مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2055   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/11/1393    
 
 
علمای دارالارشاد اردبیل 2
 

حضرت آیت الله حاج میرزا محسن مجتهد اردبیلی:

حضرت آیت الله حاج میرزا محسن مجتهد اردبیلی فرزند مرحوم حاج عبدالله ملک التجار اردبیل از فقهاء عظام و علماء اعلام قرن سیزدهم هجری قمری جهان تشیع می باشد. ایشان در روز 25 ذیقعده سال 1212 هجری قمری(1175 هجری شمسی) در دارالارشاد اردبیل متولد گردید. دروس مکتب خانه ای و مقدمات را در همانجا فرا گرفت سپس عازم حوزه علمیه زنجان شد که در آن عصر حوزه پر رونقی داشت و از محضر شیخ علی اکبر زنجانی بهره برد. بعد از آن راهی حوزه علمیه اصفهان که در آن روزگار با حضور علماء و بزرگان علمی از عظمتی کم نظیر بر خوردار بود به مدت سه سال رحل اقامت افکند و از حضور سرآمد عالمان آن دیار مرحوم آقا شیخ محمّد تقی رازی بهره فراوان برد و نهایتــاً به عتبات عالیات هجرت کرد و از محضر بزرگانی چون شیخ محمد حسن نجفی صاحب "جواهر الکلام" و شیخ حسن فرزند شیخ جعفر کاشف الغطاء و شیخ محمدحسین رازی اصفهانی و بالاخص آقا سیّد ابراهیم قزوینی بهره کامل گرفت و به مقام رفیع اجتهاد نایل شد و در شمار فقهاء طراز اول جهان تشیع در آمد. ایشان در سال 1262 هجری قمری به اردبیل باز گشت و زمام مرجعیت دینی و زعامت معنوی و اجتماعی منطقه را به دست گرفت و در کل آذر بایجان و منطقه قفقاز از جایگاهی ممتاز برخوردار گردید. از حضرتش علاوه بر خدمات اجتماعی آثار علمی همچون:

- ثمارالفرار، مشتمل بر یک دوره کامل فقه استدلالی

- کتاب حج فارسی

- کتاب خمس فارسی

- زینة المتقین

- مصباح الزینة، شامل مباحث فقهی از اول طهارت تا آخر صوم

- مناسک حج

- رساله طهارت

- رساله زکات

- رساله عملیه .

به یادگار مانده است. آن بزرگوار در روز 25 محرم سال 1294 هجری قمری(1255هجری شمسی) دار فانی را وداع گفت و پیکر پاکش پس از یک سال امانت در جوار حضرت شیخ صفی الدین اردبیلی طبق وصیت به کربلای معلی منتقل و در کفشداری شرقی ایوان حسینی به خاک سپرده شد.

 

 

 

حضرت آیت الله سیّد مرتضی خلخالی:

حضرت آیت الله سیّد مرتضی خلخالی از علماء و فقهاء عظام عصر خود در دارالارشاد اردبیل به سال 1247 هجری قمری(1210 شمسی) در (کلور) خلخال متولد شد. وی مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از علماء و روحانیون خلخال و حوزه علمیه قزوین فرا گرفت. در سال 1276 هجری قمری رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید و به تربیت از محضر بزرگان علمی دیار نور همچون آیات عظام شیخ مرتضی انصاری، سیّد حسین کوه کمری، شیخ علی خلیلی طهرانی و دیگران بهره برد و به مقام اجتهاد نائل آمد. معظم له درسال 1291 و 1292 هجری قمری به زادگاه خود خلخال بازگشت و پس از اندک مدتی با تقاضای بزرگان علمی و اندیشمندان مرکزیت منطقه در اردبیل اقامت گزید. با حضور ایشان در اردبیل، حوزه علمیه رونق گرفت و دانشوران از مناطق مختلف قفقاز و آذربایجان به اردبیل سرازیر شدند و محضر ایشان را مغتنم شمردند.

حوزه درسی آن بزرگوار از گرمی خاصی برخوردار شد و شاگردانی که بعدها خود از علماء اعلام و مراجع به شمار آمدند، در محضرش تربیت یافتند. سیّد علاوه بر عظمت علمی از مقام رفیع معنوی نیز برخوردار و به بروز کرامات اشتهار داشت. در قداست و تقوی و زهد و پرهیز از زخارف دنیا ضرب المثل و در درایت و حلم و بردباری سرآمد همگان بود.

از ایشان آثار علمی چندی مشتمل بر مباحث فقهی صلاة، غصب، رضا، نکاح و محرمات نکاح و مجموعه ای از مسائل متفرقه در فقه و همچنین یک دوره کامل مباحث علم اصول به سبک کتاب مشهور(قوانین) و نیز کتابی در علم رجال و حواشی و نظرات علمی بر کتاب(الفوائد الرجالیه) استاد خود شیخ علی طهرانی بر جای مانده است. وفات آن بزرگوار در سال 1317 هجری قمری (1278 شمسی) اتفاق افتاد و در کنار بنای قدیمی مسجد جمعه اردبیل به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله شیخ صالح اندبیلی خلخالی:

حضرت آیت الله شیخ صالح اندبیلی فرزند حسینعلی از علماء اعلام و روحانیون جلیل القدر خلخال اردبیل می باشد. قبل از نیمه اول قرن سیزدهم هجری قمری در روستای اندبیل خلخال اردبیل متولد گردید، مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از محضر والد معظم خود و دیگر روحانیون خلخال فرا گرفت سپس به نجف اشرف مهاجرت کرد و در حوزه  درس شیخ مرتضی انصاری و پس از وفات ایشان در حلقه درس میرزا محمّد حسن شیرازی درآمد و به مقامات عالیه علمی رسید و خود به مسند تدریس نشست و از مدرسین حوزه علمیه نجف اشرف گردید.

پس از مدتی عزم بازگشت به زادگاه خود نمود و علی رغم اصرار بر اقامت در نجف و ادامه تدریس به خلخال باز گشت و بساط تدریس و ترویج و تبلیغ معارف اسلامی و نشر احکام الهی را گسترد. معظم له علاوه بر مقامات علمی، خطیبی توانا بوده و اقتدار معنوی و نفوذ کلمه داشته و از این رهگذر به کرسی قضاوت نشسته و فصل خصومات کرده و اجرای حدود نموده است. سرانجام این عالم ربانی در محرم الحرام سال 1327 هجری قمری(1287 شمسی) دار فانی را وداع گفت و به دیار باقی شتافت.

حضرت آیت الله میرزا محمد علی اردبیلی:

حضرت آیت الله میرزا محمد علی اردبیلی از فقهاء و علماء بزرگ دارالارشاد اردبیل در میانه قرون سیزده و چهاردهم هجری قمری می باشد. پدرش قربانعلی منصب "میر آخوری" را که یکی از مناصب خدماتی در دوران قاجار است عهده دار بوده و از این روی در میان عامه مردم به "میر آخور اوغلی" مشهور گشته است. ایشان قبل از سال 1250 هجری قمری (1214 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود.

مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از علماء و روحانیون منطقه از آن جمله - به احتمالی - مرحوم ملا ابراهیم اردبیلی و آقا میرزا محسن مجتهد فرا گرفت، سپس در حالی که مراتب عالیه ای از فضل و فضیلت را دارا بود، راهی حوزه علمیه نجف اشرف گردید و از محضر بزرگانی چون ملا آقا فاضل دربندی، میرزا محمّد حسن شیرازی و شیخ مرتضی انصاری بهره برد و به درجه اجتهاد نایل آمد. معظم له جامع علوم معقول و منقول بوده و در حکمت و فلسفه نیز تبحّر داشته و عالمی زاهد و پارسا و اهل عرفان و معنویت بوده و به حضرت شیخ سیّد صفی الدین اسحاق اردبیلی ارادت می ورزید و در مسجد جنّت سرای مجموعه بقعه شیخ صفی الدین وعظ و ارشاد و احیاناً تدریس می کرد. در ابراز نظر شجاع و صریح اللهجه و در بحران های اجتماعی دوران خود حضوری فعال داشت. وی در کنترل و دفع شرالاشرار در جریان غارت اردبیل نقش مهمی ایفا نمود. ایشان تألیفات ارزشمندی در فقه و اصول و فلسفه و منطق از خود به یادگار گذاشته که در حال حاضر تنها کتاب ارزشمند و عمیق معظم له در دست می باشد. وفات آن عالم جلیل القدر و حکیم عظیم الشأن به سال 1328 هجری قمری (1289شمسی) اتفاق افتاد و پیکر مطهرش در ورودی مسجد جنت سرا به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله سیّدابراهیم انواری:

حضرت آیت الله سیّدابراهیم انواری فرزند آیت الله حاج میر صالح آقا مجتهد از فقهاء عظام و علماء اعلام اردبیل و از نوادگان خاتم المجتهدین آقا سیّد حسین فقیه عاملی می باشد. به احتمالی پس از سال 1280 هجری قمری (1243 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود، مقدمات و سطوح عالیه را از اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت و سپس عازم حوزه علمیه نجف اشرف گردید.

از سیر تحصیلات و اساتید ایشان در آن حوزه مقدّسه متأسفانه اطلاعی در دست نیست، لکن آنچه مسلم است در مدت اقامت از محضر بزرگان دیار نور بهره کامل برده و به مقام اجتهاد رسیده و صاحب رساله عملیه گردیده است.

معظم له پس از فوت والد معظم خود حاج میر صالح آقا مجتهد به سال 1319 قمری به اردبیل بازگشته و قائم مقام حضرتش در مرجعیت و فقاهت گردیده و علاوه بر مقامات علمی و معنوی در صحنه سیاست و اداره منطقه نقش فعال ایفا نموده است. وفات آن عالم ربّانی روز جمعه بیست و هفتم جمادی الاوّل سال 1332 هجری قمری (1293 شمسی) در کنار مرقد مطهر "امام زاده دختر" جنب قبر شریف پدر بزرگوار خود به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله حاج میرزا عبدالله مجتهد اردبیلی:

 حضرت آیت الله حاج میرزا عبدالله فرزند آیت الله حاج میرزا محسن مجتهد از بزرگان فقهاء و علماء دارالارشاد در نیمه اوّل قرن چهارده هجری قمری در اردبیل می باشد. ولادت ایشان به احتمالی پس از سال 1270 هجری قمری(1233 شمسی) در اردبیل واقع شد.

مقدمات و سطوح عالیه را از اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت سپس عازم نجف اشرف گردید و در حلقه درس بزرگانی چون شیخ الشریعه اصفهانی و آخوند ملا محمد کاظم خراسانی درآمد و به مقام اجتهاد رسید. سپس به اردبیل بازگشت و به انجام خدمات دینی همت گمارد.

معظم له علاوه بر فقه و اصول در حکمت و عرفان نیز تبحّر داشته و به طی مقامات و مدارج سلوک معنوی می پرداخته و به حضرت شیخ سیّد صفی الدین اردبیلی ارادت می ورزیده و در بقعه ایشان به بیتوته و اقامه جماعت و وعظ و ارشاد حسب اقتضاء حال و زمان مبادرت می نموده است. وفات ایشان در هشتم رجب سال 1334 هجری قمری (1295 شمسی) به وقوع پیوست. جنازه وی مدتی در مسجد جنت سرای بقعه شیخ صفی الدین به ودیعه نهاده شد و سپس به قبرستان وادی السلام نجف اشرف منتقل و همانجا به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله سیّد کاظم موسوی خلخالی:

حضرت آیت الله سیّد کاظم موسوی خلخالی از فقهاء عظیم الشأن و علماء جلیل القدر خلخال اردبیل می باشد. ایشان در سال 1270 هجری قمری(1233 شمسی) در گیوی(شهرستان کوثر فعلی) متولد گردید، مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از روحانیون منطقه فرا گرفت و در شانزده سالگی عازم حوزه علمیه رشت و سپس قزوین شد و از محضر علماء و روحانیون وقت آن حوزه های علمیه بهره برد. سپس عازم حوزه مقدس نجف اشرف گردید و تا سال 1319 قمری از گنجینه دانش بزرگان علمی دیار نور مخصوصاًز محضر آیت اللّه العظمی میرزا حبیب اللّه رشتی بهره مند و به درجه اجتهاد رسید. عظمت علمی و مقامات معنوی حضرتش را در میان علماء جهان تشیع از جایگاهی ویژه بر خوردار ساخت به گونه ای که در جریان مشروطیت مورد اعتماد علماء و مراجع وقت گردید و برای اصلاح امور و رفع اختلاف نظر میان بزرگانی چون شهید شیخ فضل اللّه نوری و آقا سیّد کاظم یزدی و آخوند خراسانی اقدام نمود. معظم له در سال 1319 قمری بنا به در خواست علماء و مردم تبریز بدانجا مهاجرت کرد و مرجع مراجعات مردم شد و به تدریس و رتق و فتق امور دینی و اقامه جماعت و دیگر شئونات علماء اعلام پرداخت. در سال 1332 قمری مجددا به نجف اشرف بازگشت و در عداد علماء طراز اول آن حوزه مقدس در آمد تهجد و دوام ذکر حالات عمیق روحانی و زهد و تقوا حضرتش را در میان عالمان ربّانی سر آمد ساخت و همگان بر مقامات معنویش معتقد گشتند.

از ایشان " تقریرات اصول " استاد نامی اش میرزا حبیب اللّه رشتی در سه جلد به یادگار مانده است. وفات ایشان در سال 1336 هجری قمری (1296 شمسی) اتفاق افتاد و در یکی از صحنهای حرم أمیرمؤمنان امام علی(ع) به خاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه سیّد محمد موسوی خلخالی:

حضرت آیت اللّه سیّد محمّد موسوی خلخالی فرزند آقا سیّد زین العابدین خلخالی از علماء اعلام و روحانیون عالی مقام خلخالی در دوران تحصیل والد معظم خود در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری در نجف اشرف متولد گردید. مقدمات و سطوح عالیه و خارج فقه و اصول را از محضر بزرگانی چون شریعت اصفهانی شیخ عبداللّه مازندرانی حاج میرزا علی خلیلی تهرانی و آخوند خراسانی فرا گرفت و به مقامات عالیه علمی نایل آمد و از ملازمان و مصاحبان مرجع وقت جهان تشیع آیت اللّه العظمی آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی گردید.

معظم له از علمای مورد تکریم و تعظیم معاصران خود بوده و از جایگاهی ویژه در حوزه علمی بر خوردار گشته است. وفات ایشان به سال 1346 هجری قمری برابر 1306 شمسی اتفاق افتاد و در جوار بارگاه ملکوتی مولی الموحدین أمیرمؤمنین امام علی (علیه السلام) در نجف اشرف بخاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه میرزا احمد فقیه اردبیلی:

حضرت آیت اللّه میرزا احمد فقیه از علماء اعلام و روحانیون جلیل القدر دارالارشاد اردبیل می باشد. ایشان در سال 1290 هجری قمری(1252 شمسی) در اردبیل دیده بجهان گشود. مقدمات و سطوح عالیه علوم حوزوی را از برادر عالم بزرگوارش مولی علی اردبیلی و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت سپس در سال 1313 قمری به تهران مهاجرت و از اساتید حوزه آنجا همچون علامه میرزا محمّد تقی گرگانی و دیگران بهره برد و در حالی که توشه ای در خور از علم و فضیلت داشت به سال 1316 عازم حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در حلقه درس آیات عظام آخوند خراسانی و شیخ الشریعه اصفهانی و دیگر اساتید عظیم الشأن نجف در آمد و به مقامات عالیه علمی و معنوی نایل آمد. در سال 1326 قمری به زادگاه خود باز گشت و به تدریس و تبلیغ و وعظ و ارشاد و اقامه جماعت در مسجد ملاهادی و نیز به تحقیق و تألیف همت گمارد. از جمله آثار علمی معظم له عبارتند از:

- غنائم الدهر و احکام السبوع و الشهر

- تنزیه العلل فی احکام الخلل

- تکمله العارفین

- مزارات فی مکه و شام

سر انجام آن عالم ربانی در سال 1350 هجری قمری(1310شمسی) دار فانی را وداع گفت، پیکر پاکش توسط فرزندش به نجف اشرف منتقل و در جوار بارگاه ملکوتی أمیرمؤمنان علی(ع) بخاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه میر حبیب اللّه موسوی اطهاری:

حضرت آیت اللّه اطهاری از علماء ربّانی و فقهاء جلیل القدر دارالارشاد اردبیل و از نوادگان خاتم المجتهدین آقا سیّد حسین فقیه عاملی، در سال 1262، هجری قمری( 1225 شمسی) در  مهد بزرگان اردبیل روستای "کلخوران" دیده به جهان گشود. مقدمات و سطوح عالیه را در حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت، سپس به حوزه علمیه نجف اشرف مهاجرت و از محضر بزرگانی همچون آیات عظام شیخ محمّد طه نجف، شیخ زین العابدین مرندی بهره برد و به مقامات عالیه علمی و معنوی نایل آمد، سپس به زادگاه خود اردبیل باز گشت و به تدریس و تبلیغ و وعظ و ارشاد و انجام دیگر خدمات دینی از جمله احداث مسجد "محمّدیه" همّت گمارد.

معظم له علاوه بر مقام علمی که در تعبیر مجتهد عظیم الشأن معاصر خویش آیت اللّه آقا سیّد احمد مرتضوی به "سیّد فقهاء الاعلام" ملقب است دارای مقامات و کرامات بارز معنوی بوده و در زهد و ورع و تقوی و جود و سخاوت و سرپرستی یتیمان و درماندگان سرآمد علمای بزرگ اردبیل می باشد. سرانجام آن عالم ربّانی در دوازدهم ماه رمضان سال 1352 هجری قمری(1312 شمسی) دار فانی را وداع گفت و در قبرستان "ستار آباد" اردبیل به خاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه میرزا ابو الحسن مشکینی اردبیلی نجفی:

حضرت آیت اللّه میرزا ابو الحسن مشکینی اردبیلی نجفی از علماء و اعاظم فقها و افتخار دارالارشاد اردبیل در قرن چهاردهم هجری قمری می باشد. وی در سال 1305 هجری قمری( 1266 شمسی) در قریه "احمد آباد" مشگین شهر اردبیل دیده به جهان گشود. مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از پدر و برخی روحانیون منطقه فرا گرفت سپس وارد حوزه علمیه اردبیل شد و از محضر اساتید وقت مستفیض گشت و در حالیکه سطوح عالیه را به اتمام رسانده بود در سال 1328 هجری قمری عازم حوزه علمیه نجف اشرف گردید و از محضر آیات عظام آخوند خراسانی، شریعت اصفهانی، سیّد محمّد کاظم طباطبایی یزدی و شیخ علی قوچانی بهره برد و به مقام رفیع اجتهاد در علوم اسلامی نایل آمد، پس از آن در سال 1338 هجری قمری به کربلای معلّی هجرت کرد و در حلقه درس آیت اللّه العظمی میرزا محمّد تقی شیرازی درآمد، پس از وفات میرزای شیرازی مجددا به نجف اشرف باز گشت و به تدریس و تحقیق و تألیف پرداخت. دقت نظر کم نظیر و زیبایی بیان بی بدیل، بزودی حضرتش را در صدر مدرسین حوزه نجف قرار داد. تألیف ارزشمندش همچون حاشیه بر کفایه الاصول آخوند خراسانی که از بهترین حواشی موجود بر کتاب مذکورات جایگاهی بس رفیع در میان فحول و بزرگان علمی نجف بر ایشان معین کرد، حوزه درسی آن بزرگوار مملو از فضلا و طلاب مستعد بود که بعدها بسیاری از آنان از مراجع و علماء طراز اوّل زمان خود شدند. از دیگر آثار علمی ایشان عبارتست از:

- حاشیه بر عروة الوثقی

- المناسک

- کتاب الصلاة الکبیر

- کتاب الزکاة

- کتاب الطهارة

- رسالة فی التراب

- رسالة فی الکر

- رسالة فی الرضاع

- رسالة فی المعنی الحرفی

- حواشی علی الطهارة و المکاسب

و دیگر رسایل علمی سر انجام آن محقق عظیم الشأن و استاد بر جسته علوم و معارف اسلامی در حالیکه حوزه علمیه نجف اشرف امید به آینده پر فروغ وی دوخته بود بر اثر بیماری در بیست و هفتم جمادی الثانی 1358 هجری قمری( 1312 شمسی) در کاظمین دار فانی را وداع کرد و به جوار رحمت حق شتافت  پیکر پاکش به نجف منتقل و در جوار بارگاه ملکوتی مولی الموحدین أمیر المؤمنین علی(ع) بخاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه میر محی الدین یونسی:

حضرت آیت اللّه میر محی الدین یونسی از نوادگان مرحوم خاتم المجتهدین آقا سیّد حسین فقیه عاملی است معظم له از فقها عظام و علماء اعلام دارالارشاد اردبیل بوده که در سال 1328 هجری قمری( 1243 شمسی) در اردبیل متولد گردید.

مقدمات و سطوح عالیه علوم حوزوی را در حوزه علمیه اردبیل از محضر اساتید وقت فرا گرفت و جهت نیل به مقامات عالیه علمی و معنوی در سال 1309 هجری قمری رهسپار حوزه مقدسه نجف اشرف گردید و به مدت سیزده سال از محضر بزرگانی همچون؛ حاج آقا رضا همدانی، شیخ محمّد حسن مامقامی و آخوند خراسانی بهره برد و به مقام رفیع اجتهاد رسید و به دریافت اجازات مختلف و تصدیقات اجتهاد موفق گردید.

ایشان به سال 1322 هجری قمری به زادگاه خود به اردبیل بازگشت و به افتاء و تدریس و ارشاد و ترویج و اقامه جماعت و تبلیغ پرداخت. وی علاوه بر جایگاه رفیع علمی از مقامات معنوی نیز بر خوردار و مرجع مراجعات مردم جهت حل خصومات و رفع معضلات بوده و منزلتی عظیم میان خواص و عام داشته است. وفات ایشان به سال 1355 هجری قمری ( 1315 شمسی) اتفاق افتاد و پیکر مطهرش طی تشییع باشکوهی بخاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه شیخ عبداللّه فقیه نجفی کورائمی:

حضرت آیت اللّه شیخ عبداللّه فقیه نجفی مشهور به "کورائمی" از فقهاء جلیل القدر و عظیم الشان دارالارشاد اردبیل در قرن چهاردهم هجری قمری در سال 1283 هجری قمری( 1245 شمسی) در روستای "آلنی" مشگین شهر اردبیل دیده به جهان گشود. دروس مکتب خانه ای و مقدمات و سطوح عالیه حوزوی را ازمحضر اساتید حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت سپس راهی حوزه علمیه نجف اشرف گردید و از محضر بزرگان دیار نور همچون آیات عظام آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی، میرزا محمّد تقی شیرازی و دیگر اساتید بهره برد و به مقام رفیع اجتهاد نایل آمد و بدریافت گواهی اجتهاد از استاد اخیر خود "میرزای دوم" موفق گردید و با توشه ای در خور از فضل و فضیلت به زادگاه خود باز گشت .

معظم له مدّتی در اردبیل اقامت گزید و به تدریس و تبلیغ و وعظ و ارشاد و اقامه جماعت پرداخت به دلایلی به روستای "کورائیم" منتقل و در آنجا اقامت گزید لکن حلقه تدریس و استفاده و استفاضه از محضر علمی حضرتش در آنجا نیز تداوم یافت و ایشان به "کورائیمی" مشهور گردید.

بسیاری از اهل علم سطح عالیه مخصوصاً کتاب ارزشمند " کفایة الاصول " استادش آخوند خراسانی را از محضر وی آموختند و بعضاً حلقه درس خارج و اصول فقه نیز برای جمعی داشته است وفات آن عالم ربّانی به سال 1355 هجری قمری ( 1315 شمسی) اتفاق و در گورستان بهشت فاطمه اردبیل بخاک سپرده شد.

منبع: سایت دارالارشاد اردبیل

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
1 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 74001 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse