مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1615   بازدید    تاریخ درج مطلب  9/7/1393    
 
 
هم‏ بستگي با کودکان و نوجوانان فلسطيني
 

در فلسفه اخلاق، افزون بر فعل اخلاقي، نيت و قصد نيز ارزش ويژه‏اي دارد. در فرهنگ اسلامي، نيت با سنجش بسياري از اعمال مرتبط است. حتي در متون اسلامي، خوش ‏آيندي و رضايتمندي با فعاليت‏ هاي يک گروه يا اعلام انزجار از آنان، دليل بر سهيم بودن در اعمال آن گروه است. حال امروزه که ملت مسلمان فلسطين و حتي کودکان و نوجوانان آن ديار مظلوم در هجوم ستم صهيونيست‏ ها گرفتار آمده‏اند، هر کس بايد به اندازه خويش، راهي براي حمايت از اين مظلومان بجويد؛ زيرا سکوت، همان رضايتمندي به رفتار صاحبان زور و قدرت صهيونيستي است و اعلام انزجار از آنان، حتي به قدر اعلام هم ‏بستگي با مظلومان فلسطيني، حمايت و همراهي با فرزندان فلسطيني است. بر اين اساس است که امام ساجدان، در دعاي 38 صحيفه سجاديه به خداوند عرضه مي ‏دارد که: «پروردگارا! پناه مي ‏برم به تو از مظلومي که در مقابل من بدو ستم شود و من او را ياري نکنم.» امام صادق(ع) نيز مي ‏فرمايد: «سه گروه در يک ظلم شريکند: ستم‏ کار، ياري دهنده بر آن و کسي که بر انجام آن راضي باشد».

 

 

 

به راستي، چرا هم‏ دردي و هم‏ بستگي و چرا با کودکان و نوجوانان؟ آيا هم ‏بستگي با افرادي در فرسنگ‏ ها فاصله، شدني است؟ هم ‏دردي و هم ‏بستگي، واژگاني ‏اند که خاستگاه آن ها را بايد در عمق مفهوم انسانيت جستجو کرد. در جهان بدون مرز امروز، هيچ انديشه و مکتبي بدون وحدت و هم ‏بستگي راه به جايي نخواهد برد. هم ‏بستگي با کودکان و نوجوانان، گويا سخني از جنس ديگر است. مهم ‏ترين سود هم ‏بستگي با فرزندان فلسطيني، افزون بر بعد نوع ‏دوستي و عاطفه ‏جويي انسان، جنبه تربيتي و آموزشي آن براي همه کودکان مسلمان، چه فلسطيني و چه غير فلسطيني است. به يقين، آينده جهان اسلام در دستان کودکان امروز است و فرماندهان آزادي‏ بخش فلسطين، نوجوانان فلسطيني امروزند و حمايت کنندگان از ايشان، نوجوانان ايراني خواهند بود. پس شعار هم‏ بستگي در اين روز، از دورانديشي بزرگ جهان اسلام خبر مي‏ دهد. هم چنين حمايت از نسل جديد فلسطين، تلاش براي ترسيم آينده قدس است؛ امري که نه فقط مسلمانان، بلکه دشمنان هم به دليل تهاجم فرهنگي و نظامي خود در سرزمين ‏هاي اشغالي، در تحقق آن مي کوشند. سرانجام اين که هم ‏بستگي با فرزندان فلسطيني، نيازي يک طرفه نيست. همه کودکان مسلمان، چه در فلسطين، لبنان، عراق، افغانستان و حتي ايران و ديگر کشورهاي مسلمان، در خطر تهاجم صهيونيست جهاني هستند و خواهند بود.

پدرهاي کاغذي

حضور صفابخش پدر، گرماي نوازش دستان او، پناه گرفتن در ميان سينه ‏هاي ستبر و مردانه‏اش، نشستن بر زانوان پر اقتدار پدر و سواري بر شانه ‏هاي بلند او، حقوقي هستند که از سوي مجمع ‏هاي بين ‏الملل براي کودکان و نوجوانان فلسطيني ناديده گرفته شده‏اند. هر چند فرزندان فلسطينيان هنوز هم فقط در قطع ‏نامه‏ ها و بيانيه ‏هاي سازمان ملل، بازي و حتي زندگي مي ‏کنند، ولي يتيم بودن، رنجي است که هيچ کس تقصير آن را به عهده نمي‏ گيرد. بسياري از بچه ‏هاي فلسطيني، همواره پدر را بر روي ديوار خانه ‏هاي خود ديده‏اند و جاي لب ‏هايشان بر روي عکس کاغذي او رنگ باخته است. کشيدن دست نوازش و دل‏ گرمي بر سرِ فرزندان داغ ‏ديده فلسطيني، با اعلام هم‏ بستگي و هم‏ دردي با آنان، کوچک ‏ترين گام براي انتقام خون پدران و برادران مسلمان مان است.

چرا آنان کودکان را مي‏ کشند؟

اهميت تربيت نسل‏ هاي آينده براي حفظ يک تفکر و جريان، کمتر از پي ‏ريزي و تأسيس آن مکتب نيست. اين فرزندان شهداي مقاومت فلسطينند که مسير آزادي‏ خواهي پدران شان را ادامه مي‏ دهند. حال در اين ميان، اگر نسلي و فرزندي در کار نباشد، چه بايد کرد؟ امروزه در فلسطين، هر چند سکوتي پر از فريادهاي شاد کودکانه بر همه‏ جا حکم ‏فرماست؛ هر چند بيشتر کساني که خونشان ريشه‏ هاي انتفاضه را محکم تر مي ‏سازد، نوجوانان و کودکانند؛ هر چند کودکاني، زندان‏ هاي اسرائيل را براي به دنيا آمدن بر بيمارستان ‏ها ترجيح مي ‏دهند، ولي رنج اصلي آن جاست که اين نسل آينده، براي رفتاري ننگين تر برگزيده شده‏اند: نسل‏ کشي و کودک ‏کشي.

اين نجواي کودک فلسطيني، گوش جهان را کر کرده است: آن ها نمي‏ خواهند ما بزرگ شويم تا از آن ها نخواهيم که از سرزمين مان بيرون روند. آن ها نمي ‏خواهند ما بزرگ شويم تا نهال مقاومت را هر چه تنومند تر سازيم. از اين رو، مي‏ بينيم تامي لبيد، رئيس يکي از احزاب اسرائيل، با کمال گستاخي چنين مي‏ گويد: «اسرائيل بايد کودکان فلسطيني را تا پيش از اين که بزرگ شوند و دولت مجبور به مقابله با آنان گردد، بکشد».

انتفاضه؛ مدرسه بچه‏ هاي فلسطيني

محيط، يکي از مهم ‏ترين و مؤثرترين عوامل رشد و شخصيت کودکان و نوجوانان است. دلاوراني که انقلاب اسلامي ايران را رقم زدند، فرزنداني بودند که در فرآيند مبارزات انقلاب، رشد کردند و شخصيت يافتند. امروزه در فلسطين هم انتفاضه، به عنوان مدرسه و مکتب مقاومت و شهادت، شخصيت و روحيه فرزندان فلسطيني را پولادين و آنان را براي آينده نهضت تربيت مي ‏کند.

زنگ هم‏بستگي

نواخته شدن زنگ مدارس با شعار روز هم ‏بستگي با کودکان و نوجوانان فلسطيني، دو مفهوم انسجام و فلسطين را در ذهن دانش ‏آموز ايراني پررنگ ‏تر مي ‏سازد. هم ‏زاد پنداري با دانش ‏آموز فلسطيني و حضور ناخودآگاه او در گوشه‏اي از ذهن آينده ‏ساز ايراني، رويکرد آينده ايران به فلسطين را تا حد بسياري تضمين مي‏ کند. افزون بر اين، رزمندگان نوجوان فلسطيني که دستگيري، بازجويي، زندان، شکنجه، آوارگي و شهادت، جزو دروس مدرسه ‏شان است، آموزه‏ هاي بسياري را براي دانش ‏آموز ايراني رشد يافته در امنيت و آزادي خواهد داشت. آرزوي کودکان فلسطيني اين نيست که قهرمانانه بميرند. آن ها دوست دارند آزادانه زندگي کنند و ديگر هيچ ‏گاه از کابوسي به نام اسرائيل نهراسند.

منبع: سايت حوزه

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 68984 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse