مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر -اِلخَميس ١٣ صفر ١٤٤٢ - Thursday October 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1492   بازدید    تاریخ درج مطلب  29/10/1393    
 
 
حماس
 

گروه های مقاومت از لحاظ امکانات و توان نظامی به دو دسته تقسیم می شوند. گردان های قسام و گروهان های قدس که دارای امکانات نظامی بیشتری هستند، در گروه نخست قرار می گیرند. گروه دوم نیز شامل گروه هایی مانند تیپ های ناصر صلاح الدین، گردان های جهاد جبریل، گردان های مقاومت ملی و جیش الإسلام است که از امکانات نظامی کمتری برخوردارند. در میان این گروه ها، گردان های شهید عزالدین قسام نسبت به سایر گروه ها از امکانات و قدرت نظامی بیشتری برخوردار است. در واقع با نگاهی گذرا به تاریخ جنبش حماس و گردان شهید قسام، متوجه می شویم توان نظامی این گردان سیری صعودی داشته است. آغاز مبارزه این گردان در جریان انتفاضة اول در سال ۱۹۸۷ بود که در مقابل ارتش رژیم صهیونیستی از سنگ استفاده می کرد. این سنگ ها بتدریج جای خود را به کوکتل مولوتف داد.

 

 

 

سلاح های سرد هم چون چاقو سلاح بعدی بود که در دست مبارزان گردان شهید قسام آمد و آن ها توانستند از همین طریق، تعدادی از سربازان اسرائیلی را به هلاکت برسانند. با ادامه جنایت های دشمن صهیونیستی و به شهادت رسیدن رهبران و اعضای این جنبش اسلامی، مقاومت نیازمند استفاده از سلاح هایی جدید با روش هایی نوین بود. لذا گردان های قسام وارد دوره استفاده از سلاح گرم شد و بعد از آن نیز به ساخت سلاح در داخل اراضی فلسطینی روی آورد. در واقع عواملی در این میان وجود داشته که باعث برتری نظامی گردان قسام بر دیگر گروه های مقاومت فلسطینی شده است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود:

الف ـ سلاح های ساخت داخل: سران تل آویو با مسدود کردن تمامی مسیرها و گذرگاه های مرزی سعی کردند مانع ورود سلاح به غزه شوند. اما همین محدودیت به انگیزه ای برای مبارزان گردان های قسام تبدیل شد و آن ها را ترغیب کرد تا اقدام به ساخت برخی از سلاح ها در نوار غزه کنند. در همین زمینه گردان های قسام، یگانی را برای ساخت سلاح تشکیل داد تا مسئولیت ساخت انواع سلاح ها ی مورد نظر را ـ با توجه به امکانات موجود در نوار غزه ـ بر عهده داشته باشد. این یگان دارای پنج بخش است که عبارتند از: بخش موشکی، بخش بمب ها (ضدتانک) و نارنجک، بخش استحکامات و موانع، بخش مواد منفجره و بخش توسعه و آزمایش سلاح ها .شواهد و قرائن نیز نشان می دهد این گردان ها در ماموریت های خود تا حدود زیادی موفق بوده اند. گوشه ای از سلاح ها ی تولید شده به دست این نیروها به این شرح است:

نارنجک دستی: محمد ضیف و شهید یحیی عیاش و شهید عدنان الغول(از مبارزان گردان های قسام) آن را سال ۱۹۹۶ در فلسطین ساخته اند.

خمپاره: خمپاره های ۶۰ و ۸۰ میلی متری تولید شده در نوار غزه برای مورد هدف قرار دادن پایگاه ها و استحکامات نظامی صهیونیست ها به کار گرفته می شود.

بمب های ضدتانک: این بمب ها که وزن هر یک از آن ها بین ده تا یکصد کیلوگرم است، اولین بار در پانزدهم فوریه ۲۰۰۳ مورد استفاده قرار گرفت.

مسلسل یوزی: این سلاح در سال ۱۹۹۳ پس از ساخت کلت ۹ میلی متری«گلداستار» در دستورکار مهندسان ساخت سلاح در گردان های قسام قرار گرفت و در سال ۱۹۹۶ به کار گرفته شد.

آر پی جی ۲۹: ساخت سلاح یاسین مقدمه ای شد تا گردان های قسام در زمینه تولید سلاح ها ی ضدتانک از نوع آر.پی.جی به پیشرفت برسند. ادامه این موفقیت ها و پیشرفت ها بود که باعث ساخته شدن آر پی جی ۲۹ شد. این نوع سلاح ضدتانک نیز اولین بار در جریان جنگ ۲۲ روزه و در منطقه«جبل الریس» در نزدیکی شهر غزه علیه تانک های ارتش رژیم صهیونیستی به کار گرفته شد.

ب ـ سلاح های وارداتی: در حقیقت تهیه بسیاری از سلاح های پیشرفته گردان های قسام، از خارج از نوار غزه تامین می شود. باز هم در این زمینه مبارزان از محدودیت های اعمال شده از سوی صهیونیست ها بیشترین استفاده را برده و با حفر تونل های متعددی در بسیاری از مناطق نوار غزه سعی کرده اند ضمن کاهش محاصره اقتصادی، در هنگام هجوم شدید رژیم صهیونیستی به این منطقه از خود دفاع کرده و به مواضع دشمن حمله کنند. این تونل ها که به عنوان یک مجموعه در زیر زمین است، عاملی اصلی در ساختار قدرت نظامی حماس و ورود سلاح به نوارغزه است. این تونل ها به عنوان یک لوله اکسیژن برای حماس و دیگر گروه ها در نوارغزه به شمار می رود. در منطقه رفح و در امتداد محور فیلادلفیا(محور صلاح الدین)، شبکه ای از این تونل ها وجود دارد که از طریق آن، عناصر و اعضای گردان های قسام انواع سلاح و کالاها را از مصر به نوارغزه و بالعکس انتقال می دهند. اهمیت این تونل ها با مسدود شدن گذرگاه رفح در مرز مصر و دیگر گذرگاه های هم مرز با رژیم صهیونیستی نمود بیشتری پیدا می کند. البته با وقوع انقلاب مردمی مصر، گذرگاه رفح بیش از زمان حکومت حسنی مبارک باز است. سلاح های وارداتی که گردان های قسام در سال های اخیر برخی از آن ها را نیز به کار گرفته اند، عبارتند از:

موشک گراد: این موشک زمین به زمین، از سلاح ها یی است که به صورت قاچاق به دست گردان های قسام می رسد. این موشک ساخت روسیه است و بُرد برخی از آن ها ۲۰ کیلومتر و برخی دیگر ۴۰ کیلومتر است.

موشک فجرـ۳: منابع اسرائیلی می گویند گردان های قسام، موشک های فجرـ۳(ساخت ایران) را در اختیار دارند که بُرد آن ها به ۴۵ کیلومتر می رسد. هم چنین در جنگ اخیر غزه از موشک های فجر ـ ۵ نام برده شد که بردی معادل ۷۵ کیلومتر دارد.

موشک تاندوم: این موشک اولین بار در پانزدهم ژانویه ۲۰۰۹ در نوار غزه به کار گرفته شد. طبق اعلام رسمی این گردان ها، موشک تاندوم در جنگ ۲۲ روزه، پنج بار استفاده شد.

موشک ۱۰۷: این موشک که بیشتر بر ضد استحکامات و موانع مورد استفاده قرار می گیرد، اولین بار در یازدهم ژانویه ۲۰۰۹ به کار گرفته شد.

موشک کورنت: کاربرد اصلی این موشک هدف قرار دادن جنگنده ها ست.

نویسنده: علیرضا ثمودی 

منبع: روزنامه جام جم 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 73548 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse