مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  26210   بازدید    تاریخ درج مطلب  28/1/1389    
 
 
علت ورم قوزک پا چيست؟

قوزک انسان نمون حيرت ‌آوري از مهندسي زيست مکانيک است – شبکه در هم پيچيده‌اي از استخوان، عصب، ماهيچه‌ و رگ‌ هاي خوني است که با هماهنگي کامل با هم کار مي ‌کنند. اما مثل بيشتر دستگاه ‌هاي پيچيده، اگر هماهنگي آن ها به ‌هم بخورد، تمام دستگاه‌ ناگهان به ‌هم مي‌ ريزد. وقتي قوزک شما آسيب ببيند، اين مفصل آرام کانون فعاليت مي‌ گردد. اعصاب، ماهيچه ‌ها، و بافت‌ هاي ديگر تحريک مي‌ شوند. رگ ‌ها و مويرگ ‌ها پاره شده و خون از آن ها به بيرون نشت مي‌ کند. خون بيشتري براي التيام به ناحيه آسيب ديده وارد مي ‌شود. مايع بيش از آن چه خارج مي‌ شود به آن جا مي ‌آيد، و تورم روي مي ‌دهد. شايع ‌ترين آسيب قوزک برگشتگي – يا چرخش مفصل به طرف داخل – است که به رگ ‌به ‌رگ شدن و پارگي رباط، وتر يا ماهيچه يا حتي شکستگي استخوان منجر مي‌ گردد. همه اين ها ممکن است باعث تورم، زخم و کبودي شوند. فقط پزشک مي‌ تواند علت را تشخيص دهد. علاوه بر آسيب‌ ديدگي، علل ديگري نيز براي ورم قوزک وجود دارد و تمام آن ها تقريباً شايع هستند. کار کشيدن بيش از حد – خيلي زياد، خيلي زود، و خيلي سريع – مي‌ تواند به تجمع زياد مايع و تورم منجر شود.

اين کار ممکن است مثلاً باعث التهاب وترها شود. در اين حالت، کشيدگي و کار تکراري وتري را پاره يا آزرده کرده و ورم ايجاد مي ‌کند. کم ‌کاري قوزک هم مشکلي است. برخي داروها نيز ورم قوزک به ‌وجود مي ‌آورند. حتي چيز پيش پا افتاده‌اي مثل کفش هم مي‌تواند باعث ورم قوزک شود. کفش تنگ يا گشاد، فرسوده، بدون استحکام، يا نامناسب براي مورد استفاده مي ‌تواند قوزک را متورم کند. بيماري‌ هاي عروق و گردش خون نيز مي‌ توانند ورم قوزک ايجاد کند. نارسائي سياهرگي – يعني ضعف دريچه‌ هاي درون سياهرگ ‌ها – خون را به درون مفصل قوزک پس مي ‌زند و به ورم قوزک منجر مي‌ گردد. ورم قوزک از بيماري قلبي هم به وجود مي ‌آيد که خود علل مختلفي دارد، مثل بالا بودن فشار خون، حمله قلبي يا هر چيزي که ماهيچه قلب را ضعيف کند. علل شايع ديگر ورم مزمن قوزک بيماري ‌هاي عروق لنفاوي(سپيد رگ ‌ها) و کليه، بيماري قند، نقرس، و التهاب شبه روماتيسمي مفاصل است.

درمان ورم قوزک

ورزشکاران معمولاً زود از ورم قوزک بهبود مي ‌يابند، چون علت آن خيلي زود تشخيص داده مي‌ شود. اگر قوزک تان بعد از يک آسيب‌ ديدگي ورم کرد، وقت را هدر ندهيد و فوراً به پزشک مراجعه کنيد. پزشک دستور عکس‌ برداري مي ‌دهد و شکستگي احتمالي را درمان مي‌ کند. در اين جا چند مداوائي را که خود نيز مي ‌‌توانيد انجام دهيد گفته مي ‌شود. اصول چهارگانه را رعايت کنيد. استراحت(يعني برداشتن بار از روي قوزک)، گذاشتن يخ(چند بار در روز و هر بار به‌ مدت ۱۵ دقيقه براي کنترل خونريزي و نشت مايع)، بستن(با استفاده از باندپيچي کشسان يا پابند مخصوص بي‌ حرکت کردن مفصل) و بالا گرفتن(بلند کردن قوزک به‌ طوري که جاذبهٔ زمين مايع را از آن بيرون بکشد). اين اصول چهارگانه را سه تا پنج روز رعايت کنيد. مسکن را با احتياط مصرف کنيد. مسکن ‌هاي ضدالتهاب مثل آسپيرين و ايبوپروفن درد را آرام مي‌ کنند، ولي نبايد وقتي که آسيب باعث ورم شده است مصرف شوند، چون خود اين ها خونريزي را زيادتر مي ‌کنند.

استامينوفن براي تسکين درد بهتر است، ولي اثر ضدالتهابي ندارد. با انگشتان ماساژ دهيد. ماساژ دادن قوزک تا حدي که باعث درد نشود خوب است. روزي يک يا دو بار به ‌آرامي قوزک را به طرف زانو ماساژ دهيد تا مايع از مفصل آن خارج شود. در آب قدم بزنيد. قدم زدن در آب عميق تا کمر ورزش خوب و مناسبي براي قوزک و کاهش ورم است. حرکت آب به دور ماهيچه‌ ها به تخليه مايع جمع شده کمک مي ‌کند. داروهاي تان را کنترل کنيد. قوزک پف کرده اغلب ناشي از واکنش داروهاست. از پزشک معالج خود درباره احتمال دخالت داروي مصرفي در پيدايش ورم و امکان تغيير نوع دارو يا مقدار آن سئوال کنيد. کفش فرسوده، نامناسب، يا بد ممکن است عامل اصلي ورم قوزک باشد. اگر لازم است با قوزک ورم کرده راه برويد، بهترين کفش، کفش دويدن است، چون سبک و راحت است و کفي و قوس و محافط قوزک دارد و ناحيه آزرده را تحريک نمي‌ کند. پياده ‌روي کنيد. ورم مزمن قوزک معمولاً ناشي از عدم تحرک است. فقدان حرکت ماهيچه‌اي باعث تجمع مايع مي ‌شود که خود به کاهش فعاليت هر چه بيشتر مي ‌انجامد. برنامه پياده ‌روي و ورزش منظم مي‌ تواند اين چرخه نامطلوب را شکسته و قوزک را به‌ حالت عادي برگرداند. آن را خنک کنيد. قوزک را مخصوصاً در مراحل اوليه تورم خنک کنيد. اگر مويرگ ‌ها را گشاد مي‌ کند، اما نشت خون و مايع را نيز زياد کرده و باعث بدتر شدن تورم مي‌ گردد. گذاشتن يخ بر روي قوزک جريان خون را بهتر مي ‌کند. گذاشتن به‌ موقع پا و قوزک در آب سرد به‌ مدت ۱۵ تا ۲۰ دقيقه به بهبود ورم کمک مي‌ کند.
 
چه وقت به پزشک مراجعه کنيم؟

- پا پيچ خورده و باعث ورم، کبودي، و درد شده است.
- تورم بدون دليل بيش از ۷۲ ساعت طول کشيده است.
- تورم بدتر مي ‌شود يا به‌ دنبال آسيب ‌ديدگي قادر به راه رفتن نيستيد.

منبع: سايت پزشكان

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.4 از 5 امتياز است.


12345
117 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 7192 -1 -1

تغذیه
بیماری ها
داروشناسی
سلامت جامعه
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse