مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2069   بازدید    تاریخ درج مطلب  12/2/1389    
 
 
درد«سر» شوخي بردار نيست

همان طور که از نام آن مشخص است، سردرد، احساس درد در«سر» است که مکان اصلي آن در بالاي چشم ها يا گوش ها، پشت سر يا پشت گردن قرار دارد. سردرد نيز مانند درد قفسه سينه يا سرگيجه، مي تواند علت هاي متعددي داشته باشد. به طور کلي سردردها را به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي کنند. سردردهاي فشار عصبي؛ شايع ترين نوع سردرد اوليه است؛ به طوري که تا ۹۰ درصد از افراد بزرگسال، اين نوع سردرد را تجربه کرده يا خواهند کرد. البته اين نوع سردرد در بين زنان بيشتر از مردان شايع است. سردردهاي ميگرن؛ دومين نوع شايع سردردهاي اوليه است که کودکان را نيز هم چون بزرگسالان درگير مي کند. دختران و پسران پيش از سن بلوغ، به طور مساوي به سردردهاي ميگران مبتلا مي شوند، اما پس از سن بلوغ، اين زنان هستند که بيشتر از مردان گرفتار آن مي شوند. براساس نتايج يک مطالعه، شش درصد مردان و ۱۸ درصد زنان در طول حيات، به سردردهاي ميگرن مبتلا مي شوند، اما از آن جا که پزشکان اغلب سردردهاي ميگرن را به اشتباه سردردهاي سينوس يا فشارهاي عصبي تشخيص مي دهند، در نتيجه مبتلايان به سردردهاي ميگرن به درستي مداوا نمي شوند. سردردهاي خوشه اي؛ نوع نادري از سردردهاي اوليه است که تنها يک دهم درصد از افراد ممکن است به آن مبتلا شوند. با اين حال آمار نشان مي دهد که ۸۵ درصد از مبتلايان به سردردهاي خوشه اي، مردان هستند که متوسط سن آن ها حدود ۲۸ تا ۳۰ سال است، هر چند چنين سردردهايي ممکن است در کودکي نيز رخ دهد.

نشانه هاي سردردهاي فشار عصبي

سردردهاي ناشي از فشار عصبي معمولاً از پشت سر و گردن آغاز مي شوند و شدت و فشار آن ها مانند باند است. سردردهاي فشار عصبي به يک باند فشار تشبيه شده است که به دور سر مي پيچيد و بيشترين درد آن در بالاي ابروهاست. درد اين سردردها، خفيف است و در هر دو طرف سر احساس مي شود. بندرت پيش مي آيد که اين نوع سردردها، با حالت تهوع، استفراغ يا حساسيت به نور يا صدا همراه باشد. اگر چه سردردهاي فشار عصبي هر از گاهي اتفاق مي افتند و الگوي خاصي ندارد، اما برخي هر روز به اين سردردها مبتلا مي شوند.

نشانه هاي سردردهاي ميگرن

ميگرن يک وضعيت مزمن است که از حملات مکرر ناشي مي شود. بيشتر حملات ميگرن و نه همه آن ها، با سردرد همراه هستند. سردردهاي ميگرن را معمولاً دردي شديد و زق زق کننده مي دانند که يکي از شقيقه ها را مورد حمله قرار مي دهد، هر چند محل وقوع ميگرن در پيشاني، دور چشم ها يا پشت سر نيز مي تواند باشد. درد ميگرن معمولاً در يک طرف سر احساس مي شود. با اين حال يک سوم حملات ميگرن دو طرفه است. سردردهايي که در يک طرف سر اتفاق مي افتند، معمولاً در هر بار حمله، يکي از شقيقه ها را هدف قرار مي دهند. در واقع سردردهاي يک طرفه که همواره در يک طرف ثابت سر رخ مي دهند، بايد نشانه اي براي پزشک معالج باشد که احتمال مي دهد سردرد، ثانويه است و شايد ناشي از تومور مغزي باشد. سردرد ميگرن که معمولاً با فعاليت روزانه مثل بالا رفتن از پله ها تشديد مي شود، با عوارض و نشانه هايي مانند استفراغ، حالت تهوع، اسهال، زرد شدن صورت، سرد شدن دست و پا و حساسيت به نور يا صدا همراه است. به علت حساسيت به نور و صداست که مبتلايان به سردرد ميگرن، معمولاً ترجيح مي دهند در زمان حمله ميگرن، به يک اتاق تاريک و آرام بروند. هر حمله ميگرن معمولاً بين چهار تا ۷۲ ساعت طول مي کشد.
نشانه هاي سردردهاي خوشه اي

سردردهاي خوشه اي به صورت گروهي ظاهر مي شوند و هفته ها و ماه ها طول مي کشند و با دوره هاي بدون درد ماهانه و سالانه از يکديگر جدا مي شوند. در طول مدتي که سردردهاي خوشه اي رخ مي دهند، معمولاً روزي يک تا دو بار فرد احساس درد مي کند، اما برخي بيماران ممکن است بيشتر از دو بار در روز به اين سردرد مبتلا شوند. مدت زمان هر بخش از اين نوع سردرد، بين ۳۰ دقيقه تا يک ساعت و نيم به طول مي انجامد. سردردهاي خوشه اي هر روز در يک زمان مشابه اتفاق مي افتند و بيشتر بيمار را در خواب سنگين نيز بيدار مي کند. اين درد بسيار طاقت فرسا است و محل آن به شکل يک طرفه در پشت يا اطراف يک چشم احساس مي شود. در اين حالت، چشم، قرمز، خيس و متورم شده و آب از بيني جاري مي شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنيم

بسياري از افرادي که از سردردهاي خفيف رنج مي برند، با استفاده مفرط از داروهاي مسکن، خود را درمان مي کنند و به پزشک مراجعه نمي کنند، در اين صورت ممکن است علائم سردردهاي اوليه و ثانويه با يکديگر مصادف شوند. در نتيجه، فردي که سابقه طولاني در ميگرن و سردردهاي فشار عصبي دارد، در معرض ابتلا به سردردهاي ثانويه جديد قرار مي گيرد. بنابراين، چنان چه سردرد شما را اذيت مي کند در اولين فرصت به پزشک مراجعه کنيد.

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.1 از 5 امتياز است.


12345
10 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 7570 -1 -1

جامعه شناسی
روانشناسی
آسیب شناسی اجتماعی
خانواده
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse