مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  5901   بازدید    تاریخ درج مطلب  11/1/1389    
 
 
التهاب و بيماری های لثه در كودكان

دو ساعت پس از مسواك زدن با تجمع موادآلی موجود در بزاق و مواد غذايی، پلاك دندانی شروع به تشكيل شدن می كند. به تدريج باكتری ها به مجموعه اضافه شده و پس از چند ساعت لايه ای چسبنده روی دندان ایجاد می شود كه تنها با روش های مكانيكی(مسواك زدن و نخ کشیدن) از سطح دندان پاک می شود. عدم دقت و تكرر در برداشت پلاک دندانی بافت لثه را به طور مزمن با انواع باكتری ها هم جوار كرده و سرانجام به التهاب لثه يا ژنژويت منجر می شود. ژنژیويت شديد در كودكان نادر است ولی تعدادی از بچه ها دچار انواعی از ژنژیويت خفيف و برگشت پذير می شوند كه دليل اصلی همه آن ها بهداشت ضعيف دهان است:
۱- ژنژیويت منحصراً مرتبط با بهداشت در صورتی كه خفيف باشد برگشت پذير بوده و با يك برساژ خوب و آموزش صحيح مسواک و نخ قابل درمان است.
۲- ژنژیويت آلرژيك در بعضی كودكان طی فصول خاصی افزايش يافته و اگر دوره های حساسيت فصلی طولانی تر باشد اثرات لثه ای بيشتری دارد.
۳- ژنژیويت رويشی كه در كودكان خردسال حين رويش دندان های شيری موقتاً بروز می كند و بعد از رويش دندان ها فروكش می نمايد می تواند دردناک باشد. شيوع آن در سن ۶ تا ۷ سال است و درمانی جز بهبود بهداشت ندارد مگر شستشو با محلول PeroxyL كه كمی حالت تسكين دهنده دارد. در صورت تورم و درگيری لنفاوی آنتی بيوتيك تجويز می شود.
۴- در ژنژیويت غيراختصاصی مزمن كه بين ۱۰ تا ۲۰ سالگی اتفاق می افتد ضعف بهداشت دهان عامل اصلی است اما رژيم غذايی نامناسب به ويژه كمبود ويتامين و ترميم های نامناسب دندان و نيز به هم ريختگی دندان ها اين حالت را تشديد می كند. نكته جالب اين است كه در افراد گروه خونی AB بيشتر و در گروه خونی O كمتر ايجاد می شود.
۵- تنفس دهانی باعث ژنژیويت مزمن به ويژه در قدام فك بالا می شود.
۶- ژنژويت اسكوربوتيك در كودكان نادر است و به دليل كمبود ويتامين C و ضعف بهداشت ايجاد می شود و درمانش مصرف مكمل همراه با آموزش صحيح بهداشت است.

بيماری های پريودنتال

بيماری های پريودنتال در كودكان به شرايطی اطلاق می شود كه تخريب و تحليل استخوان حمايت كننده دندان ها وجود داشته باشد كه سه نوع موضعی، منتشر و نوع قبل از بلوغ دارد. نوع موضعی تحليل شديد استخوانی به طور قرينه و دو طرفه در قوس دندانی شيری است كه التهاب بافت لثه و جرم و پلاك به همراه ندارد. عوامل ايجاد كننده آن ناهنجاری های خونی- ارثی به همراه عوامل باكتريايی است. در نوع منتشر كه بيشتر در سنين بلوغ و به طور پيشرونده  ايجاد می شود علائمی از قبيل التهاب لثه و جرم و پلاك مشهود است. درمان اين دو حالت، جراحی به همراه استفاده از تتراسايكلين و گاهی مترونيدازول است. تحليل استخوان موضعی عمدتاً دليل وجود يك بيماری سيستميك از قبيل نقايص خونی، لوسمی، ديابت و بيماری های ارثی، سندرميك است. تحليل خود بافت لثه به دليل التهاب مزمن ناشی از بهداشت ضعيف وجود محرك ها و حركات ارتودنسی و عادات دهانی ايجاد می شود. گاهی نيز تحليل لثه به دلايل روانی با خودآزاری ايجاد شده كه كودك خود به بافت های لثه صدمه زده و آن را می كند. دسته سوم نوع قبل از بلوغ است كه شيوع اش در ۴ سالگی حين يا پس از رويش شيری ها اتفاق می افتد كه گاهی به دليل شدت تحليل استخوان دندان زود می افتد. درمان تشخيص زودرس و كورتاژ و برساژ و تامين و آموزش بهداشت است. گاهی تجويز آنتی بيوتيك وسيع الطيف ضروری است.

ژنژويت بلوغ:

 محدود به ناحيه قدام فك بوده و اغلب تنها يك قوس را گرفتار می كند و با وجود محرك های موضعی بيشتر شده و با افزايش سن فروكش می كند. درمان رعايت بهداشت ترميم دندان های پوسيده به همراه رژيم غذايی مناسب به خصوص ويتامين C است. در نوع شديد كه به درمان های موضعی و سيستميك پاسخ نمی دهد مجبور به جراحی لثه(ژنژيوپلاستی) هستيم.

بيماری های حاد لثه

۱- عفونت هرپسی: يا همان تبخال كه به صورت عفونت اوليه در كودكان زير شش سال كه تاكنون تماسی با اين ويروس نداشته اند ايجاد می شود و در بعضی به شكل يك يا دو زخم ساده روی مخاط دهان است و در برخی به صورت درگيری كل لثه با علامت رنگ قرمز آ تشين است كه با تحريك پذيری، بی قراری، سردرد و درد حين خوردن غذاهای ترش خود را نشان می دهد(ژنژيواستوماتيت هرپسی). گاهی نيز تاول هايی روی لثه ديده می شود كه در عرض چند روز پاره شده و زخم های دردناكی به قطر ۱ تا ۳ ميلی متر ايجاد می كند. درمان شامل داروهای ضدويروسی (اسيكلووير) و بی حس كننده های موضعی مثل پماد ليدوكائين و شربت ديفن هيدرامين و نيز مكمل های ويتامينی است كه در يك دوره ۱۰ تا ۱۴روزه تجويز می شود جداسازی بيمار از ساير افراد خانواده توصيه می شود.
۲- زخم های آفتی عودكننده: زخم دردناكی است كه در كودكان سنين مدرسه و بالغين در مخاط مربوط دهان ايجاد می شود و به صورت ضايعات سفيد با حاشيه قرمز رنگ و ملتهب هستند. برای ۴ تا ۱۲ روز مانده و سپس بهبود می يابند. تا حدودی منشاء ژنتيكی دارد و با محركاتی چون گازگرفتگی گونه، كمبود ويتامين B12، اسيد فوليك و آهن و به خصوص استرس ها عود می كنند. درمان دهان شويه حاوی تتراسيكلين، كلرهگزيدين و تريامينولون است كه اثر تسكينی دارد و بايد قبل از هر وعده غذا مصرف شود. داروی جديد نيز پماد آفتازول است كه باعث تسريع التيام و تخفيف درد می شود.
۳- ضايعات قارچی حاد: اكثراً پس از آ نتی بيوتيك تراپی روی می دهد و به شكل برفك سفيدرنگ و خزه  ای در مخاط دهان ديده می شود. نوع نئوناتال برفك به دليل عبور نوزاد از كانال زايمان در دو هفته اول زندگی ديده می شود و شيوع بالا دارد. درمانش نيستاتين چهار بار در روز است و در كودكان بزرگتر قرص مكيدنی كلوتريمازول يا پاستيل نيستاتين به كار می رود.
۴- عفونت باكتريايی حاد: يا ژنژويت استرپتوكوكی حاد با علامت لثه های قرمز و متورم و گاهی آبسه خود را نشان می دهد و درمان اش بهبود بهداشت به اضافه آنتی بيوتيك تراپی و مصرف دهان شويه كلرهگزيدين است.
۵-ANUG  ژنژويت در كودكان ۶ تا ۱۲ساله كه دچار ضعف ايمنی يا ايدز يا مصرف كننده داروهای سركوبگر ايمنی هستند، است. لثه ملتهب، دردناك و خون چكان است و بی اشتهايی و تب بالا حال عمومی بد و بوی بد دهان را به همراه دارد. درمان كورتاژ زيرلثه همراه آنتی بيوتيك تراپی و مصرف دهانشويه كلرهگزيدين است.

دهان شويه كلرهگزيدين:

عامل كنترل پلاك است كه فعاليت ضدميكروبی وسيع دارد و پوسيدگی سطوح صاف دندان ها را تا حدی كنترل می كند. آثار جانبی آن سوزش و خشكی دهان و ندرتاً آلرژی است. ژنژويت خونريزی لثه و تجمع پلاك دندانی را كاهش ولی جرم و رنگدانه های خارجی دندانی را افزايش می دهد. رنگدانه ها كه با پاليش برداشته می شوند بر چند نوع اند: رنگدانه سبز روی دندان جوانان نتيجه عملكرد بعضی باكتری ها است و اكثراً در تنفس دهانی عود می كند. رنگدانه نارنجی شيوع كمتری دارد و راحت تر برداشته می شود و به علت بهداشت ضعيف دهان به وجود می آيد. رنگدانه سياه شيوع خيلی كمی دارد و به صورت خط ممتد از شكل لثه تبعيت می كند، برداشتن اش بسيار مشكل است ولی دندان افرادی كه اين نوع رنگدانه را دارند به پوسيدگی مقاوم تر است جرم دندان نيز در كودكان قبل از دبستان نادر است و در سنين مدرسه شيوع كمی دارد. ولی در افراد عقب افتاده ذهنی به خاطر رژيم غذايی نرم، راكد بودن بزاق، بهداشت نامطلوب و عملكرد غيرطبيعی عضلات دهان شيوع جرم بيشتر است.

فيبروماتوز لثه
 
فيبروماتوز لثه كه افزايش حجم پيشرونده و خوش خيم لثه است دليل ارثی يا دارویی دارد. در نوع ارثی هنگام تولد لثه طبيعی است اما با رويش دندان های شيری حجيم شده و تا دوره دندان های دائمی ادامه پيدا می كند تا اين كه بافت فيبروزه باعث جابه جايی دندان شده و گاه روی دندان ها را نيز می پوشاند ولی فقط وقتی دردناك است كه با جويدن تداخل كند. نوع فارماكولوژيكی به علت مصرف فنی توئين كه داروی ضدتشنج است روی می دهد و با بهداشت ضعيف رابطه مستقيم دارد. ۲ تا ۳ هفته پس از شروع مصرف دارو آغاز شده و در ۱۸ تا ۲۴ ماه بعد به اوج خود می رسد. لثه صورتی رنگ و سفت اما بسيار حجيم است و اشكالاتی در زيبايی و تكلم ايجاد می كند. هم چنين باعث تاخير در رويش دندان شده و صدمات بافتی به وجود می آورد در نوع خفيف كه يك سوم تاج دندان را می پوشاند درمان تنها رعايت بهداشت دهان است. در نوع متوسط كه بين يك سوم تا دو سوم تاج را می پوشاند علاوه بر رعايت بهداشت، مصرف دهان شويه كلرهگزيدين و استانوس فلورايد موضعی توصيه می شود ارزيابی دوره ای شرايط لثه و تعيين ميزان فنی توئين صورت می گيرد. در صورت امكان دارو با مشاوره پزشك تعويض شده و در صورت عدم درمان جراحی انجام می شود. در نوع شديد بيش از دو سوم تاج دندان پوسيده شده و در صورت عدم پاسخ به درمان های قبلی جراحی انجام می  گيرد. پس از عمل رعايت بهداشت ضروری است. گاه با وجود اين مراقبت ها عود اجتناب ناپذير است كه در اين مورد استفاده از پلاك های فشاری پس از جراحی پيشنهاد می شود. شستشوی دهان با محلول اسيدفوليك هم در اين مورد مؤثر است.
 
منبع: روزنامه شرق- شماره۶۹۴

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.9 از 5 امتياز است.


12345
11 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 6717 -1 -1

داستان
رفتارشناسی
تربیت کودکان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse