مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد -اِثَّلاثا ٢١ ذو الحجه ١٤٤١ - Tuesday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2236   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/11/1393    
 
 
علمای دارالارشاد اردبیل 4
 

حضرت آیات الله شیخ عبد الوهاب:

حضرت آیت الله شیخ عبدالوهاب صالحی خلخالی فرزند شیخ محمّد حسن از فقهاء عظام و علماء اعلام خلخالی می باشد. ایشان در سال 1290 هجری قمری (1252 شمسی) در روستای "خوجین" از توابع خلخال دیده به جهان گشود. مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را تا سطوح عالیه از محضر پدر و دیگر عالمان دینی منطقه فرا گرفت در سال 1308 قمری به حوزه علمیه زنجان عزیمت نمود و از محضر اساتید وقت آنجا بهره برد و در حالیکه از مقامات عالیه علمی بر خوردار گشته بود در سال 1317 قمری راهی حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در حلقه درس آیات عظام آخوند ملا کاظم خراسانی، میرزا محمّد علی غروی نخجوانی و سیّد علی تبریزی درآمد و به مقام رفیع اجتهاد رسید و موفق به دریافت گواهی اجتهاد از اساتید خود گردید ایشان پس از تکمیل مقامات علمی و معنوی به سال 1326 قمری به خلخال مراجعت نمود و به تدریس و تحقیق و تألیف و تبلیغ و ترویج معارف و احکام الهی پرداخت. حضرتش علاوه بر تربیت شاگردان آثاری چون:

 

 

 

- رساله خاتمیه در رد شبهات یهود و نصاری

- لوایح الاسلام

- رساله تاریخیه فی الوقایع الدهریة الزمانیه از خود به یادگار گذاشته است.

سرانجام آن عالم ربّانی در سال 1372 قمری(1338 شمسی) از این جهان در گذشت و به ملکوت اعلی پیوست و پیکر پاکش در زادگاه خود در روستای "خوجین" خلخال در کنار مزار جدش آخوند ملا محمّد صالح بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله شیخ عبد الخالق یکتایی:

حضرت آیت الله شیخ عبد الخالق یکتایی از علماء اعلام و روحانیون صاحب فضل و فضیلت خلخال اردبیل می باشد. در حدود سال 1292 هجری قمری (1254 شمسی) در قریه "کرین" از توابع شهرستان خلخال متولد گردید. مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از روحانیون خلخال فرا گرفت سپس در حوزه زنجان که در آن زمان با وجود فقهاء بزرگ حوزه پر رونق بود سطوح عالیه و خارج فقه واصول و حدیث و تفسیر را از بزرگانی چون حضرات آیات عظام آخوند ملا قربانعلی زنجانی معروف به "حجة الاسلام" شیخ فیاض الدین و میرزا عبدالرحیم فقاهتی و دیگران آموخت و به مقامات عالیه علمی و معنوی نایل آمد. آنچه این عالم ربّانی را در میان اقران و امثال خود از جایگاهی ویژه بر خوردار ساخته زهد و تقوی و پرهیز از زخارف دنیا و کثرة عبادات و ساده زیستی و همت عالی در ترویج و تبلیغ معارف الهی و مبارزه خستگی ناپذیر با حکام جور و انحرافات سیاسی زمان خود می باشد، عالمی که در تعلیم و تربیت آحاد و افراد جامعه اسلامی اهتمامی وافر داشت و در کردار و رفتار و گفتار الگوئی برای مردمان بوده است. وفات ایشان در پانزدهم صفر سال 1327 هجری قمری (1331 شمسی) اتفاق افتاد و پیکر پاکش در زادگاه خود روستای "کرخین" به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله میرزا مهدی عالم:

حضرت آیت الله میرزا مهدی عالم فرزند آیت الله شیخ علی اکبر عالم از علماء اعلام و فقهاء عالیقدر دارالارشاد، به سال 1300 هجری قمری (1261 شمسی) در اردبیل متولد گردید. مقدمات و سطوح عالیه علوم حوزوی را نزد پدر بزرگوار خود و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت سپس راهی حوزه علمیه زنجان شد و به مدت دو سال از محضر آخوند ملا قربانعلی زنجانی و ملا سبز علی زنجانی بهره برد. بعد از آن به نجف اشرف مهاجرت نمود و در جمع شاگردان آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی درآمد.

ایشان مدت هشت سال در جوار بارگاه ملکوتی مولی الموحدین أمیر المؤمنین امام علی(ع) به کسب علم و تحصیل مقامات معنوی پرداخت در سال 1328 هجری قمری به اردبیل بازگشت و در پی ارتحال والد معظم خود جانشین ایشان گردید و به اقامه جماعت مسجد باغمشه و تدریس سطوح عالیه در حوزه علمیه و وعظ و ارشاد همت گمارد. حضرتش عالمی پارسا و استادی توانا در تدریس کتب سطوح عالیه و دارای حسن خلق و منزلتی والا بوده و مورد تکریم و تعظیم خاص و عام به شمار می رود. از ایشان آثار علمی چندی از آن جمله کتابی تحت عنوان "عالم به وظیفه و عامل به وظیفه" به یادگار مانده است. آن عالم ربّانی در سال 1371 هجری قمری (1331 شمسی) دار فانی را وداع گفت و پیکر پاکش در جوار کریمه اهل بیت حضرت معصومه (س) در شهر مقدس قم بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله میرزا بشیر مدرس فقهی اردبیلی:

حضرت آیت الله میرزا بشیر مدرس فقهی اردبیلی از علماء اعلام و روحانیون عالی مقام دارالارشاد اردبیل است. به احتمالی سال 1310 هجری قمری (1272 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود. مقدمات و سطوح عالیه را از محضر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل که در آن زمان با وجود علماء و فقهاء بزرگ همچون میرزا علی اکبر آقا مجتهد و میرزا یوسف آقا مجتهد و سیّد احمد آقا مرتضوی و سیّد محمّد تقی مفتی الشیعه و دیگر بزرگان زمینه لازم و کافی برای طالبان علم و فضیلت فراهم کرده بود، فراگرفت و در درس خارج آیت الله العظمی آقا سیّد یونس اردبیلی شرکت جست و ملازم حضرتش در دوران حضور وی در اردبیل گردید.

آنچه از سیر زندگانی و تحصیلات معظم له دانسته شده است نشان می دهد ایشان با همتی بلند مقامات عالیه علمی و معنوی را در اردبیل گذرانده و به دیگر حوزه های علمیه مهاجرت نکرده است و از جمله مدرسان بر جسته و نامی حوزه علمیه اردبیل گشته و در میان بزرگان علماء و مراجع زمان خود از آن جمله مرحومین حضرات آیات عظام آقا سیّد محمّد حجت کوه کمری و حاج آقا حسین بروجردی دارای جایگاه و عظمت ویژه ای بوده است و بسیاری از علماء اعلام کنونی از شاگردان ایشان به شمار می آیند. وفات ایشان در هفتم ریع الثانی سال 1378 قمری برابر با 29 مهر ماه سال 1337 شمسی اتفق افتاد، پیکر پاکش پس از انتقال به قم در قبرستان مقدس "شیخان" قم بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله شیخ عبدالعظیم صدوقی مشهور به شیخ العلماء:

حضرت آیت الله شیخ عبدالعظیم صدوقی مشهور به شیخ العلماء از علماء اعلام و روحانیون جلیل القدر دارالارشاد اردبیل از خاندانی عظیم و منسوب به شیخ الطایفه شیخ صدوق علیه الرحمه می باشد در حدود سال 1295 هجری قمری (1257 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود.

مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از اساتید وفت حوزه علمیه اردبیل فراگرفت سپس عازم حوزه علمیه زنجان که در آن روزگار با وجود علماء و فقهاء بزرگ حوزه ی پر رونقی داشت، گردید و از محضر وحید دهر و یگانه عصر در زهد و علم و تقوی آخوند ملا قربانعلی زنجانی معروف به "حجة الاسلام" آقا میرزا ابراهیم ریاضی و آقا میرزا عبدالمجید زنجانی و دیگران بهره برد و در فقه و اصول و تفسیر و حدیث و حکمت و کلام و ریاضیات به مقامات عالیه علمی نایل آمد.

معظم له علاوه بر حوزه های اردبیل و زنجان چندی در نجف اشرف اقامت داشته که از مدت اقامت و اساتید وی اطلاعی به دست نیامد، شیخ پس از تکمیل علوم خود به اردبیل بازگشت و با همتی عالی به تبلیغ و ترویج معارف اسلامی مخصوصا تفسیر قرآن کریم پرداخت که باید دوران حضور پر برکت آن عالم ربّانی را در اردبیل از نظر ترویج معارف قرآنی روزگاری پرفروغ خواند.

حضرتش علاوه بر عظمت علمی بواسطه زهد و تقوی و پرهیز از مشتهیات و زخارف دنیا از مقامات ویژه معنوی نیز برخوردار و تمام عمر شریف و مال و جان و حتی ابروی خود را در راه ترویج معارف قرآنی مصروف داشت و از منتظران مصلح واقعی مولانا صاحب العصر والزمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) محسوب می شد.

از ایشان علاوه بر تربیت شاگردان بسیار قریب به هفتاد جلد کتاب و رساله علمی که عمدتا در تفسیرو کلام اخلاق است به یادگار مانه که امید است در مجموعه آثاری منتشر و تقدیم جامعه علمی کشور شود و سرانجام آن عالم ربّانی و مفسر قرآن و معلم اخلاق در ششم ربیع الاول سال 1381 هجری قمری (1340 شمسی) دیده از جهان فربست و به ملکوت اعلی پیوست و در قبرستان " داش کسن " بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله سیّد شفیع فاضلی اردبیلی:

حضرت آیت الله سیّد شفیع فاضلی اردبیلی فرزند سیّد فاضل خلخالی از علماء جلیل القدر و فقهاء عالی مقام، به سال 1308 هجری قمری ( 1269 شمسی) در دارالارشاد اردبیل دیده به جهان گشود. مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را در حوزه علمیه اردبیل از محضر آیات عظام میرزا ابوالفضل فضلی و آقا سیّد احمد مرتضوی فرا گرفت، سپس راهی حوزه علمیه مشهد مقدس گردید و مدت ده سال از محضر اساتید وقت آن حوزه مبارکه مستفیض شد. پس از آن راهی حوزه مقدسه نجف اشرف گردید و از محضر بزرگان علمی و معنوی دیار نور همچون حضرات آیات میرزا محمّد حسن نائینی، آقا ضیاءالدین عراقی و آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی بهره کامل گرفت و به مقام اجتهاد نایل آمد. آن بزرگوار علاوه بر مقام علمی در میان علماء به زهد و تقوی و دوری از زخارف دنیا اشتهار داشته به مواظبت وقت نماز و رعایت و انجام عبادات معروف بوده است. از ایشان آثاری چون "شرح الاربعین حدیثا" و "تقریرات ابحاث استاد خود آقا ضیاءالدین عراقی" در موضوع علم اصول مشتمل بر مباحث الفاظ و اصول علمیه باقی مانده است. آیت الله سیّد شفیع فاضلی اردبیلی در سال 1384 هجری قمری (1343 شمسی) دار فانی را وداع گفت و در قبرستان مقدس "وادی السلام" نجف اشرف به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله میرزا ابوالفضل حلال زاده اردبیلی:

حضرت آیت الله میرزا ابوالفضل حلال زاده یکی از علماء و روحانیون با فضل و فضیلت دارالارشاد اردبیل در سال 1342 هجری قمری (1303 شمسی) در اردبیل متولد شد. پس از گذران تحصیلات متوسطه دبیرستان علی رغم مشکلات و موانع سخت و فراوان وارد حوزه علمیه اردبیل شد و در مدرسه علمیه ملا ابراهیم به تحصیل پرداخت.

مقدمات و بخشی از سطوح عالیه را از اساتید وقت حوزه اردبیل همچون شیخ محمّد صادق متشکری، میرزا ابراهیم کلانتر، شیخ بشیر مدرس و دیگران فرا گرفت، سپس عازم حوزه قم گردید و به مدت اندکی در آنجا اقامت و از محضر اساتید وقت بهره برد. در سال 1326 شمسی به نجف اشرف مهاجرت کرد و در درس حضرات آیات عظام سیّد ابوالقاسم خوئی و شیخ حسین حلّی حاضر گشت و مورد عنایت اساتید خود مخصوصاً مرحوم شیخ حسین حلی واقع شد.

معظم له در سال 1335 شمسی در حالیکه به مراتب عالیه علم و معنویت دست یافته بود به اردبیل باز گشت و بتدریس و تبلیغ و اقامه جماعت و دیگر فعالیتهای دینی همت گمارد، کتابخانه ارزشمندی در مدرسه ملا ابراهیم تأسیس نمود و جلسات تبیین معارف اسلامی برای مردم تشکیل داد. این عالم بزرگوار در زهد و تقوی و تدیّن و عشق به خاندان اهل رسالت در میان همگنان خویش از جایگاهی ویژه برخوردار بود و همواره مورد تجلیل و تکریم علماء و روحانیون واقع می شد. پمتأسفانه در عمر کوتاه امّا پربرکت خویش از دست نادانان و تنگ نظران آزار و اذیت فراوانی متحمل گردید و در حالی جامعه اسلامی چشم امید به آینده درخشان حضرتش دوخته بود چراغ پر فروغش در جوانی به خاموشی گرایید و در سال 1343 هجری شمسی 1383 قمری به علت ابتلا به سرطان دار فانی را وداع گفت، پیکر پاکش از تهران به قم منتقل و در جوار کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س) بخاک سپرده شد. پس از انتشار خبر ارتحال ایشان استاد عظیم الشأنش مرحوم آیت الله العظمی شیخ حسین علی از شدت حزن و اندوه مجلس ختمی برای ایشان در نجف اشرف بر پا نمود که مراجع و علماء وقت در آن حاضر شد.

حضرت آیت الله سیّد فاضل موسوی پارچینی:

حضرت آیت الله سیّد فاضل موسوی پارچینی از فقهاء عظام و علماء اعلام دارالارشاد اردبیل می باشد ایشان در سال 1289 هجری قمری(1251 شمسی) در روستای پارچین از توابع اردبیل متولد گردید، مقدمات و سطوح عالیه حوزوی را از محضر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فراگرفت سپس عازم حوزه علمیه نجف اشرف گردید و در دروس فقه و اصول بزرگانی چون آیات عظام سیّد محمّد کاظم طباطبائی یزدی و آخوند ملا محمّد کاظم خراسانی حاضر گشت و به مقام اجتهاد رسید و خود بر کرسی تدریس نشست و به تعلیم و تربیت طلاب علوم دینی پرداخت.

معظم له پس از سالها اقامت در نجف اشرف در حالیکه به زیور کمالات علمی و معنوی آراسته شده بود به زادگاه خود بازگشت و بتدریس و تبلیغ و ترویج علوم و معارف و احکام دینی همت گمارد از ایشان رساله ای عملیه مشتمل بر نظرات و فتاوای فقهی خویش و نیز کتابی در علم اصول فقه بیادگار مانده است سرانجام آن عالم ربّانی در سال 1387 هجری قمری (1346 شمسی) دارفانی را وداع گفت و پیکر پاکش در روستای محّل تولد خود "پارچین" بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله حاج سیّد جلال محدّث اردبیلی:

حضرت آیت الله حاج سیّد جلال محدّث اردبیلی فرزند سیّد عبدالله از علماء اعلام و روحانیون عالی مقام دارالارشاد اردبیل می باشد. در سال 1318 هجری قمری ( 1279 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود، دروس مکتب خانه ای و بخشی از ادبیات عرب را تا سیزده سالگی ار روحانیون اردبیل آموخت سپس راهی حوزه علمیه تبریز شد و به مدت 6 سال در آنجا به تحصیل علوم حوزوی پرداخت. در سال 1336 قمری عازم حوزه علمیه اصفهان شد و از محضر اساتید وقت حوزه علمیه آنجا بهره برد و پس از چند سال در حالی که از مراتب علمی برخوردار بود به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، حاج آقا حسین بروجردی و سیّد محمّد حجّت کوه کمری حاضر گشت و به مقام رفیع اجتهاد رسید و از استاد اخیر خویش آقا سیّد محمّد حجّت کوهکمری گواهی اجتهاد دریافت کرد. ایشان پس از تکمیل مقامات علمی و معنوی به زادگاه خویش بازگشت و به تبلیغ و ترویج معارف دینی و وعظ و ارشاد و اقامه جماعت همت گمارد. آن عالم ربّانی در زهد و تقوا و تقیّد به دستورات شرع انور مقامی شامخ داشته و در جریانات سیاسی دوران خود همواره در کنار بزرگان علماء به حمایت از مبارزات دینی پرداخته است. وفات ایشان در سال پنجم جمادی الثانی سال 1393 هجری قمری (تیر ماه 1352 شمسی) اتفاق افتاد و پیکر پاکش پس از انتقال به شهر مقدس قم در قبرستان وادی السلام در جوار کریمه اهل بیت حضرت معصومه سلام الله علیها آرمید.

حضرت آیت الله حاج سیّد یونس یونسی:

حضرت آیت الله حاج سیّد یونس یونسی فرزند آیت الله آقا میر محی الدین یونسی از فقهاء عظام و علماء اعلام دارالارشاد اردبیل، به سال 1330 هجری قمری (1291 شمسی) در اردبیل دیده به جهان گشود. مقدمات و سطوح عالیه را در از والد معظم و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت، سپس عازم حوزه علمیه قم گردید و علوم عقلی و نقلی را از محضر بزرگانی چون آیات عظام حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، شیخ مهدی مازندرانی، میرزای همدانی، میرزا محمّد علی شاه آبادی و آقا سیّد محمّد حجّت کوه کمری آموخت و به درجه اجتهاد رسید.

در سال 1330 هجری شمسی به اردبیل باز گشت و به انجام وظایف شرعی و اداره جامعه اسلامی همت گمارد. معظم له که از نجابت و شرافت و درایت و ذکاوت و حسن خلق و کرامت نفس و دیگر فضایل اخلاقی برخوردار بود به زودی در رأس علماء اعلام قرار گرفت و از نفوذ فوق العاده ای برخوردار گشت و به تدبیر امور اجتماعی و اداره حوزه علمیه اردبیل پرداخت و با تعمیر مدرسه علمیه ملا ابراهیم و باز پس گیری مدرسه علمیه آقا میرزا علی اکبر مرحوم به احیاء مجدد حوزه علمیه اردبیل مبادرت نمود.

ایشان بیش از بیست سال مدیریت فرهنگی و دینی منطقه را با نفوذ معنوی خود به نحو احسن عهده دار شد و چون سدی عظیم در مقابل تحریکات رژیم منحوس پهلوی ایستاد و علاوه بر همراهی با جریان نهضت اسلامی و اندیشه های امام خمینی (رحمة الله علیه) به حمایت از روحانیت مبارز و مجاهدان عرصه جهاد و بر ضد طاغوت بر خاست.

بررسی زعامت آن فقیه عالیقدر و عالم ربّانی بر منطقه و روش و منش حضرتش می تواند چراغ راه آیندگان شود. از ایشان تقریرات درس استاد خود آیت الله العظمی سیّد محمّد حجّت کوهکمری و رساله علمیه به یادگار مانده است. وفات ایشان در 23 مرداد ماه سال 1353 شمسی (25 رجب 1394 قمری) اتفاق افتاد. پس از تشیع پیکر مطهرش در اردبیل به شهر مقدس منتقل و در قبرستان شیخان به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله حاج سیّد عبدالغنی موسوی اردبیلی:

حضرت آیت الله سیّد عبدالغنی موسوی اردبیلی یکی از فقهاء و فلاسفه عالی مقام دارالارشاد اردبیل در سال 1338 هجری قمری ( 1299 شمسی) متولد گردید پس از طی تحصیلات مکتب خانه ای مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از محضر اساتید وقت حوزه اردبیل همچون حاج شیخ عبدالحسین بهبودی لنکرانی، شیخ محسن نجفی و حاج سیّد ابراهیم افتخارالعلماء فرا گرفت.

سپس در سال 1318 شمسی راهی حوزه علمیه قم گردید و در معیت حضرات آیات حاج میرزا علی مشکینی و حاج سیّد عبدالعزیز موسوی اردبیلی در مدرسه فیضیه ساکن و سطوح عالیه را از محضر بزرگانی چون حضرات آیات عظام حاج سیّد احمد خوانساری و حاج سیّد محمّد محقق داماد بهره برد و درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام سیّد محمّد حجّت کوه کمری و حاج آقا حسین بروجردی شرکت جست و به مقام اجتهاد نایل آمد.

ایشان به مدت پنج سال در درس خارج اصول و فلسفه و عرفان و اخلاق حضرت امام خمینی (ره) حاضر گشت و در زمره شاگردان برجسته حوزه درس ایشان قرار گرفت و مورد توجه خاص معظم له واقع شد.

آیت الله سیّد عبدالغنی در سال 1330 شمسی به اردبیل باز گشت و به تدریس سطوح عالیه علوم حوزوی و وعظ و ارشاد و اقامه جماعت و دیگر فعالیتهای دینی همت گمارد و به همراه دیگر علماء بزرگ منطقه در برپائی نهضت اسلامی نقش ایفا نمود.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به توصیه رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی و تقاضای آیت الله حاج سیّد عبدالکریم موسوی اردبیلی رئیس وقت شورایعالی قضایی وارد دیوان عالی کشور شد و بعنوان قاضی یکی از شعب به انجام وظیفه پرداخت. کرامت و عزت نفس و عفت و مناعت طبع و دوام تفکر و متانت و وقار، حضرتش را در جایگاه رفیع عالمی ربّانی و مورد توجه خاص و عام قرارداد و الگوی راهیان کوی علم و کمالات گردانید.

از ایشان علاوه بر تقریرات دروس اساتید در موضوعات مختلف سه جلد تقریرات درس فلسفه حضرت امام خمینی به یادگار مانده است که تنها تقریرات حوزه درس فلسفه استاد بی بدیلش محسوب میشود آن عالم ربّانی در سال 1410 هجری ثمری(1369 شمسی) به جوار رحمت حق شتافت و پس از تشییع پیکر پاکش در تهران و قم در پناه کریمه اهل البیت حضرت فاطمه معصومه(س) آرمید.

حضرت آیت الله میرزا محمّد حسین نحوی اردبیلی:

حضرت آیت الله میرزا محمّد حسین نحوی اردبیلی از علماء اعلام و عالی مقام دارالارشاد اردبیل است. ایشان به سال 1319 هجری قمری (1280 شمسی) در اردبیل متولد گردید.

مقدمات و سطوح عالیه را از محضر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل به ویژه حضرات آیان عظام میرزا مجتهد و آقا سیّد احمد مرتضوی فرا گرفت سپس عازم حوزه علمیه قم گردید و در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام حاج آقا سیّد محمّد حجّت کوه کمری شرکت جست و به مقامات عالیه علمی نایل آمد و از نزدیکان زعیم وقت شیعه آیت الله العظمی بروجردی گردید.

معظم له حسب الامر ایشان به منطقه گرگان و گنبد کاووس مهاجرت کرد و بیش از 30 سال در آن منطقه مرجع مراجعات دینی و منشاء خدمات فرهنگی اعم از احداث مساجد متعدد و مراکز دینی و اسلامی و وعظ و ارشاد و تبلیغ معارف دینی و احکام شرعی گردید.

از ایشان تألیفاتی در زمینه فقه و اصول و رجال به یادگار مانده است. وفات ایشان در بیست و سوم رمضان سال 1407 هجری قمری (اول خردادماه سال 1366 شمسی) اتفاق افتاد و در جوار بارگاه ملکوتی کریمه ی اهل بیت حضرت فاطمه ی معصومه(س) در شهر قم بخاک سپرده شد.

حضرت آیت الله حاج سیّد احمد نجفی اردبیلی:

حضرت آیت الله حاج سیّد احمد نجفی اردبیلی فرزند آیت الله سیّد محمّد یکی از فقهاء عظام و علماء اعلام دارالارشاد اردبیل می باشد که در بیست و هفتم رمضان المبارک 1316 هجری قمری (1277 شمسی) به هنگام تحصیل والد معظم خود در نجف اشرف دیده به جهان گشود در کودکی به همراه پدر به اردبیل مراجعت نمود و مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل فرا گرفت سپس عازم حوزه علمیه قم گردید و سطوح عالیه را از محضر اساتید آن حوزه مقدسه آموخت و در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی و آقا سیّد محمّد حجّت کوه کمری شرکت کرد و به درجه اجتهاد رسید.

معظم له پس از تکمیل مقامات علمی و معنوی به زادگاه خود بازگشت و به تدریس و تبلیغ و ترویج علوم و معارف و احکام اسلامی همت گمارد و در جریان غائله تجزیه طلب دموکرات به سال 1324 هجری شمسی ایشان به با حمایت جمعی از مؤمنین غیرتمند به همراهی دیگر علماء اعلام منطقه مبارزات گسترده ای را علیه فتنه مذکور رهبری کرد تا جائیکه تهدید به قتل گردید و به ناچار به نجف اشرف بازگشت و به تحقیق و تألیف و تدریس پرداخت. ایشان در سال 1354 هجری شمسی در پی اخراج ایرانیان از عراق توسط رژیم بعثی به اردبیل بازگشت و مجددا به انجام شئونات عالمان دینی از تعلیم و ترویج و مرجعیت مراجعات و رفع معضلات دینی و اجتماعی مردم و اقامه جماعات و دیگر امور مشغول گردید از حضرتش آثاری چون:

- الذخر فی علم الاصول در سه جلد که یک جلد آن بچاپ رسیده

- کتابی در علم انساب

- رساله های علمی در موضوعات فقهی ربا و نکاح که به صورت مخطوط میباشد بر جای مانده است.

سر انجام آن عالم ربّانی در سال 1408 هجری قمری (1367 شمسی) از این جهان در گذشت و به ملکوت اعلی پیوست و پیکر پاکش پس از تشیعی با شکوه در قبرستان "بهشت فاطمه" در کنار پدر و فرزند برومندش بخاک سپرده شد.

منبع: سایت دارالارشاد اردبیل

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :5.0 از 5 امتياز است.


12345
3 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 74003 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse