مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد -اِلأَربِعا ٨ رمضان ١٤٣٩ - Wednesday May 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  20267   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/1/1389    
 
 
ضد سرفه های طبیعی

از آن جا كه اغلب سرفه ها عامل ويروسی داشته و مصرف آنتی بيوتيك بر آن ها بی تاثير است، پزشكان، ضدسرفه های شيميايی موجود در بازار را كه در قالب قرص، شربت و غيره وجود دارند تجويز كرده و به بيمار توصيه می كنند تا پايان دوره ويروس تحمل كنند. حال آن كه اين ضدسرفه ها نه تنها تاثير طولانی مدت ندارند، بلكه بدون عواقب جانبی نيز نخواهند بود. ولی شما می توانيد با انجام توصيه های زير همان نتيجه را بدون ضرر دريافت كنيد. در ضمن اين تركيبات خانگی در روند كلی بهبود شما نيز نقش بسياری دارند:
1- چای زنجبيل بنوشيد. زنجبيل به عنوان يك ضدالتهاب قوی گياهی از اهميت خاصی برخوردار است. بسياری از مردم از چای زنجبيل برای كاهش درد گلو، التهاب سينه و سرفه استفاده می كنند. البته زنجبيل تازه نيز چنين تاثيراتی را داراست.
2- سير را خام يا پخته مصرف كنيد. سير در واقع يك آنتی بيوتيك طبيعی اعجاب انگيز است كه در مبارزه با سرماخوردگی و عفونت های تنفسی معمولی بسيار قوی عمل می كند. مصرف 2 تا 4 حبه سير خام يا پخته و يا حتی استفاده از دو كپسول سير در روز از جمله توصيه های اكيد متخصصين است.
3- سوپ مرغ را فراموش نكنيد. همه ما به هنگام ابتلا به سرماخوردگی و سرفه از خوردن بعضی از مواد غذايی صرف نظر می كنيم، ولی در علم جديد، چندان اثری از پرهيز غذايي در اين گونه بيماري ها ديده نمی شود. جالب تر آن كه با توصيه هايی مواجه می شويم كه پيش از اين به مضر بودن آن ها معتقد بوده ايم؛ به عنوان مثال مصرف غذاهای آبكی و گرم مانند سوپ مرغ، انواع آش ها و سوپ های ساده همواره در طول بيماری سرماخوردگی، سينه درد و سرفه از جمله تجويزهای پزشكان بوده است، ولی امروزه افزودن ادويه جات تند مانند فلفل، پودر سير و يا خود سير و پودر كاری به اين غذاها نيز توصيه مي شود. متخصصين بر اين عقيده اند كه به هنگام سرفه های خلط دار اين گونه مواد اخلاط موجود در شش ها را كنده و سبب خروج آن ها توسط سرفه می شود. اين تركيب به واقع يك اكسپكتورانت طبيعی محسوب می شود.
4- چای بهترين مرهم سينه. هنگامی كه صحبت از مصرف چای به ميان می آيد، منظور فقط چاي سياه يا سبز نيست، بلکه چاي ها يا دم كرده های گياهي موثر بر سرفه نيز مد نظرند. لذا نوشيدن دم کرده ي گل بابونه، يا گل ختمی و يا حتی تركيب گل ختمی، زونا و شيرين براي بهبود سرفه توصيه مي شوند.


5- عسل اعجاز طبيعت. اضافه كردن يك قاشق غذاخوری عسل به يك ليوان آب جوش و يا چای داغ به همراه چند قطره آب ليمو ترش تازه از جمله تسكين دهنده بسيار موثر سرفه است. البته افزودن عسل به دم کرده ي بابونه نيز تاثير آن را دو چندان می سازد. به طور كلی عسل بافت های تحريك شده را آرام می كند.
6- ضد باكتری های گياهی مصرف كنيد. آويشن، زونا و سير همگی ضد باكتري بوده و مصرف آن ها در درمان سرفه های باكتريايی نيز بسيار موثر است.
7- ژله دارهای طبيعی. در طبيعت گياهان بسياری وجود دارند كه بخشی از آن ها هنگامی كه در مجاورت آب قرار می گيرد، از خود موادی ژله ای خارج می كنند. اين مواد ژله ای برای رفع سرفه های خشك، مرهمی مفيد و موثر است. از جمله آن ها به قدومه، به دانه(دانه ميوه به) و هم چنين گل ختمی می توان اشاره كرد. در صورتی كه به مصرف مواد ژله ای به اين طريق تمايل نداريد كافی است، چند عدد "به دانه" را در دهان خود بگذاريد و بمكيد. به اين ترتيب مواد ژله ای به دانه در اثر مجاورت با بزاق دهان خارج مي شوند.
8- نشاسته، نسخه ای قديمی. تركيب نشاسته با آب جوش از جمله نسخه های قديمی برای تسكين سرفه های خشك و سينه درد است. البته معمولاً برای مزه دار كردن اين تركيب به آن كمی شكر نيز اضافه می كنند.
9- گل گاو زبان، ضد سرفه ای خلط آور. بر خلاف نظر اغلب افراد كه گل گاو زبان گياهی آرام بخش و تسكين دهنده ناراحتی های عصبی مي دانند بايد خاطر نشان كرد كه اين خواص از جمله تاثيرات ثانوی اين گياه هستند و خاصيت اصلی آن ضدسرفه و خلط آور است. لازم به ذكر است انجام تجويزهای فوق تنها زمانی موثر واقع خواهند شد كه نكته های زير مورد توجه قرار گيرند:
1- سيگار نكشيد. نه تنها ترك موقتی سيگار برای كاهش سرفه ضروری است، بلكه دوری از افراد سيگاری در اين دوران از جمله ملزومات است.
2- از داروی ضدسرفه مناسب استفاده كنيد. كاربرد داروی ضدسرفه در صورتی مجاز است كه سرفه از نوع خشك باشد، زيرا قطع سرفه های خلط دار سبب باقی ماندن اخلاط در راه های تنفسی شده و بيماری را طولانی تر و شديدتر می کنند. لذا برای اين گونه سرفه ها بايد از داروهای خلط آور استفاده کرد، ولی اگر سرفه های خلط آور مانع از خوابی راحت در شب مي شوند، مصرف داروهاي ضدسرفه لازم است.
3- از عوامل حساسيت زا دوری كنيد. برخی از سرفه ها در اثر يک عامل حساسيت زا به وجود مي آيند و مادامی كه در معرض آن ماده قرار بگيريد، سرفه شما هم ادامه خواهد داشت.
4- تخليه ي بينی از ترشحات. اين كار در طول بيماری سرماخوردگی يكی از بهترين اقدامات ضدسرفه و حتی جلوگيری از آن است، زيرا پيش از اين كه اين اخلاط وارد حلق و ديگر راه های تنفسي شوند و سرفه ايجاد كنند، تخليه می شوند.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
113 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 6675 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse