هاى خود، بیشتر كار مى‌ كنند مثل نوازندگان موسیقى باید بیشتر از این رژیم استفاده كنند.) هم چنین آب هویج تازه به علت غنى بودن از كلسیم و فسفر سبب استحكام ناخن ‌ها مى‌ شود، نوشیدن آب، مایعات و استفاده روزانه از ‌5/2 میلى‌گرم بیوتین(در تخم مرغ و جگر به وفور یافت مى ‌شود) نیز مى‌ تواند در شادابی، نرمى و سلامت ناخن مفید واقع شود.»

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.4 از 5 امتياز است.


12345
22 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 6435 -1 -1

کامپیوتر
هوافضا
صنایع الکترونیکی
نجوم
مقالات عمومي
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse