مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ شنبه ۲۷ مهر -اِسَّبِت ١٩ صفر ١٤٤١ - Saturday October 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  4559   بازدید    تاریخ درج مطلب  7/11/1386    
 
 
شهداي سال 1359

نام:  بهاءالدين
نام خانوادگي:اسدي شريف
محل تولد: اردبيل
محل شهادت:بوتان
تاريخ تولد:1335
تاريخ شهادت:4/2/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد در امور نظامي فوق العاده فعال بود و از بهترين مربيان نظامي محسوب مي شد او علاقه زيادي به کارش داشت و مسئوليت خود را به بهترين صورت انجام مي داد.ستيز و مبارزه خود را با دشمنان بعثي صهيونيستي عراق و مزدوران داخلي با قدرت انجام، چون کوهي استوار در برابر نفاق و تزوير ايستادگي مي نمود و سرانجام در بانه به دست مزدوران شرق و غرب به شهادت رسيد.


نام :يحيي
نام خانوادگي: ابراهيمي
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: کردستان
تاريخ شهادت:6/2/59
(قسمتي از زندگي نامه شهيد)
شهيد، سال 1338 در يک خانواده فقير بدنيا آمد. از روحيه اي بسيار عالي برخوردار بود و در برابر مردم احساس مسئوليت مي کرد. وي از کودکي در برنامه هاي مذهبي شرکت مي نمود و زمان انقلاب در تکثير و پخش اعلاميه هاي امام نقش عمده اي داشت. سرانجام هنگاميکه خدمت سربازي بود در درگيري با ضد انقلابيون کردستان به درجه رفيع شهادت نايل آمد.

نام :حسين
نام خانوادگي:فقيه نجفي
محل تولد:ماکو
محل شهادت:  بانه
تاريخ شهادت:6/3/59
(قسمتي از زندگي نامه شهيد)
الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر، اين فرياد شهيد حسين فقيه نجفي بود که در خيابان خونين انقلاب و پشت بام و خط مقدم جبهه روحهاي بيدار جهان را به گئاهي مي طلبيد و براندام امپرياليستهاي جهانخوار و مزدوران بي مزدش، لرزه مي انداخت. شهيدي که گلوله هاي مسلسل بدنش را سوراخ کرد تا شاهدي باشد در رستاخيز. شهيد به تلاوت قرآن و هياتهاي عزاداري علاقه اي خاص داشت . با آغاز جنگ تحميلي داوطلبانه از طرف هوانيروز اصفهان، عازم جبهه گرديد و سرانجام خون اک خويش را نثار انقلاب اسلامي نمود.


نام: فريدون
نام خانوادگي:سليم خاني
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: کردستان
تاريخ شهادت:14/3/59

قسمتي از  زندگينامه شهيد
او در خانواده مستضعف پرورش يافت، فقر زندگي آنها را فرا گرفته بود. ولي در عين حال متعهد به اسلام بود وي وقتي که به سن رشد رسيد به خدمت اسلام درآمد و در مقابل هر آنچه ظلم و ضد اسلام بود به مقابله پرداخت با آغاز غائله خصم زبون داخلي و مزدوران خارجي عازم نبرد شد و سرانجام در کردستان مظلومانه در خون خود غلتيد و به خون نشست.


نام :عبدالعلي
نام خانوادگي:غفاري
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: گردنه خان
تاريخ تولد: 1326
تاريخ شهادت:25/3/59
(قسمتي از زندگي نامه شهيد)
غفاري شهيد، مبارزات خور را از ارتش آغاز نمود. با شروع انقلاب شکوهمند اسلامي، توپهاي پادگان را به کمک يکي از ياران شهيدش از کار انداخت. تا برعليه مردم مسلمان بکار گرفته نشوند. فردي خوش-خلق و سربزير بود بيشتر با بچه ها انس مي گرفت و از سرگذشت ائمه اطهار بر آنان سخن مي گفت با آغاز غائله اشرار، عازم کردستان شد و سرانجام در دره خان، به فيض شهادت نايل آمد.
نام: عباس
نام خانوادگي: ابراهيميان
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: پادگان سقز
تاريخ شهادت: 3/4/1359

قسمتي از وصيت نامه شهيد
پدر،مادر،خواهران وبرادرانم:سلام ، از اينكه من براي ملت ايران خدمت ميكنم خيلي خوشحالم و راضيم وهر لحظه براي انجام وظيفه در راه وطن واسلام جان بكف آماده ام پدر ومادر از شما مي خواهم در غياب من هيچ ناراحت نباشيد واگر بخواهيد روح من شاد باشد بهتر است گريه وزاري نكنيد وشجاع باشيد.


نام:داور 
نام خانوادگي:چهره برقي
تاريخ تولد:1340
محل تولد: اردبيل
محل شهادت:اردبيل
تاريخ شهادت:10/6/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد داور چهره برقي، سال 1340 در خانواده اي مستضعف و متدين در شهرستان اردبيل پا به عرصه وجود نهاد.وي از 9 سالگي مسائل ديني و شرعي را انجام مي داد. و اغلب اوقاتش را در مساجد سپري مي کرد.او براي خدا مي زيست، با آغاز انقلاب اسلامي در تمام تظاهرات شرکت کرده و مسئله اي که بيشتر مدّ نظر او بود مکتبي بودن شعارها در حرکات مردم بود.پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي ايران از آنجائيکه نفوذ زيادي در بين شاگردان داشت تشکيل انجمن اسلامي را ضرورت دانست او پس از مطالعات و بررسي هاي زيادي اولين انجمن اسلامي شهرستان اردبيل را شکل داد و در اين زمان بود که هيچ تشکّلي جز سازمان منافقين در شهر وجود نداشت. پس از چندي وارد سپاه گرديد و بعد از 15 روز پاسداري در عمليات آموزش مجروح و سرانجام به لقاء الله پيوست.


نام: علي
نام خانوادگي:سلطان زاده
محل تولد:ارباب كندي
محل شهادت:سرپل ذهاب
تاريخ شهادت: 22/6/59

قسمتي از وصيت نامه شهيد
او هنگامي كه مجروح ودر بيمارستان بستري بود به كسان خود نوشت:«من مي خواهم خوب شوم. دلم  مي خواهد مرا مجدداً به مرز ببرند. با اينكه 7تا 8 گلوله به بدنم خورده باز هم امام،پيامت دهم كه هنوز استقامت دارم ومي توانم بجنگم. دلم مي خواهدخوب شوم ودوباره به سنگر برگردم دوباره فرياد:الله اكبربزنم.فرياد بزنم: ما همه سرباز توئيم خميني.»


نام:رحيم
نام خانوادگي: پور الياس
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت:2/7/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد،از داخل ارتش شاهي وهم اواز با مردم طاغوت شكن ايران مبارزات خود را اغاز نمود. وي چون ياري صديق در راه امام وانقلاب اسلامي ومقابل هر آنچه ظلم بود ايستادگي مي كرد. با آغاز جنگ تحميلي مبارزات خود را در جبهه عليه مزدوران داخلي شرقي غربي ورژيم بعثي ـ صهيونيستي عراق شروع كرد او در جبهه شبانه روز به تعمير تانكهاي از كار افتاده مي پرداخت وسرانجام در سوسنگرد شهر شهداء به فيض شهادت نائل گشت.


نام:عبدالله
نام خانوادگي: جوانمرد
محل تولد:اردبيل
محل شهادت:پايگاه نيروي هوائي
تاريخ شهادت:12/7/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد عبدالله جوانمرد، سال 1339 در شهر اردبيل چشم به جهان گشود. قبل از شهادت در اردبيل به كار بنائي مشغول بود. او در سن 15 سالگي،پدرش را از دست داد وبعد از 5 سال مادرش نيز چشم از جهان بربست. با اوج گيري تظاهرات مردم عليه رژيم شاهنشاهي تا به ثمر رسيدن انقلاب وي نيز در كليه تظاهرات شركت مي نمود. وبعد از پيروزي انقلاب به خدمت زيرپرچم اعزام وبعد از چند ماه خدمت در نيروي هوائي تبريز در طي بمباران هواپيماهاي دشمن به لقاء پيوست.


نام: مهديقلي
نام خانوادگي: محمد زاده
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: بين راه گرمي اردبيل
تاريخ شهادت: 17/7/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد هميشه در تظاهرات وراهپيمائيها وهمچنين در مجالس مذهبي شركت فعالانه داشت.بيشتر وقت خود را در مساجد مي گذراند وبعضي شبها هم به خانه نمي آمد تا فعاليتش را گسترده تر  كند.هنگامي كه سربازان منقضي 56 بخدمت احضار شدند . داوطلبانه خود را معرفي نموده وهنگامي كه به شهر مراجعت مي نمود در بين راه گرمي اردبيل بر اثر تصادف ، بدرجه رفيع شهادت نائل آمده است.


نام: بهروز
نام خانوادگي: نژاد دادگر
محل تولد: اردبيل
محل شهادت:سوسنگرد
تاريخ شهادت: 21/7/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1333 در يک خانواده متوسط و مذهبي بدنيا آمد.بعد از اخذ مدرک ديپلم به خدمت سرباز رفت. و سال 1356 خدمتش را تمام کرد.با آغاز انقلاب شکوهمند اسلامي ايران او نيز در تظاهرات و راهپيمائيها شرکت مي نمود و با آغاز جنگ تحميلي جزو اولين سربازان منقضي خدمت سال 56 بود که عازم جبهه هاي حق عليه باطل شد و سرانجام در سوسنگرد به درجه رفيع شهادت نائل مي گردد.


نام:فرزاد
نام خانوادگي: قيصمي
محل تولد:اردبيل
محل شهادت:سر پل ذهاب
تاريخ شهادت:22/7/59

قسمتي از وصيت نامه شهيد
من نيز قرآن در قلب ،سلاح در دست ،جان بر كف ، پا در ميدان جهاد نهاده ام من مسئوليت شرعي در مقابل پيشگاه جبروت خداوند يكتاي قادر در دين پاك او داشتم، من تعلقي به خود نداشتم ومن امانتي در دست شما بودم وتعلق واقعي ام به فطرت كه همان توحيد است مي باشد،پروردگارا لبيك،با نثار خون ناقابلم لبيك،انگيزه حركت وشهادتم مسئوليت انسانيم در پيشگاه  خدا واطاعت از رهبري امام بود.


نام: عادل
نام خانوادگي: سرايي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: دزفول
تاريخ شهادت: 23/7/1359

قسمتي از وصيت نامه شهيد
اگر روزي شهادت ، آن بهترين مرگ را دريافتيم،از دوستان وطرفداران راه حسين عليه السلام مي خواهم كه در اين راه قدم بگذارند.


نام: مير جعفر
نام خانوادگي: سيد فاطمي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: ماهشهر
تاريخ شهادت: 27/7/1359

گوشه اي از زندگينامه شهيد
شهيد فاطمي،سال 1328 در اردبيل تول يافت سال 1345 دوره دبيرستاني را دررشته رياضي به پايان رساند يك سال بعد در دانشكده افسري ارتش وبا اغاز جنگ تحميلي عازم جبهه جنوب گرديد.تا اينكه تاريخ 27/7/59 روز عيد قربان جان پاك خويش را در راه انقلاب و ميهن اسلامي قرباني وبه درجه شهادت نائل آمد.


نام:نوحعلي
نام خانوادگي: احدي ثمرين
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: پيرانشهر
تاريخ شهادت:  27/7/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد،سرباز اسلام وخدمتگذار مستضعفين بود وبعد از شهادتش تمامي روستا در نبودش متاثر بودند.همواره به تلاوت قرآن وشركت در حسينيه و ارشاد مردم به خط اسلام وامام علاقه اي وافر داشت.با شروع جنگ تحميلي، داوطلبانه عازم جبهه حق عليه باطل گرديد ودر پيرانشهر كمر چين، به فيض شهادت نائل گشت.


نام: بالا اوغلان 
نام خانوادگي: عباسزاده
محل تولد:قره تپه
محل شهادت: کرخه نور
تاريخ شهادت: 4/8/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
او که از خانواده اي کشاورز بود بعد از مهاجرت به اردبيل به علت فقر مالي شديد در يک کارگاه فرش بافي مشغول شد تا بدين طريق کمکي بر درآمد زندگيشان باشد. وي روزها به کارگري و شبها به تحصيل مي پرداخت، پس از اتمام سوم متوسطه وارد ارتش گرديد و با آغاز انقلاب اسلامي همگام با ديگر امت قهرمان ايران پا به عرصه مبارزه نهاد و خواستار استعفا از ارتش شد. آرزو داشت در راه امام شهيد شود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي و آغاز جنگ تحميلي عازم جبهه شد و سرانجام در جبهه جنوب شربت شهادت نوشيد.


نام :ضياءالدين
نام خانوادگي:ذاکر
محل تولد:تازه کند
محل شهادت: خوزستان
تاريخ شهادت:6/8/59
(قسمتي از وصيت نامه شهيد)
شهيد ضيا الدين، بارها مي گفت: آرزوي قلبي من اينست که کشور ايران جاودانه مستقل و آزاد باشد و آرزو دارم شهيد شوم ولي يک وجب از خاک ايران بدست دشمن نيفتد و نيز اگر شهيد شدم دوست دارم کفنم پرچم ايران باشد.
نام:غفور
نام خانوادگي:جدي اردبيلي
محل تولد:اردبيل
محل شهادت:خاك عراق
تاريخ شهادت:17/8/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد برادر غفور جدي اردبيلي، سال 1324 در شهرستان اردبيل ديده به جهان گشود.دوران تحصيلي خود را در تهران گذراند وپس از اتمام تحصيلاتش به نيروي هوائي رفته ودوران تخصص واموزش عالي را در آمريكا وانگليس وفرانسه به پايان رسانده وبدرجه استاد خلباني رسيده ودر جريان جنگ تحميلي پس از حماسه آفريني هاي بسيار هنگام عمليات ، تاريخ 17/8/59 در خاك عراق مورد پدافند دشمن بعثي واقع شده وپس از طي 50 كيلومتر در خاك ايران سقوط كرده وبدرجه رفيع شهادت نائل گرديد


نام :جاويد
نام خانوادگي:محسني
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت:25/8/59
(قسمتي از زندگي نامه شهيد)
شهيد جهاد گر بود، جهادگري که در پشت جبهه به کمک روستا و در خط مقدم جبهه به ياري رزمندگان مي شتافت. وي از بنيان گذاران مکتب الرضا، در مسجد اعظم اردبيل بود و مبارزات سياسي خود را سال 54 آغاز کرد و بعد از اتمام دوره دبيرستاني، در قسمت کميته پزشکي جهاد سازندگي مشغول خدمت گرديد و سرانجام در محرم سال 59 در سوسنگرد به هنگام ياري رساندن به رزمندگان به فيض شهادت نائل گرديد.
نام: محمد
نام خانوادگي: اسدي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت: 28/8/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد محمد اسدي، سال 1330 متولد شد. تحصيلات خود را تا اول متوسطه ادامه داد و سپس بعنوان کارگر در يک شرکت مشغول بکار شد. بعد از شروع جنگ تحميلي رژيم کافر بعثي، از طريق سپاه پاسداران تهران به جبهه اعزام و تاريخ 28/8/59 در جبهه سوسنگرد بدرجه رفيع شهادت نائل گرديد.


نام:فريدون
نام خانوادگي:پير حقي
محل تولد:اردبيل
محل شهادت:سوسنگرد
تاريخ شهادت:30/8/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد فريدون پير حقي،سال 1343 در اردبيل متولد شد.دوران كودكي به احكام اسلام خصوصا نماز علاقه داشت.وبا علاقه با آغاز انقلاب شكوهمند اسلامي فعاليت بيشتري كرد وبه عضويت بسيج در آمدوبا آغاز جنگ تحميلي به نداي:هل من ناصر ينصرني امام لبيك گفت وبه جبهه اعزام شدو تاريخ 30/8/59 در جبهه سوسنگرد به شرف شهادت نائل آمد.


نام:رشيد
نام خانوادگي:رضائيان
محل تولد:قزاقستان شوروي
محل شهادت: كرخه
تاريخ شهادت:1/9/1359


گوشه اي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1335 در قزاقستان روسيه بدنيا آمد. عشق به اسلام ايران 3 ماه در زندان دژخيمان پهلوي بودند وبعد از آزاد شدن از زندان براي زيارت به پابوس امام رضا رفتند.شهيد قهرمان كشتي وعنوان بسياري كسب كرد ويكبار نيز قرار بود با تيم ملي به خارج كشور برويد.دژخيمان پهلوي مانع وي شدند.شهيد پس از اخذ ليسانس در آغاز جنگ گذراندن دوره سربازي رفت وپس از رشادت زياد سرانجام در كرخه نور به لقاءا... پيوست.


نام:نور الدين 
نام خانوادگي:قنادي امامي
محل شهادت: سر پل ذهاب باختران
تاريخ شهادت:8/9/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
نورالدين قنادي امامي،سال 1334 متولد وبعد از اخذ مدرك سوم متوسطه، بخدمت سربازي اعزام گرديد وپس از پايان خدمت باستخدام بهداري اردبيل در آمده با شروع جنگ تحميلي وهجوم مزدوران رژيم كافر بعثي به ميهن اسلاميمان،بجبهه اعزام ومورخه 8/9/59 بدرجه رفيع شهادت مفتخر گشت.


نام: عليار
نام خانوادگي: ضرغام
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت: 12/9/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد، دوم آبانماه سال 1326 در يك خانواده مذهبي بدنيا آمد . همان دوران كودكي از نماز وفرائض ديني لحظه اي غفلت نمي كرد. بعلت فقر مالي تحصيل را رها كرده وبه استخدام ارتش در امد. همان آغاز به ماهيت كثيف رژيم پهلوي پي برد وخواست از ارتش خارج شود ولي با استفاي وي مخالفت ورزيدند. با آغاز انقلاب اسلامي به مبارزه با رژيم طاغوت پرداخت .سر انجام ، در آذر ماه 59 در محراب نماز بر اثر تركش خمپاره ، زخمي ودر همين راه شهيد گشت.


نام:ارسطو
نام خانوادگي:كاشفي
محل تولد:ويرثق
محل شهادت: بيمارستان امام خميني
تاريخ شهادت:13/9/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد ارسطو كاشفي ،سال 1339 چشم به جهان گشود. دوران انقلاب با جان ودل تمام راهپيمائيها شركت مي كرد. اوايل جنگ ،عازم جبهه حق عليه باطل ونور عليه ظلمت گرديد، ودر جبهه عاشقان الهي زخمي ودر بيمارستان امام خميني بدرجه رفيع شهادت نائل گرديد.


نام:مير كاظم
نام خانوادگي: مير ميكائيل زادگان
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: مياندوآب
تاريخ شهادت:  16/9/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد،همچون رهبر وامامش يار وياور فقرا ومستمندان بود، با ارزشهاي  اسلامي كه در يافته بود، با منافقين وگروهكهاي خود فروخته مقابله ومبارزه مي كرد وبه مطالعه رسانه وتلاوت قرآن علاقه زيادي داشت.و سرانجام در كردستان بدست خود فروختگان شرق وغرب رفيع شهادت رسيد.


نام: عبدالله
نام خانوادگي:رهبر کورائيم
محل تولد:کورائيم
محل شهادت:سوسنگرد
تاريخ شهادت:1/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
عبدالله رهبر کورائيم، سال 1340 در کورائيم ديده به جهان گشود.شهيد قبل از شهادتش در ده کشاورزي مي کرد و بعد از برداشت محصول در تهران به کارگري مي پرداخت تا گذران زندگي کند. با پيروزي انقلاب و با شروع جنگ تحميلي، شهيد به خدمت مقدس سربازي رفته و پس از مدتها مبارزه تاريخ 1/10/59 در جبهه سوسنگرد دعوت حق را لبيک گفته و به لقاءالله پيوست.


نام:احمد
نام خانوادگي:احمدي
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: آبادان
تاريخ شهادت: 6/10/59

قسمتي از وصيت نامه شهيد
پدر ومادر عزيز:اگر من داوطلبانه به سربازي آمده ام به خاطر مسئوليتي بوده كه احساس كرده ام واميدوارم كه با اين وجود ناچيزم بتوانم به اسلام كمك كرده و دين خود را ادا نمايم.


نام:سيد هاشم
نام خانوادگي:حجتي
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: هويزه
تاريخ شهادت:11/10/59

شمه اي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1324 بدنيا آمد از سن هفت سالگي به همراه تحصيل به قاليبافي نيز پرداخت.وپس از اخذ مدرك سوم متوسطه به استخدام ارتش در آمد. شهيد روز 22  بهمن 57،در شيراز به همراه مردم موفق مي شوند شهرباني را تصرف كنند.پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي سركوب اشرار كردستان رهسپار منطقه مي شود وپس از دو ماه نبرد،با آغاز جنگ تحميلي عازم خوزستان شده وديماه 59 در هويزه به درجه رفيع شهادت نائل مي آيد.


نام: مير طاهر
نام خانوادگي: اخلاقي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: هويزه
تاريخ شهادت: 16/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد اخلاقي، سال 1334 در شهرستان اردبيل چشم بدنيا گشود. تا سوم متوسطه تحصيل نمود و خدمت سربازي را باتمام رسانيد.بهنگام قيام مردم ايران عليه طاغوت او نيز سهم بسزائي داشت. پس  از پيروزي انقلاب و شروع جنگ تحميلي بعنوان سرباز احتياط  به جبهه هاي حق عليه باطل  اعزام و پس از مدتي خدمت و منفجر کردن 17 تانک دشمن تاريخ 16/10/59 در جبهه هويزه به درجه شهادت نائل شد.


نام:نور علي
نام خانوادگي: جودي
محل تولد:مين اوار
محل شهادت:هويزه
تاريخ شهادت:16/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد نورعلي جودي،در يك خانواده مذهبي چشم به جهان گشود. او براي دفاع از اسلام عازم جبهه حق عليه باطل گرديد وتاريخ 16/10/59 در جبهه هويزه به آرزوي ديرينه خود يعني شهادت نائل گشت. پيكر مطهرش در صحراي خوزستان بجا ماند تا گواهي بر ستمگري كفار بعثي باشد.


نام : علي عباس
نام خانوادگي:فضا بخش
محل تولد:اردبيل
محل شهادت: کرخه
تاريخ شهادت: 17/10/59
(قسمتي از زندگي نامه شهيد)
شهيد علي عباس فضا بخش، در خانواده اي متدين ديده به جهان گشود، پس از اتمام سوم متوسطه، به علت فقر مالي و علاقه وارد ارتش شد. کحبت و پاکي او زبانزد همگان بود. او علاقه وافري به اسلام داشت. شهيد فضا بخش با آغاز جنگ تحميلي، عازم جبهه جنگ شد و سرانجام پس از پنج ماه مبارزه، در کربلاي کرخه با خون پاکش درخت اسلام را آبياري نمود.
نام: كريم
نام خانوادگي: زارع ولي محمدي اردبيل
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: هويزه
تاريخ شهادت: 17/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد، به سال 1338 در شهرستان اردبيل چشم به جهان گشود وسال 1335 وارد ارتش شد. به هنگام آغاز انقلاب شكوهمند اسلامي در قزوين مشغول خدمت بود.عمال رژيم منفور پهلوي چندين بار خواستند وي را براي سركوبي مردم بپاخواسته قزوين بفرستند ولي وي همواره مقاومت مي كرد كه با آغاز جنگ تحميلي عازم جبهه شد وهفده ديماه 59 در هويزه به شهادت رسيد.


نام:ميكائيل
نام خانوادگي:كشفي مقدم
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: هويزه
تاريخ شهادت:  17/10/59

گوشه اي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1328 ديده به جهان گشود.پس از اخذ مدرك ششم ابتدائي بعلت  فقر مالي، به استخدام ارتش در آمد.قبل از پيروزي انقلاب بعلت سر پيچي از دستورات طاغوت بزندان افتاد. پس از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي عازم كردستان شد وبه اسارت گروهك كومله در آمد و3 ماه تحت شكنجه روحي وجسمي قرار گرفت،بعد از آزادي،رهسپار جبهه جنوب شد وپس از يكماه نيم مبارزه با مزدوران بعثي در حمله سراسري هويزه 17ديماه 1359 به درجه رفيع شهادت نائل آمد


نام: شجاعت
نام خانوادگي: احساني
محل تولد: گرده لر
محل شهادت: والفقاري آبادان
تاريخ شهادت: 20/10/1359

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد، خود را را فدائي امام وانقلاب مي دانست وبا اين آرمان مقدس مجدانه در پيشبرد اهداف مقدس انقلاب اسلامي تلاش مي نمود وكشته شدن در اين طريق را سعادت براي خود وخدمتي ناچيز براي اين انقلاب اسلامي مي دانست وسرانجام با اين اهداف مقدس به لقاا... پيوست.


نام: قاسم
نام خانوادگي: حبيب نژاد علامه
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: غرب کشور
تاريخ شهادت: 20/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد قاسم حبيب نژاد علامه، سال 1319 بدنيا آمد.تحصيلاتش را تا سوم راهنمائي ادامه داد. سپس وارد ارتش شد و به درجه ستوانيار سومي رسيد از آن جا که به امام و انقلاب اسلامي عشق مي ورزيد در جبهه غرب کشور، مشغول نبرد شد و پس از مدتها نبرد تاريخ 20/10/59 بدرجه رفيع شهادت نائل آمد.


نام :کاظم
نام خانوادگي:صدرايي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: اسلام آباد غرب
تاريخ شهادت:26/10/59
(قسمتي از زندگي نامه شهيد)
شهيد، سال1339 در خانواده اي مستضعف در شهرستان اردبيل بدنيا آمد. در هفت سالگي به مدرسه رفت و تا سال دوم راهنمايي به تحصيل ادامه داد ولي بعلت رسيدن به سن سربازي او را از مدرسه اخراج مي کنند ولي او از رفتن به خدمت سربازي در رژيم طاغوت خودداري کرده و بعد از پيروزي انقلاب داوطلبانه به خدمت رفت و سرانجام در جبهه اسلام آباد غرب به درجه رفيع شهادت نائل امد.
نام: غفار
نام خانوادگي: آقائي
محل تولد: رضا قلي قشلاقي
محل شهادت: اهواز
تاريخ شهادت:28/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
او مسافت زيادي طي مي کرد تا در تظاهرات و راهپيمائيها عليه طاغوت و طاغوتيان شرکت نمايد.با شکوفائي انقلاب و به ثمر رسيدن نهال آزادي، فعاليت هاي خود را در انجمن اسلامي دنبال کرد و سرانجام با فرا رسيدن خدمت سربازي اعزام و پس از طي دوره هاي نظامي- آموزشي، داوطلبانه وارد صحنه نبرد با کفار بعثي عراق گرديد و بعد از ماهها نبرد خستگي ناپذير به درجه رفيع شهادت رسيد.


نام:بشير
نام خانوادگي:فلسفي
محل تولد:عبابگلو
محل شهادت:گيلانغرب
تاريخ شهادت:28/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد بشير فلسفي،تاريخ1342 چشم به جهان گشود.تحصيلاتش را تا سوم راهنمائي ادامه داد سپس در تهران در تعميرگاه يخچال مشغول كار شد.او از شروع انقلاب از عاشقان انقلاب اسلامي بود وشروع جنگ تحميلي به جبهه ها شتافت.در گيلانغرب تاريخ28/10/59 بدرجه رفيع شهادت نائل آمد.


نام: مراد
نام خانوادگي: يداللهي
محل تولد: اراز پاران
محل شهادت:  گيلانغرب
تاريخ شهادت: 30/10/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
او همواره عاشق شهادت بود و از هنگامي که جنگ تحميلي شروع شد فکر شرکت در جبهه هاي نبرد عليه خصم زبون بود. با فرا رسيدن سربازي، داوطلبانه عازم خدمت مقدس گرديد و پس از طي دوره هاي نظامي آموزشي، در امتحان شرکت در جبهه ، داوطلبانه ثبت نام کرد و پس از قبولي آموزش نظامي، عاشقانه عازم جبهه گرديد و سرانجام پس از نبردهاي دليرانه با دشمن صهيونيستي به فيض شهادت نائل گرديد.


نام : نصير
نام خانوادگي: شيردل
محل تولد:نمين
محل شهادت: بهمن شير
تاريخ شهادت:15/11/59
(قسمتي از وصيت نامه شهيد)
رهبري خردمندانه خميني کبير بود که ما را آگاهي داد و از لجن بيرون کشيد. من گناهکار بودم و از اسلام چيزي نمي دانستم، لعنت بر محمد رضا پهلوي که ما را به بيراهه مي کشاند. خداوند رهبر عزيز مارا طول عمر و سلامتي عطا فرمايد تا مستضعفين جهان و مسلمانان پيروز شوند. از خداوند متعال مي خواهم مرا ببخشد و آرزويم را که جهاد و شهادت در راه اوست بر آورده سازد.
نام:محمد
نام خانوادگي:خدنگي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت:  17/11/59

شمه اي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1330 در يك خانواده مستضعف ومتدين ديده به جهان گشود. شهيد خدنگي بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران با اعلام بسيج بيست ميليوني از جانب حضرت امام در پادگان اردبيل مشغول آموزش به برادران بسيجي شد. بعد از شروع جنگ تحميلي شهيد رهسپار جبهه هاي جنوب شد وسر انجام 18 ديماه 1359 در كربلاي هويزه بدرجه شهادت نائل آمد.


نام:عبدالحسين
نام خانوادگي: روشني
محل تولد: كلخوران اردبيل
محل شهادت: ايلام
تاريخ شهادت:  18/11/59

گوشه اي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1335 در روستاي شيخ كلخوران اردبيل پا به عرصه گيتي نهاد. وي بعلت فروتني وادب، مورد احترام اهالي ده بود.علاقه زيادي به خانه خدا داشت وبه فراگيري قرآن وعلم اهميت مي داد.بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران وبا آغاز جنگ تحميلي، اولين نفر از منقضي خدمتهاي 56 بود كه داوطلب به جبهه رفت وسر انجام در جبهه ايلام به لقاءا... پيوست.


نام:محمد علي
نام خانوادگي: جليل زاده
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت:  2/12/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد،سال 1327 بدنيا امد.در سال 18 سالگي به استخدام ارتش در آمد. سال 1359 هنگام آغاز جنگ تحميلي به كردستان اعزام شد وپس از يك ماه ونيم نبرد به جبهه سوسنگرد منتقل گرديد و بعد از مدتي جنگ دلاورانه به درجه شهادت نائل آمد.


نام: عباس
نام خانوادگي: سياح
محل تولد: كنزق
محل شهادت: اسلام آباد غرب
تاريخ شهادت: 5/12/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد،عاشق حسين بن علي (ع) بود وبه آرزوي شهادت مي زيست او فرزند محرم بود وهميشه در مجلس عزاداري سيدالشهداء فعالانه شركت مي جست. دردش درد مستمندان ومستضعفان وهميشه در فكر ودلسوز آنها بود .روستازاده اي با فطرتي پاك ومنزه والهي ، با شروع جنگ تحميلي از طرف رژيم بعثي – صهيونيستي عراق چون سربازي شجاع ومومن به اسلام ، داوطلبانه عازم جبهه گرديد وسر انجام در جبهه كربلاي خونين اسلام آباد غرب به لقاءا... پيوست.


نام:سلامت
نام خانوادگي:حسين زاده 
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: جلاليه
تاريخ شهادت:  10/12/59

قسمتي از وصيت نامه شهيد
پدر ومادر عزيز برادران وخواهران عزيزم، اينجانب فقط بخاطر رضاي ا... با فرمان امام امت خميني بت شكن،عازم جبهه هاي حق عليه باطل شدم وآرزو دارم اگر شهيد شدم در روز قيامت هم شما وهم بنده در پيشگاه خداوند رحمان ورحيم آبرو داشته باشيم.
  تا خون در رگ ماست       خميني رهبر ماست


نام: عبدالله
نام خانوادگي: اماني
محل تولد: كمال آباد
محل شهادت: كرخه نور
تاريخ شهادت: 17/12/59

 قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد، از مكتب خونين سيدالشهداء حسين بن علي (ع) درس شهادت اموخته بود و شهادت را مقام والا مي شناخت كه تنها اولياءا... را شايستگي رسيدن به اين مرتبط مي دانست . اخلاقش چون رزمش نيكو ودر مسير اسلام فعال وخود باخته بود. بعد از آغاز جنگ تحميلي از طرف رژيم بعثي صهيونيستي ، چون ياري صديق به كمك اسلام شتافت و وارد ميدان كارزار گرديد وسر انجام در كرخه نور با خون خود خضاب نمود وبه درجه رفيع شهادت نائل آمد.


نام:بهمن
نام خانوادگي: عاصمي
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: سوسنگرد
تاريخ شهادت:21/12/59

شمه اي از زندگينامه شهيد
شهيد كارگري بود كه سعادت را در شهادت وزندگي را در شهامت يافت . او به نماز عشق مي ورزيد وبه فروتني وتقوا نام آور بود.ونجات را راستگوئي وحقيقت جوئي مي ديد. نام شهيد را هميشه زنده وپايدار ميدانست.تا اينكه خود به اين زندگاني هميشه تاريخ پيوست وبسوي الله پر گشود.


نام: منصور
نام خانوادگي: برادران حيدري
محل تولد: اردبيل
محل شهادت: تاريخدر حميديه
تاريخ شهادت: 25/12/1359

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد به سال 1334 در خانواده اي متوسط در اردبيل بدنيا آمد بعد از اتمام دوره ابتدائي بنا به مقتضيات زمان در كارخانه اي مشغول كار شد عموي شهيد، فردي روحاني بود وارشادهايش در منصور روحيه مذهبي بوجود آورده بود شهيد همواه در مجالس مذهبي شركت مي كرد واز اغاز انقلاب اسلام،شب وروز در خدمت انقلاب تا سرانجام در جبهه جنوب به درجه رفيع شهادت نائل گشت.


نام:كاظم
نام خانوادگي: فكريان
محل تولد:حاجي محمود
محل شهادت:سقز
تاريخ شهادت:27/12/59

قسمتي از زندگينامه شهيد
شهيد كاظم فكريان، در خانواده اي مذهبي چشم به جهان گشود. بيشترين مسئوليت خانواده به عهده وي بود. به قرآن واسلام علاقه وافري داشت وبراي حفظ انقلاب اسلامي داوطلبانه به جبهه حق عليه باطل شتافته واواخر با نثار هستي خويش بدرجه كمال وپايان را انساني يعني شهادت در راه خدا نائل گرديد.

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.3 از 5 امتياز است.


12345
15 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 67 -1 -1

شهدای روحانی
سرداران شهید
شهدای رزمنده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse