مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر -اِلأَربِعا ٥ صفر ١٤٤٢ - Wednesday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1548   بازدید    تاریخ درج مطلب  31/2/1394    
 
 
تاثيرعبادت مادر بر كودك
 

كودك در سايه عبادت مادر با ملاك‌هاي ايماني ثابت و استوار بزرگ مي‌شود، از رذيلت‌ها و پستي‌ها دور مي‌شود و اثر عبادتهاي مادر حتي پس از مرگش در ذهن فرزندش اثر دارد. مادري وظيفه‌اي سنگين و انجام آن توام با مسائل و مشكلات است. مادر در طي مراحل متعدد تربيت كودك نيازمند است كه بردبار و در برابر دشواري‌ها مقاوم و در برابر ناكامي‌‌ها خوددار باشد. بر اين اساس مادر بدون پيوند با خداوند متعال نمي‌تواند به خوبي از عهده انجام وظيفه برآيد و كار دشوارش را به پايان رساند. عبادت ايجاد پيوند با خداست وبراي مادر فرصتي است تا نفسي تازه كند و با قدرت و تلاشي جديد به كارش ادامه دهد. عبادت براي مادر ضروري است و بدون آن كار مادر ناقص است. از سوي ديگر مادر نيازمند است كه خير مطلق براي كودك باشد و به انتظار پاداش و به چشمداشت جبران آينده طفل از زحمات خود نباشد. درچنين صورتي او بايد خالصانه كار كند و جز خير وخوبي نخواهد وغير از خداي پاداش نطلبد. از سوي ديگر مادر الگوي كودك است و اگر بخواهد نسل سالم به جامعه تحويل دهد چاره‌اي ندارد جز آنكه به خدا مومن ومعتقد و دائما درتمرين عبادتي باشد.

 

 

 

ضروري است از حرص و آز، ستيزه كاري‌ها، غرور‌ها دور و بركنار باشد و لغزش وانحراف در زندگي نداشته وبراي فرزندان خير وسعادت محض باشد. وقتي مادر با خدا پيوندي خالصانه داشته باشد راستي و زيبايي پديد مي‌‌آيد، منافع خود را ناديده مي‌گيرد و سود فرزندان را مي‌‌طلبد. به هر حال هنگامي كه اساس فكر مادر پيوند با خدا باشد زندگي رنگ و جهتي معين پيدا مي‌كند و فرزندش نيكو پرورش مي‌‌يابد. آنچه از عبادت مادر در نظر است پيوندي دائمي‌‌با خداست، منظور اين است كه وجهه نظر مادر در تربيت فرزند ودر انجام فعاليت‌هاي رزمره خدا باشد و ايمان به آفريننده مطلق پايه و اساس محكمي‌‌براي انجام وظيفه و تلاش باشد و فقط از او پاداش بطلبد. چيزي كه در اين عبادت مهم است وجود عشق وعلاقه مداوم است، يادآوري قلبي خداست آنچنان كه جلوه و اثرش در فكر و زندگي مادر عيان شود. رمز عبادت ايجاد قدرت است، از آن بابت كه احساس تعلق و وابستگي به قدرتي بزرگ خود قدرت آفرين است. آدمي‌‌در طريق عبادت خود را به خدا وابسته مي‌كند، عزت و برتري را از او مي‌خواهد و از هر آلودگي به او پناه مي‌‌برد، جهت فعاليت خود را به سوي او سوق مي‌دهد و خود را به حقيقت به او متصل مي‌‌سازد، پس داراي احساس قدرت و بر اساس آن دور از هواي نفس وتبعيت از هوي است. آنچه در عبادت مادر مطرح است، همه اش شب زنده داري، بي‌خوابي و تسبيح گفتن نيست، قرآن خواندنها، دعا گويي، ذكرها، روزه داري همه وهمه عبادت است ولي مهم‌تراز آن جنبه عملي و دخالت دادن معني در تمام فعاليت زندگي است. در انجام عبادت عمل و رفتار مهم است. صد سخن مادر در زمينه عبادت خدا به اندازه يك عمل چند لحظه‌اي در كودك نافذ نيست. صد بحث درباره نماز به اندازه يك نماز خواندن نمي‌‌ارزد. روح ديني را بايد از طريق عمل به كودك تزريق كرد نه از راه حرف وسخن. روح خلوص وخضوع مادر در حين عبادت، تضرعات و خيرخواهي او، بيداري و شب زنده داري‌هايش، عمل و رفتار اسلامي‌اش در كودك موثر است. او در سايه عبادت شخصيتي مستقل با ملاك‌هاي ايماني ثابت و استوار پيدا مي‌كند. از رذيلت‌ها و پستي‌ها دور مي‌شود و همين خصايص در فرزند او اثر مي‌‌گذارد و او را مي‌‌پروراند. از سوي ديگر وقتي شير مادر به همراه ياد خدا وارد دهان كودك مي‌شود هنگامي كه دوران حملش با ذكر و ياد الهي باشد و موقعي كه مادر در زندگي روزمره خدا را به ياد داشته وبه ياد كودك اندازد فرزندش غارتگر، كثيف و پست بار نمي‌‌آيد و ارزش‌هاي انساني را فداي مقاصد شخصي نمي‌كند.

منبع: روزنامه آرمان

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 78698 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse