مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1903   بازدید    تاریخ درج مطلب  8/11/1393    
 
 
علمای دارالارشاد اردبیل 6
 

حضرت آیت الله حاج میرزا علی مشگینی:

حضرت آیت الله میرزا علی اکبر فیض معروف به مشگینی از فقهاء عظام و علماء اعلام جهان تشیع برخاسته از دارالارشاد اردبیل می باشد. پدر وی شیخ علی اکرام از روحانیون با فضل و فضیلت و مقدّس اردبیل است. ایشان در بیستم ربیع الاول سال 1338 هجری قمری ( 1300 شمسی ) در قریه " آلنی " از توابع مشگین شهر اردبیل متولد گردید. در کودکی به همراه پدر به نجف اشرف رفت و مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را نزد پدر و دیگر اساتید فراگرفت.

در نوجوانی با والد معظم خود به زادگاه خویش بازگشت و پس از رحلت پدر به سفارش وی وارد حوزۀ علمیه اردبیل شد و مدت زمان اندکی از محضر اساتید آنجا بهره مند شد سپس به حوزه علمیه قم عازم گشت و سطوح عالیه را از اساتید وقت آموخت و در درس خارج فقه و اصول و فلسفه و تفسیر حضرات آیات عظام سیّد محمّد حجّت کوه کمری، حاج آقا حسین بروجردی، سیّد محمّد محقق داماد، علّامه طباطبائی و امام خمینی(ره) حاضر گشت و به مقام رفیع اجتهاد در علوم حوزوی رسید و خود بر مسند تدریس نشست.

 

 

 

دقت نظر و حسن بیان و جدیت و ممارست ایشان در تدریس بزودی حضرتش را در صدر مدرسین حوزه علمیه قرار داد و زهد و عظمت معنوی از ایشان تندیسی از قداست و مکارم اخلاقی ترسیم نمود و درس اخلاق معظم له چراغ پرفروغ طلاب حوزه علمیه قم گردید و وعظ و ارشاد دلنشینش در شهرهای مختلف دلهای مشتاق را مجذوب خود ساخت.

همراهی با نهضت و مبارزات خستگی ناپذیر با طاغوت به همراه دیگر یاران مجاهد بارها حضرتش را راهی زندان و تبعید نمود پس از پیروزی انقلاب نیز به عنوان یکی از چهره های شاخص انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلام در سمت های مهم ایفاء وظیفه نمود که مهمترین آنها عبارتند از عضویت در خبرگان تدوین قانون اساسی، ریاست شورای بازنگری قانون اساسی، ریاست مجلس خبرگان رهبری در چهار دوره، عضو هیئت مؤسس و ریاست جامعۀ مدرسین حوزه علمیه قم و امامت جمعه قم. معظم له علاوه بر فعالیتهای سیاسی در زمینه فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی نیز خدماتی ارائه کردند که از آن جمله می توان به تأسیس مؤسسه امام الهادی(ع) و مدرسه علمیه امام الهادی(ع)، دارالقران الکریم و چاپخانه الهادی که یکی از بزرگترین چاپخانه های کشوری می باشد و نیز بیمارستان خیریه الهادی اشاره کرد. علاوه بر فعالیتهای مذکور از ایشان تألیفات متعدّدی در موضوعات مختلف علوم اسلامی به یادگار مانده است از جمله:

- تفسیر روان برای نسل جوان

- ترجمه قرآن کریم

- الهادی الی موضوعات نهج البلاغه

- الفقه الماثور

- مصطلحات الفقه

- مصطلحات الاصول

- المنافع العامه

- حاشیه بر کتاب عروة الوثقی

- المواعظ العددیه

- دروس فی الاخلاق

سرانجام آن عالم ربّانی پس از عمری تلاش و مجاهده در راه خدا در نیمه رجب سال 1428 هجری قمری(مرداد ماه 1386 شمسی ) دار فانی را وداع گفت و به ملکوت اعلی پیوست و پیکر پاکش در حرم کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه(س) به خاک سپرده شد.

حضرت آیت الله حاج میرزا شفیع جودی اردبیلی:

حضرت آیت الله حاج میرزا شفیع جودی اردبیلی از علماء اعلام و فقهاء عالی مقام دارالارشاد اردبیل است. ایشان در سال 1341 شمسی در اردبیل متولد گردید، تحصیلات ابتدایی و متوسطه مدارس دولتی را تا اخذ دیپلم قدیم در اردبیل به پایان برد سپس وارد حوزه علمیه اردبیل گردید و مقدمات و بخشی از سطوح را از محضر اساتید فراگرفت.

وی در سال 1324 شمسی عازم حوزه علمیه قم گردید و بخشی دیگر از سطوح عالیه را از محضر حضرات آیات مرعشی نجفی و مجاهد تبریزی آموخت. ایشان پس از مدتی به دلایلی به اردبیل بازگشت و تحصیلات عالی خود را تا سال 1334 شمسی در محضر آیت الله غلامحسین غروی قدسی ادامه داد و در همان سال عازم حوزه علمیه نجف اشرف گردید و به مدت شانزده سال از دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام شیخ مجتبی لنکرانی، سیّد ابوالقاسم خوئی و شهید سیّد محمّد باقر صدر در علم فقه بهره برد و به مقامات عالیه علمی نایل آمد.

در سال 1350 شمسی به حوزه علمیه قم مراجعت و توطّن اختیار نمود و از سال 1352 نیز جهت تبلیغ و وعظ و ارشاد و انجام دیگر خدمات دینی به منطقه سرعین مسافرت های مکّرر داشته و دارند. معظم له عالمی زاهد و پارسا و روی گردان از عناوین و زخارف دنیا بوده و در کمال نزاهت و طهارت عمر مبارک را سپری کرده و یکی از فرزندان خود را تقدیم آرمانهای مقدس انقلاب اسلامی نموده است. از حضرتش تألیفاتی در زمینه معرف اسلامی و برخی موضوعات روایی موجود می باشد. از خداوند متعال طول عمر با عزت و سعادت برای حضرتش خواستاریم.

حضرت آیت الله حاج سیّد ابراهیم سیّد حاتمی:

حضرت آیت الله حاج سیّد ابراهیم سیّد حاتمی فرزند حاج سیّد جواد از علماء ربّانی و روحانیون جلیل القدر دارالارشاد اردبیل در سال 1343 هجری قمری( 1303 شمسی ) در اردبیل متولد شد وی علاوه بر تحصیل در مدارس دولتی مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را از اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل همچون؛ شیخ غلام حسین غروی قدسی، حاج میرزا ابراهیم کلانتر و دیگر اساتید فراگرفت.

معظم له در سال 1327 شمسی به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و به تکمیل تحصیلات سطوح عالیه از محضر اساتید بزرگ آن حوزه مبارکه همچون؛ حضرات آیات مجاهدی تبریزی سلطانی طباطبائی، سیّد رضا صدر، حاج شیخ مرتضی حائری و علامه طباطبائی پرداخت.

سپس در دروس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام؛ حاج آقا حسین بروجردی، آقا سیّد محمّد حجت، شیخ محمّد علی اراکی و امام خمینی(ره ) حاضر شد و به مقامات عالیه علمی نایل آمد. ایشان در سال 1343 شمسی به زادگاه خود اردبیل بازگشت وبه تدریس سطح عالی علوم حوزوی در حوزه علمیه و تفسیر قرآن کریم و وعظ و ارشاد و دیگر فعالیت های مذهبی همت گمارد. همراهی نهضت اسلامی در قبل و حضور فعال در انقلاب اسلامی و بعد از پیروزی به همراه امام جمعه فقید اردبیل مرحوم آیت الله مروّج، وامدار فرزند شهید خود در جریان 8 سال دفاع مقدس سرپرستی حوزه علمیه اردبیل و احداث مساجد و مرکز خدمات درمانی و حضور در مجلس خبرگان رهبری از اهم فعالیت های اجتماعی این بزرگوار محسوب می شود ایشان در حال حاضر یکی از ارکان معنوی منطقه به شمار می آیند. طول عمر و سلامتی آن وجود عزیز را از خداوند باری تعالی خواهانیم.

حضرت آیت الله حاج سیّد عبدالکریم موسوی اردبیلی:

حضرت آیت الله حاج عبدالکریم موسوی اردبیلی یکی از فقهاء عظام و علماء اعلام در قرن حاضر، در 13 رجب سال 1344 هجری قمری( 7 بهمن 1304 شمسی ) در خانواده ای روحانی در شهر اردبیل متولد شدند. دروس مکتب خانه ای و مقدمات و بخشی از علوم حوزوی را نزد پدر و دیگر اساتید وقت حوزه علمیه اردبیل آموختند، سپس به حوزه علمیه قم مهاجرت و در مدرسه فیضیه مستقر شدند. وی سطوح عالیه را از محضر بزرگانی چون؛  آیات عظام آقا سیّد احمد خوانساری، سیّد محمّدرضا گلپایگانی، حاج شیخ مرتضی حائری، سلطانی طباطبائی و منظومه و اسفار را نزد حاج میرزا مهدی مازندرانی و علامه طباطبائی فراگرفت. پس از آن به همراه مرحوم شیخ ابوالفضل حلال زاده راهی حوزه علمیه نجف اشرف شد و در حلقه درس فقه و اصول و فلسفه بزرگانی چون آیات عظام سیّد ابوالقاسم خوئی، آقا سیّد محسن حکیم، میرزا عبدالهادی شیرازی، سیّد محمّد هادی میلانی، شیخ محمّد کاظم شیرازی، شیخ محمّد کاظم آل یاسین و صدرا بادکوبه ای درآمد. در سال 1327 شمسی مجدداً به حوزه علمیه قم بازگشتند و علاوه بر اساتید قبلی در درس بزرگانی چون؛ حاج آقا حسین بروجردی و سیّد محمّد محقق داماد و درس اخلاق امام خمینی(ره) شرکت کردند.

معظم له در کنار تحصیل در حوزه علمیه قم و تدریس سطوح عالی و تفسیر قرآن به فعالیت هایی چون؛ انتشار مجله، مکتب الاسلام، که ایشان با جمعی از علما از بانیان آن بودند و سفرهای متعدّد تبلیغاتی و فعالیت های سیاسی اقدام نمودند. در سال 1339 شمسی به دنبال کسالت عارضه به اردبیل بازگشتند و بساط تدریس سطوح عالیه علوم حوزوی و خارج فقه و اصول و تفسیر را گستردند و نیز به فعالیت های اقتصادی عام المنفعه جهت مساعدت به نیازمندان و همچنین مبارزات سیاسی همت گماردند.

گسترش نفوذ و فعالیت های معظم له موجب شد " ساواک " به دستگیری ایشان اقدام کند لکن این توطئه با اتّحاد و اقدام علماء منطقه خنثی شد. ایشان در سال 1347 شمسی به تهران مهاجرت و در مسجد أمیرالمؤمنین(ع) به اقامه جماعت و تدریس خارج از فقه و اصول و اسفار پرداختند. ایشان به همراه شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح و تنی چند به فعالیت های علمی و فرهنگی و سیاسی اقدام و با تأ سیس مؤسسه خیریه مکتب أمیرالمؤمنین به احداث مدارس راهنمایی و دبیرستان و دانشگاه " دارالعلم مفید " و کانون فرهنگی توحید همّت گمارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی معظم له در سمت های مهم و مختلفی همچون؛ عضو شورای انقلاب و دادستان کل کشور و رئیس شورای عالی قضائی انجام وظیفه نمودند. پس از رحلت امام خمینی در سال 1367 معظم له به قم بازگشتند و به فعالیت های علمی خود ادامه دادند و در شمار مراجع عظام جهان تشیع در آمدند. آثار علمی معظم له تاکنون عبارتند از:

- فقه القضاء

- فقه الحدود و التعزیرات

- فقه الدیات

- فقه القصاص

- فقه الشرکة و التأمین

- فقه الشهادات

- فقه المضاربه

- حاشیه بر خیارات مکاسب

- یک دوره اصول فقه

- کتاب جمال ابهی(در رد بهائیت)

- مقالاتی در تفسیر قرآن

- چهار جلد در موضوع اقتصاد

- یک دوره اقتصاد اسلامی بر طبق کتاب و سنت

- کتاب اخلاق .

از خداوند متعال طول عمر و دوام توفیقات حضرتش را خواستاریم.در دهم ماه رجب سال 1347 هجری قمری(1307 شمسی ) در اردبیل دیده به جهان گشود.

حضرت آیت الله حاج سیّد محمّد موسوی مفتی الشیعه:

حضرت آیت الله حاج سیّد محمّد موسوی مفتی الشیعه فرزند حضرت آیت الله سیّد محمّد تقی مفتی الشیعه از علماء عظام و علماء اعلام دارالارشاد اردبیل در قرن حاضر،مقدمات و سطوح عالیه علوم حوزوی را از محضر حضرات آیات شیخ غلامحسین غروی، میرزا مهدی عالم، شیخ بشیر مدرس و عموی بزرگوار خود آقا سیّد موسی فقیه مرتضوی آموخت.

در سال 1326 شمسی عازم حوزه علمیه قم شد و در دروس خارج فقه و اصول را از محضر بزرگانی چون؛ حضرات آیات عظام حاج آقاحسین بروجردی، سیّد محمّد حجت کوه کمری، سیّد محمّد محقق داماد و امام خمینی فراگرفت و در تفسیر و هیئت و فلسفه نیز از محضر علامه سیّد محمّد حسین طباطبائی بهره برد. وی در حالی که از مراتب عالیه علمی برخوردار بود به حوزه علمیه نجف اشرف مهاجرت کرد و در حلقه درس بزرگان دیار نور همچون حضرات آیات عظام آقا سیّد محسن طباطبائی، سیّد محمود شاهرودی و سیّد ابوالقاسم خوئی و بیش از همه شیخ حسین حلی درآمد و به استاد اخیر خود اختصاص یافت و دوره کامل بحث های ایشان را تقریر و پس از سال 1378 هجری قمری خود به تدریس و تحقیق و تألیف پرداخت.

معظم له در سال 1379 قمری به اردبیل بازگشت و به انجام فعالیت های دینی از تدریس و تبلیغ و اقامه جماعت همت گمارد. پس از یک سال و نیم مجددا عزم همجواری بارگاه قدسی أمیرالمؤمنین امام علی علیه السلام نمود و در آنجا به فعالیت های علمی اعم از تدریس و تحقیق و تألیف پرداخت. در سال 1355 هجری شمسی به هنگام اخراج علماء و روحانیون ایرانی توسط رژیم بعث عراق معظم له مجبور به ترک نجف اشرف گردید و به حوزه علمیه قم وارد و در آنجا متوطّن شدند. مکانت رفیع علمی و معنوی ایشان در میان بزرگان و علماء شیعه به زودی ایشان را در شمار مراجع دینی و علماء طراز اول جهان تشیع در آورد. نتیجه تلاش های علمی معظم له که اکنون به صورت کتاب ها و رسائل مختلف علمی چون؛

- کتاب بیع

- کتاب صلاة

- کتاب طهارت

- دوره کامل اصول فقه و بحث جبر و اختیار

- تعلیقات الاستاد العلامه که اختصاص به نظرات حضرت علامه طباطبائی در مباحث منظومه و اسفار دارد

- صلاة المسافر و الجمعة

- دوره کامل اصول و فقه تقریرات درس آیت الله خوئی

- دوره کامل خارج بیع و خیارات و مبحث طهارت تقریرت استاد خود شیخ حسین حلی

- رساله ای در قاعده لاضرر

- شرح کفایه الاصول آخوند خراسانی

- رساله ای در لباس مشکوک

- رساله ای در فروع علم اجمالی

- رساله ای در قاعده "اقرار " و "رضاع " و دیگر مباحث مهم فقهی

- فقه مبسوط

- رساله عملیه

- منهاج الصالحین که مشتمل بر حواشی و ظرات فقهی ایشان بر عروة الوثقی می باشد.

و دیگر آثار علمی و خدمات فرهنگی که از آن جمله به تأسیس مؤ سسه علمی و فرهنگی امام محمّد تقی(ع) در حوزه علمیه قم می توان اشاره نمود. از خداوند متعال برای حضرتش طول عمر و داوام توفیقات خواستاریم.

به فرموده معصوم:  مَن أرَّخَ مُؤمِناً فَقَد أحياه(هر که زندگانی مؤمن درگذشته ای را به قلم کشد، او را دوباره زنده نموده است).

منبع: سایت دارالارشاد

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.8 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 74005 -1 -1

گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse