مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1874   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/11/1393    
 
 
علمای دارالارشاد اردبیل 3
 

حضرت آیت اللّه شیخ مهدی عابدی اندبیلی خلخالی:

حضرت آیت اللّه شیخ مهدی عابدی اندبیلی خلخالی فرزند میرزا حسینعلی از فقهاء عظام و علماء اعلام خلخال دارالارشاد است. به احتمالی ولادت ایشان در دهه سوم قرن سیزدهم هجری قمری واقع شده است. مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از محضر علماء و روحانیون وقت خلخال همچون آقا سیّد اعلی خاقانی، آقامیر عبد الغفّار، حاج سیّد مهدی و شیخ صالح آموخت سپس به حوزه علمیه اردبیل رفت و به مدّت یازده سال از محضر آخوند ملا قربانعلی زنجانی و حاج میرزا ابوالمکارم و دیگران مستفیض گشت و در حالی که از فضل و فضیلت توشه ای درخور اندوخته بود عازم حوزه علمیه نجف اشرف گردید و خوشه چین خرمن دانش بزرگانی چون آخوند ملا کاظم خراسانی، سیّد محمّد کاظم طباطبائی یزدی، سیّد محمّد علی نخجوانی، میرزا محمّد علی خوانساری و شریعت اصفهانی شد و به مقام رفیع اجتهاد در علوم حوزوی رسید و به دریافت اجازات متعدد از اساتید خود مفتخر گردید، بعد از آن به خلخال مراجعت و بساط تدریس و تبلیغ و ترویج معارف الهی را گسترد و در زهد و تقوی و قناعت و ساده زیستی الگوی خلایق گردید و راهبر آنان به سوی معبود یکتا. سرانجام آن عالم ربّانی و فقیه پارسا در سوم ماه صفر سال 1355 هجری قمری ( 1315 شمسی) دار فانی را وداع گفت و به جوار حق شتافت.

 

 

 

حضرت آیت اللّه شیخ عبداللّه بحرالعلومی ثمرینی:

حضرت آیت اللّه شیخ عبداللّه بحرالعلومی ثمرینی فرزند شیخ روح اللّه از فقها و فلاسفه و عرفاء دارالارشاد اردبیل صاحب مقامات معنوی می باشد. در حدود سال 1301 هجری قمری ( 1263 شمسی) در قریه "ثمرین" از توابع اردبیل دیده به جهان گشود، مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از پدر و دیگر روحانیون منطقه فرا گرفت.

در نوجوانی بواسطه تنگ دستی، جهت کار به بادکوبه قفقاز رفت لکن در مدرسه تازه پیر آنجا به تحصیلات حوزوی خود ادامه داد بعد از آن به مشهد مقدس هجرت کرد و سطوح عالیه را از اساتید وقت حوزه علمیه مشهد مقدس آموخت سپس جهت تکمیل معلومات خود به نجف اشرف مهاجرت نمود و در حلقه درس بزرگانی چون شریعت اصفهانی و آخوند خراسانی درآمد و به مقام اجتهاد رسید و در حالی که به کمالات علمی و معنوی دست یافته بود به زادگاه خود باز گشت.

مدتی در حوزه علمیه اردبیل به تدریس سطوح عالیه و فلسفه و اقامه جماعت پرداخت ولی از آنجا که دوران نشاط علمی حضرتش مصادف با سالهای خفقان و دیکتاتوری رضاخانی گردید وی به قریه محل تولد خود " ثمرین " رفته و به عبادت و مطالعه پرداخت و مجهول القدر واقع شد کما اینکه احوال اکثر علماء و روحانیون آن دوران تاریک همین گونه بوده است.

معظم له علاوه بر فقه و اصول در فلسفه و عرفان نیز تبحر داشته و بر دقایق و ظرائف مثنوی معنوی جلال الدین محمّد مولوی مسلط بوده و هر از چند گاهی در یکی از حجرات مدرسه ملا ابراهیم به بیتوته و عبادت می پرداخت. سر انجام آن عالم ربّانی و فیلسوف عارف در روز سوم شعبان المعظم سال 1360 هجری قمری (چهاردهم شهریور 1320 شمسی) قبل از اشغال ایران توسط قوای متفقین از شدت غیرت دینی تحمل اشغال ایران اسلامی بواسطه بیگانگان را نیاورده و از این جهان فانی در گذشت و به رحمت ایزدی پیوست. پیکر پاکش در قریه "ثمرین" به خاک سپرده شد و اکنون مرقد مطهرش زیارتگاه مردمان است.

حضرت آیت اللّه حاج سیّد محمد تقی مفتی الشیعه:

حضرت آیت اللّه حاج سیّد محمّد تقی مفتی الشیعه فرزند آیت اللّه سیّد مرتضی خلخالی از علماء اعلام و فقهاء عظام و مراجع تقلید قرن چهاردهم هجری قمری در دارالارشاد اردبیل به سال 1282 هجری قمری ( 1244 شمسی) در نجف اشرف متولد گردید. در کودکی به همراه پدر به خلخال سپس جهت اقامت و توطن به اردبیل مراجعت کرد.

مقدمات و بخشی از علوم حوزوی و نیز سطوح عالیه علمی را از محضر پدر بزرگوار خود و آیت اللّه حاج میر صالح آقا مجتهد فرا گرفت. سپس در حالی که به مراتب علمی دست یافته بود در سال 1323 هجری قمری جهت تکمیل کمالات علمی و معنوی خود، رهسپار جوار مولی الموحدین امام علی بن ابیطالب علیه السلام در نجف اشرف گردید و در حلقه درس آیات عظام آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی و سیّد محمّد کاظم طباطبایی یزدی در آمد و به مدت نه سال از محضر ایشان بهره برد و به مقام رفیع اجتهاد نایل آمد. در سال 1331 هجری قمری به اردبیل باز گشت و در شمار مراجع وقت منطقه در آمد و به رتق و فتق امور دینی مردم همت گمارد. معظم له علاوه بر عظمت و وسعت علمی به داشتن مقامات عالیه معنوی همچون زهد و تقوی و پرهیز از زخارف دنیا و امساک از مصرف وجوه شرعی علی رغم شدت نیاز خود و تهجد و شب زنده داری و داشتن کرامات همچون والد معظم خود مشهور و معروف بود. آثار علمی ارزشمندی همچون:

- بیش از یک دوره تقریرات درس خارج استاد خود آخوند خراسانی

- تعلیقه بر کتاب کفایة الاصول آخوند خراسانی

- حاشیه بر مکاسب شیخ انصاری

- یک دوره فقه استدلالی در موضوع "وقف"

- رساله ای مبسوط در فرق بین حق و حکم

- یک دوره فقه استدلالی در موضوع "طهارت"

- رساله علمیه با عناوین: "شجرة التقوی" و "ذخیرة العقبی" از ایشان به یادگار مانده است.

آن بزرگوار در آخرین روز ماه ذیقعده سال 1361 هجری قمری( 1324 شمسی) دار فانی را وداع گفت و پس از اقامه نماز توسط آیت اللّه سیّد یونس اردبیلی بر پیکر پاکش در کنار مسجد جمعه اردبیل در جوار پدر و برادر بزرگوار خود به خاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه میرزا محمّد توسّلی اردبیلی:

حضرت آیت اللّه میرزا محمّد توسّلی از علماء بزرگ و زاهد و عابد دارالارشاد اردبیل در نیمه اول قرن چهاردهم هجری قمری، به سال 1301 هجری قمری ( 1262 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود.

دروس مکتب خانه ای و بخشی از مقدمات علوم حوزوی را در حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت، سپس راهی حوزه علمیه زنجان شد و مدتی کوتاه از محضر اساتید آنجا بهره مند گردید. پس از آن در حوزه علمیه اصفهان رحل اقامت افکند و مدت هفت سال در حلقه درس اساتید وقت اصفهان در آمد، جهت تکمیل مراتب علمی و معنوی خود رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید و به حوزه درسی آیات عظم سیّد محمّد کاظم یزدی، میرزای نائینی و آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی پیوست. عمده استفاده ایشان از محضر علمی میرزای نائینی بوده و تقریرات وی را در فقه و اصول نگاشته و از حضرتش به دریافت گواهی اجتهاد نایل آمد است.

معظم له پس از نیل به مقامات عالیه علمی و معنوی به زادگاه خود اردبیل بازگشت و همچنانکه از آغاز دوران تحصیل تدریس علوم حوزوی را رویه خود ساخته بود به تدریس سطوح عالیه در جمع فضلاء حوزه علمیه پرداخت. زهد و تقوی و انزوا و دوری از زخارف دنیا از خصائص ایشان شمرده می شود. وفات وی در یازدهم محرم الحرام سال 1367 هجری قمری ( 1326 شمسی) اتفاق افتاد و در محلّه علمیّه به خاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه شیخ غلامحسین غروی قدسی:

 حضرت آیت اللّه شیخ غلامحسین غروی قدسی از فقهاء عظام و علماء اعلام دارالارشاد اردبیل در قرن گذشته است پدرش مرحوم عبدالرحیم نیز از علماء ربّانی و زاهد و عابد اردبیل به شمار میرود. به سال 1308 هجری قمری 1269 شمسی در اردبیل متولد شد.

مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را در اردبیل فرا گرفت، سپس عازم حوزه علمیه مشهد شد و به مدت چهار سال از محضر اساتید وقت آن حوزه مبارکه بهره برد. پس از آن به نجف اشرف مهاجرت کرد و در حلقه درس بزرگانی چون آیات عظام میرزا محمد حسن نائینی و آقا ضیاءالدین عراقی درآمد و شاگرد بر جسته حوزه ی درس آن بزرگان گردید و در سال 1353 به دریافت گواهی اجتهاد بلیغی از جانب استاد بزرگ خود میرزای نائینی مفتخر گشت.

معظم له پس از نیل به مقامات عالیه علمی و معنوی به زادگاه خود اردبیل بازگشت و به تدریس و تبلیغ و وعظ و ارشاد و انجام دیگر خدمات دینی همت گمارد. ایشان عالمی ربّانی و زاهدی پارسا و دارای مقامات معنوی بوده و در جریانات اجتماعی و علی الخصوص در رفع بحران ایجاد شده توسط بیگانگان در جریان تجزیه طلب دموکرات نقش بسزائی ایفا نمود و پس از شکست این توطئه نیز سدّ راه سو ء استفاده کنندگان و پناه بیگناهان و مانع تعدّی و ستم به توبه کنندگان این جریان شد.

این عالم بزرگوار در دوران حیات خود در اردبیل علی رغم عظمت علمی و معنوی مرارتها و تلخ کامیهای فراوانی محتمل شد و نهایتاً در روز چهار شنبه نوزدهم ذی الحجة الحرام سال 1368 هجری قمری(1327 شمسی) دار فانی را وداع گفت و در گورستان بهشت فاطمه اردبیل به خاک سپرده شد. از ایشان یک دوره کامل تقریرات اصول استاد خود میرزای نائینی و نیز تقریرات اصول دیگر استادش آقا ضیاءالدین عراقی و برخی کتب فقهی دیگر بر جای مانده است.

حضرت آیت الله سیّد موسی فقیه مرتضوی:

حضرت آیت الله سیّد موسی فقیه مرتضوی فرزند آیت الله سیّد مرتضی خلخالی از علماء اعلام و فقهاء عظام دارالارشاد اردبیل در قرن چهاردهم هجری قمری، در اواخر قرن سیزدهم هجری قمری در شهر اردبیل متولد گردید. مقدمات و سطوح عالیه علوم حوزوی را از محضر برادر بزرگوار خود آقا سیّد احمد و آقا سیّد محمّد تقی فراگرفت و در سال 1335 هجری قمری در حالی که به مراتب عالیه علمی دست یافته بود جهت تکمیل درجات علمی و معنوی خویش رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید و از محضر بزرگان آن حوزه مبارکه همچون حضرات آیات عظام آقا ضیاءالدین عراقی ، میرزای نائینی و آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی بهره برد و به مقام رفیع اجتهاد نایل آمد. معظم له پس از نیل به مقامات عالیه علمی و معنوی در سال 1342 هجری قمری به زادگاه خویش اردبیل بازگشت و به تحقیق و تدریس و تبلیغ پرداخت و مرجع مراجعات مردم گردید. این عالم ربّانی همچون پدر و برادران بزرگوار خویش در زهد و ورع و تقوی و پرهیز از مظاهر دنیا سر آمد عالمان عصر خویش بود. از ایشان آثار علمی همچون:

- کتاب الصوم

- کتاب الزکاة

- رساله ای در لباس مشکوک

- رساله ای در شکوک غیر منصوصه

- مجموعه ای با موضوعات "طلاق" ، "صلح" ، "وصیت" در فقه استدلالی

- رساله ای در "فروع علم اجمالی" که در آن مدارک علم اجمالی کتاب ارزشمند "عروة الوثقی" آیت الله سیّد محمد کاظم طباطبائی یزدی را جمع آوری فرموده.

- تقریر مباحث الفاظ استاد خود آیت الله آقا ضیاءالدین عراقی

- کشکولی مشتمل بر مطالب روائی به یادگار مانده است.

وفات آن بزرگوار در سال 1368 هجری قمری( 1328 شمسی) اتفاق افتاد و پیکر پاکش در آرامگاه خانوادگی، واقع در جنب مسجد جمعه اردبیل در جوار مرقد مطهر پدر و برادران عظیم الشأن خود به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله سیّد اسد الله طهوری فاضل خلخالی:

حضرت آیت الله سیّد اسد الله طهوری مشهور به فاضل خلخالی فرزند آقا سیّد و دیگر روحانیون منطقه فرا گرفت سپس عازم حوزه علمیه تبریز شد ودر مدرسه طالبیه به تحصیل پرداخت وبه تحصیل پرداخت و به اتمام سطوح عالیه در محضر اساتید آنجا موفق گردید.

همت والا وشوق به تحصیل فلسفه و حکمت الهی وی را به محضر اساتید و فلاسفه تهران که در آن روزگار با حضور بزرگانی چون میرزا محمد رضا الهی قمشه ای و میرزا ابو الحسن جلوه و دیگران فروغی دیگر داشت، کشاند.

ایشان سالیان متمادی از محضر اساتید بزرگ فقه و اصول و حکمت و فلسفه و هیأت و ریاضیات بهره های فراوان برد و به مقام رفیع اجتهاد در علوم حوزوی دست یافت و خود به تدریس پرداخت. علی رغم تصمیم معظم له به اقامت در تهران اوضاع نابسامان پایتخت در دوران مشروطیت وی را مجبور ساخت به خلخال باز گردد و در آنجا به تدریس و تبلیغ و وعظ و ارشاد بپردازد.

پس  از واقعه( 1321 شمسی) و اشغال کشور توسط بیگانگان سید به تهران هجرت کرد و به انجام خدمات دینی و تدریس در حوزه علمیه همت گمارد و سرانجام در رمضان سال 1369 هجری قمری(1329 شمسی) از این جهان درگذشت و به ملکوت اعلی پیوست و پیکر پاکش در جوار مرقد مطهر جناب ابن بابویۀ شهر ری بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله سیّد عقیل آیاتی(سیّد المحققین خلخالی):

 حضرت آیت الله سیّد عقیل آیاتی مشهور به سیّد المحققین خلخالی از فقهاء عالی مقام و علماء ذو فنون خلخال اردبیل می باشد. به احتمالی پس از سال 1280 هجری قمری ( 1242 شمسی) دیده به جهان گشود. مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از روحانیون منطقه فرا گرفت سپس عازم حوزه علمیه اصفهان گردید و از محضر میرزا ابوالمعالی کلباسی و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اصفهان بهره برد. پس از آن جهت تکمیل معلومات خود رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در حلقه درس بزرگان علمی نجف از آن جمله سیّد محمّد کاظم طباطبائی یزدی درآمد و از ایشان گواهی اجتهاد دریافت نمود. هر چند مدت اقامت سیّد در اصفهان و نجف و اساتید وی دانسته نیست لکن عظمت علمی و نیز تبحر ایشان در علوم مختلف اعم از فقه و اصول و فلسفه و کلام و طب و ریاضیات و حتی زبان فرانسه نشان از بهره وری آن بزرگوار از اساتید متعدد و بنام دارد. معظم له پس از دستیابی به کمالات علمی و معنوی به خلخال باز گشت و به تدریس و تبلیغ و وعظ و ارشاد و اجرای حدود و احکام شرعی پرداختند.از ایشان آثاری چون:

- حاشیه بر رسائل شیخ انصاری

- حاشیه بر اسفار اربعه ملاصدرا

- کتابی در طب (مشتمل بر چگونگی درمان امراض)

- حاشیه بر قاموس فیروزآبادی

- الدّر المنصور فی خلاف المشهور

- المختصر الموسوم بجواهر الاصول المحتوی علی الاختراع  الجدید

- نفثه الناقور علی قرهه الناسور

- تعلیقه بر قوانین الاصول

- اقامه الدلالات فی مضاله الکلالات

- کتابی در لغات زبان فرانسه و دیگر آثار به یادگار مانده است.

سر انجام وفات آن عالم ربانی در سال 1370 قمری ( 1329 شمسی) در خلخال اتفاق افتاد و پیکر پاکش در جوار امامزاده سیّد دانیال بخاک سپرده شد.

حضرت آیت اللّه العظمی حاج سیّد یونس موسوی نجفی اردبیلی:

حضرت آیت اللّه العظمی حاج سیّد یونس موسوی نجفی اردبیلی فرزند سیّد محمّد تقی یکی از فقهای اعلام و مراجع عظام جهان تشیع در قرن چهاردهم هجری قمری می باشد. ایشان در سال 1293 هجری قمری (1255 شمسی) در دارالارشاد اردبیل دیده به جهان گشود.

دروس مکتب خانه ای و بخشی از علوم حوزوی را تحت تربیت والد معظم خود و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل از جمله آیت اللّه آقا سیّد مرتضی خلخالی فرا گرفت سپس عازم حوزه علمیه زنجان شد و به مدت دو سال از محضر اساتید حوزه علمیه آنجا همچون ملّا قربانعلی زنجانی، ملّا سبز علی زنجانی و میرزا مجید حکمی بهره برد.

بعد از آن به حوزه علمیه نجف اشرف مهاجرت کرد و به تربیت از گنجینه دانش بزرگانی چون فاضل شربیانی، شریعت اصفهانی، آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی و سیّد کاظم طباطبائی یزدی بهره مند گشت و به مراتب عالیه اجتهاد در علوم حوزوی دست یافت ایشان چند سالی نیز به کربلای معلی مشرف شد و از ملازمان و یاوران زعیم وقت شیعه آیة اللّه العظمی میرزا محمد تقی شرازی گردید.

معظم له در سال 1346 هجری قمری ( 1306 شمسی) بزادگاه خود بازگشت و در مسند افتاء و مرجعیت و تدریس نشست. در سنه 1354 هجری قمری ( 1314 شمسی) بقصد اقامت و مجاورت عازم مشهد مقدس گردید لکن پس از ورود ایشان به ارض اقدس حادثه مسجد گوهرشاد که مقاومتی سر سختانه در اقدامات ضد دینی رضاخان از آن جمله کشف حجاب بود بوقوع پیوست و آیت اللّه سیّد یونس اردبیلی در کنار دیگر علماء برزگ به رهبری نهضت پرداخت و به همراه جمعی از علما دستگیر و در تهران زندانی و سپس به زادگاه خود اردبیل تبعید شد.

ایشان در اردبیل جایگاه و خدمات خود را از سر گرفته و همانجا ماندگار شدند تا اینکه به سال 1334 شمسی مجدداً به مشهد مقدس بازگشت و در شمار مراجع جهان تشیع قرار گرفت. معظم له بر اشتهار به عظمت علمی در میان علماء و فقها و بزرگان عصر خویش به ویژگیهائی چون قدس و تقوی و زهد و بی اعتنایی به زخارف دنیا و شجاعت و صراحت لهجه و اهتمام نهی از منکر امر به معروف شناخته می شوند. ایشان علاوه بر تربیت شاگردان فراوان آثار علمی و تألیفاتی همچون:

- رساله ای در صلاة مسافر

- رساله ای در قاعده لاضرر

- رساله ای در فروعات علم اجمالی

- رساله ای در بحث تربت

- رساله ای در معتقدات القاصر در اصول الدین

- حاشیه بر عروة الوثقی

- دوره کامل رساله عملیه بنام "وجیزة المسائل" از خود به یادگار گذاشته اند.

این مرجع عالیقدر و عالم ربّانی در 21 ذیقعده 1377 هجری قمری (سی ام اردیبهشت ماه 1337 شمسی) به دیار باقی شتافت و پیکر پاکش پس از تشیع با شکوه در تهران و مشهد در پایین پای حضرت ثامن الحجج امام علی بن موسی الرضا(ع) بخاک سپره شد.

حضرت آیت الله حاج میرزا یوسف مجتهدی اردبیلی:

 حضرت آیت الله حاج میرزا یوسف مجتهد فرزند سوّم حاج میرزا محسن مجتهد از محققین فقهاء و مدققین حکماء و فخر علماء شیعه در نیمه اوّل قرن چهاردهم هجری قمری، در هفدهم جمادی الاوّل سال 1271 هجری قمری( 1234 شمسی) در اردبیل تولد یافت. مقدمات و بخشی از سطوح عالیه علوم حوزوی را از والد معظم خود و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت و در سال 1295 قمری به هنگام حمل پیکر مطهر پدر راهی کربلای معلّی شد و در آن دیار مقدس اقامت گزید و در درس حضرات آیات عظام فاضل شربیانی، ملا لطف الله لاریجانی، آقا شیخ علی بفروئی یزدی، آخوند ملا حسین اردکانی و حاج شیخ زین العابدین مازندرانی حاضر گشت.

در سال 1304 هجری قمری به اردبیل بازگشت و مجددا در سال 1309 به کربلای معلّی مراجعت کرد و تا سال 1314 هجری قمری در حلقه درس بزرگانی چون میرزا حبیب الله رشتی، شیخ محمّد حسن مامقامی،حاج میرزا حسین خلیلی تهرانی، فاضل شربیانی، شیخ عبدالله مازندرانی و آقا سیّد محمّد کاظم یزدی درآمد. نهایتا در سال 1314 هجری قمری به نجف اشرف مهاجرت کرد و تا آخر عمر آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی یعنی سال 1329 هجری قمری ملتزم درس ایشان گردید و از شاگردان بر جسته حوزه ی درس استادش به شمار آمد.

پس از ارتحال آخوند خراسانی، در مجاورت بارگاه نورانی أمیرمؤمنان (صلوات الله و سلامه علیه) روزگار را به عبادت و تدریس سپری نمود و در سال 1332 قمری به اردبیل باز گشت و به لحاظ نامساعد بودن اوضاع سیاسی و اجتماعی منطقه به عبادت و تحقیق و تألیف و تدریس روی آورد. معظم له علاوه بر فقه و اصول در حکمت و کلام تبحر تمام داشت و تصنیفاتی در این زمینه از خود به یادگار گذاشت. وی با بزرگان عرفان و سلوک عصر خود آقا سیّد مرتضی کشمیری  و سیّد علی آقا قاضی طباطبائی ملازمت و مصاحبت داشته و صاحب مقامات معنوی بوده است. از ایشان بیش از هشتاد جلد تألیف در زمینه فقه و اصول و حکمت کلام و اخلاق به یادگار مانده که از آن جمله به دوره فقه استدلالی در شرح شرایع می توان اشاره کرد. وفات آن عالم جامع و فقیه کامل در روز چهارشنبه یازدهم شعبان سال 1339 هجری قمری (1299 شمسی) اتفاق افتاد و پیکر پاکش به نجف اشرف منتقل و در قبرستان وادی السلام بخاک سپرده شد.

منبع: سایت دارالارشاد اردبیل

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.0 از 5 امتياز است.


12345
2 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 74002 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse