مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1562   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/10/1394    
 
 
روز غزه
 

نگاهی به تکامل عملیات رزمی حماس علیه اشغالگران از ابتدا تا جنگ اخیر: جنبش مقاومت اسلامی(حماس) از ابتدای تاسیس تاکنون تلاش کرده است به شیوه های مختلف مبارزه خود با رژیم صهیونیستی را توسعه داده و تکامل بخشد. این اشکال و شیوه ها را بخصوص در رابطه با جنبش حماس می توان به این صورت دسته بندی کرد:

 

 

 

مرحله نخست: انتفاضه سنگ

در ابتدای کار زمانی که انتفاضه فلسطینی ها شروع شد جنبش حماس نیز مانند سایر مردم فلسطین سلاحی جز سنگ در دست نداشت. سال ۱۹۸۷ انتفاضه نخستین فلسطینی ها شکل گرفت. در آن دوران این کودکان فلسطینی بودند که با سنگ قلاب های خود خودروهای زرهی رژیم صهیونیستی را در مناطق فلسطینی نشین آماج حملات خود قرار می دادند. در نبردهایی که آن روزها شکل می گرفت عده ای باالاغ یا خودرو بارهای سنگ را می آوردند و بقیه هم آنها را شکسته به قطعات کوچک تری تبدیل می کردند تا بشود به وسیله دست یا فلاخن یا تیرکمان پرتاب کرد. گاه نیز به جای سنگ از کوکتل مولوتف استفاده می شد که نوعی بمب دست ساز و آتش زا بود. در مجموع این دوره ای است که گروه های ساکن در سرزمین های اشغالی اعم از بیت المقدس و کرانه باختری و غزه می خواستند مبارزه ای نسبتا مسالمت آمیز را به پیش برند.

مرحله دوم: عملیات پارتیزانی

اما پاسخ وحشیانه رژیم صهیونیستی به مبارزات مسالمت آمیز فلسطینی ها در انتفاضه سنگ موجب شد این انتفاضه به سوی سلاح گرم کشیده شود. از این رو جوانان فلسطینی یک بار دیگر با مراجعه به سنت دیرین گروه های مبارز فلسطینی سلاح برداشته و به جنگ های چریکی و پارتیزانی روی آوردند. این رویکرد انتفاضه فلسطینی را وارد مرحله تازه ای ساخت. همزمان با این تحول بود که گروه حماس نیز شاخه نظامی خود یعنی گردان های عزالدین قسام را تاسیس کرد. عوض سلمی و عماد عقل از رهبران انقلابی حماس بودند که در این گردان ها نقش فعالی داشتند. عوض سلمی دریک عملیات ۲۴ گلوله به سمت گشتی اسرائیلی شلیک کرد و تعدادی از آن ها را کشت و زخمی کرد. عماد عقل کسی بود که اعتقاد داشت کشتن سربازان یهودی عبادتی است که ما را به خدا نزدیک تر می کند. سال ۱۹۹۲ عماد عقل به کمک یارانش موفق شد یک خودروی اطلاعاتی رژیم اسرائیل را منهدم و تمام سرنشینانش را به هلاکت برساند. درهمین سال وی به یک پایگاه نظامی اسرائیل درالخلیل حمله و یک سرباز را کشته و فرد دیگری را زخمی کرد. این شیوه مبارزه تا سال ۱۹۹۳ ادامه یافت و عماد عقل در کنار سایر همراهانش ده ها عملیات نظامی چریکی و تهاجمی علیه سربازان اسرائیلی ترتیب دادند که در هر یک تعدادی از آنان را کشته یا مجروح ساختند. تلاش عماد عقل صرفا ضربه زدن به سربازان و نیروهای امنیتی اسرائیل بود.

مرحله سوم: عملیات استشهادی

با تشدید تدابیر امنیتی و سرکوب گروه های فلسطینی نوع جدیدی از مبارزه به میدان کشیده شد که به عملیات استشهادی شهرت یافت. ابتدا این بحث دربین مسلمانان و فلسطینی ها مطرح بود که آیا عملیات استشهادی در دین و شریعت معنایی دارد و از مشروعیتی برخوردار است یا نه. سرانجام تعدادی از علمای اسلامی(شیعه و سنی) با فتواهای خود این گونه عملیات را بخصوص برای فلسطینی ها مجاز دانستند و از آن به عنوان اقدامی قهرمانانه ستایش کردند. جنبش حماس در دهه نود دست به انجام چند عملیات استشهادی زد که در برخی از آنان از دختران فلسطینی استفاده شده بود. در این گونه عملیات از کمربندهای انفجاری، کیف های انفجاری، جلیقه های انفجاری، خودرو های بمبگذاری شده یا تله ها و بمب های دست ساز استفاده می شد و ضربه های سنگینی را بردشمن صهیونیستی وارد می کرد. مهندس یحیی عیاش مبتکر این گونه عملیات در جنبش حماس بود و از او به عنوان«مهندس استشهادی» یاد می شد. عیاش سال ۱۹۹۶ توسط جوخه های رژیم صهیونیستی به شهادت رسید. او فردی مبارز و شجاع بود که پیوسته با شماره خودروهای تقلبی یا لباس های سربازان اسرائیلی رفت و آمد می کرد به گونه ای که یک بار اسحاق رابین نخست وزیر وقت اسرائیل گفته بود: من بیم دارم عیاش در بین ما در کنیست هم نشسته باشد! گفته می شود این مهندس فلسطینی در عملیات خود توانسته بود ۷۶ اسرائیلی را کشته و بیش از ۴۰۰ نفر را مجروح کند. سال ۱۹۹۴ در یک انفجار خودروی بمبگذاری شده در شهر العفوله هشت اسرائیلی کشته و بیش از ۳۰ نفر مجروح شدند. در عملیاتی دیگر در همان سال یک اتوبوس اسرائیلی از طریق عملیات انتحاری منفجر شد که هفت اسرائیلی را کشت و ده ها نفر دیگر را مجروح کرد. برخی از این عملیات به صورت مستقیم متوجه اتوبوس شهرک نشینان یا سربازان اسرائیلی بود. سال های ۹۴ و ۹۵ دست کم یک صد اسرائیلی در چند عملیات استشهادی حماس به هلاکت رسیدند. وقتی اسرائیل یحیی عیاش را به شهادت رساند، در پاسخ به این اقدام موج تازه ای از عملیات استشهادی شکل گرفت که در قدس، مجدل، عسقلان، دیزنگوش و تل آویو رخ داد و نزدیک به ۶۰ اسرائیلی را به هلاکت رساند و دهها نفر دیگر را زخمی کرد.

مرحله چهارم: حملات موشکی

گردان های عزالدین قسام نخستین گروه فلسطینی به شمار می رود که موشک های محلی دست ساز ساخت. در نخستین سال از انتفاضه الاقصی بود که گروه حماس اعلام کرد موشک هایی به نام القسام ساخته است. این اسم برگرفته از شیخ عزالدین قسام رهبر روحانی و مبارز فلسطینی در سال ۱۹۳۶ بود. این موشک ها که بعدها حماس تصاویری از آن ها را منتشرکرد در واقع شکل تکامل یافته ای از یک نوع خمپاره بود که گروه های مقاومت از راه های قاچاق توانسته بودند وارد غزه کنند. نخستین موشک های قسام بردی بین ۲ تا ۳ کیلومتر داشت. حماس ساخت این موشک ها را توسعه داد و از قسام ۱ به قسام ۲ و قسام ۳ ارتقا بخشید. شلیک این موشک ها به نوعی از راه های دور می توانست اهدافی را در سرزمین های اشغالی مدنظر قرار داده و خسارت های زیادی را به دشمن صهیونیستی وارد کند و موجب دلگرمی مردم فلسطین شود. برخی کارشناسان با دیدن اثرات این موشک ها سخن از انتفاضه جدیدی موسوم به « انتفاضه موشک» به میان آوردند؛ زیرا بقیه گروه های فلسطینی نیز به تقلید از گردان های قسام به ساخت وتولید موشک های دست ساز اقدام کردند و آنها را به سوی شهرک های صهیونیست نشین پرتاب کردند. از آن زمان تاکنون حماس چندین موشک تولید و آزمایش کرده است. صلاح شحاده از فرماندهانی بود که بر تولید و ساخت این موشک ها نظارت داشت. شلیک مکرر موشک های فلسطینی به سرزمین های اشغالی، اسرائیل را برآن داشت تا با کمک آمریکا پروژه دفاع موشکی موسوم به«گنبد آهنین» را مستقر کند.

مرحله پنجم: جنگ تمام عیار

حماس سال ۲۰۰۷ موفق شد منطقه غزه را تحت کنترل خود بگیرد. این منطقه با مساحتی معادل ۲۴ کیلومتر یک باریکه ساحلی به شمار می رود که اسرائیل در زمان نخست وزیری آریل شارون آن را تخلیه و به دولت خودگردان فلسطین واگذار کرد. غزه با جمعیتی بیش از یک و نیم میلیون نفر از زمان حاکمیت حماس تحت محاصره شدید اقتصادی قرار گرفت. ششم دی ماه ۱۳۸۷رژیم اسرائیل جنگی تمام عیار را طی عملیاتی موسوم به«سرب گداخته» علیه مردمان غزه ترتیب داد که ۲۲ روز طول کشید و با مقاومت سرسختانه فلسطینی ها مواجه شد. این جنگ که از زمین، هوا و دریا شروع شده بود آزمون بزرگی برای قدرت و توان نظامی حماس ازیک سو و ناتوانی رژیم اسرائیل از سوی دیگر بود. در این جنگ بیش از ۱۴۰۰ فلسطینی شهید و هزاران نفر دیگر مجروح شدند. اسرائیل این عملیات را به بهانه آزادسازی گلعاد شالیت به راه انداخت. شالیت در ژوئن ۲۰۰۶ توسط گردان های عزالدین قسام وابسته به جنبش حماس و گردان های ناصر صلاح الدین وابسته به کمیته های مقاومت مردمی فلسطین در عملیات کرم شالوم(یا کرم سالم) به اسارت رزمندگان فلسطینی درآمد. شالیت سرانجام یک سال پیش در برابر آزادی بیش از۱۱۰۰ اسیر فلسطینی آزاد شد. اخیرا نیز اسرائیل به بهانه شلیک موشک های فلسطینی جنگ تازه دیگری را تحت عنوان عملیات«ستون ابر» علیه غزه به راه انداخت که تاکنون ۱۴۰ کشته و صدها زخمی درپی داشته است. دراین جنگ یک بار دیگر توان مقاومت به اثبات رسید و به گفته منابع اسرائیلی بیش از ۱۳۰۰ موشک فلسطینی با برد های مختلف به سوی سرزمین های اشغالی شلیک شد.

منبع: روزنامه جام جم

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 73547 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse