مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر -اِلخَميس ١٣ صفر ١٤٤٢ - Thursday October 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1283   بازدید    تاریخ درج مطلب  13/3/1394    
 
 
فرياد خاموش مستضعفان
 

هيچ واژه‏اي نمي ‏تواند به تلخي قطره اشکي باشد که هر شب، از چشم دخترکي فقير فرو مي‏ غلتد. هيچ شعري نمي‏ تواند سوزناکي دست ‏هاي خالي را به تصوير بکشد. هيچ قلمي نمي ‏تواند بازتاب پريشاني مستضعفانِ اهل درد باشد. چه ‏قدر خوب است در اين درياي بي‏ کرانه زندگي، نگاهمان به دست‏ هاي غريقي باشد که فرياد بي‏ صدايش ما را به خود مي‏ خواند. چه ‏قدر خوب است، به کفش ‏هاي کهنه‏اي بينديشيم که مدت ‏هاست، سنگيني ‏زخم ‏هاي دل را تحمل مي ‏کند. چه ‏قدر زيباست، به پيراهن ‏هايي فکر کنيم که وصله‏هايشان، نمودار خط کشي‏ هاي اجتماع است. راستي! چه کسي مي ‏تواند به فريادهاي خاموش مستضعفان پاسخ دهد؟ چه کسي مي ‏تواند باري از رنج بي ‏کران مستضعفان را بر دوش کشد؟

 

 

 

نقش مستضعفان در پيروزي انقلاب

بدون شک توده ‏هاي مستضعف مردم که از بيداد حاکمان زمان در رنج بودند، نقش به سزايي در به ثمر رساندن انقلاب اسلامي ايران ايفا کرده‏اند و از اين رو، بايد بيش از ديگران، مورد توجه مسئولان نظام اسلامي قرار گيرند. حضرت امام خميني(ره) نيز به عنوان بنيان‏گذار و معمار انقلاب اسلامي، خدمت به محرومان را مورد توجه قرار داده، اين قشر را چنين توصيف کرده‏اند: «همين محرومين به مملکت خدمت کردند و قيام کردند و با دست همين طبقه، اين نهضت به اين ‏جا رسيده. اين يک مطلبي است براي ما و براي هيچ‏ کس پوشيده نيست که آن طبقه‏اي که اين نهضت را به ثمر رساندند، آن طبقه محروم از زن و مرد بود. اين ‏هايي که در خيابان ‏ها ريختند و با صداي اللّه‏ اکبر و با مشت فشرده و با ايمان، اعتنا به قدرت‏ هاي شيطاني نکردند، همين زن ‏هاي محترم و مردهاي عزيز محترم بودند که از طبقه محروم در آن رژيم بودند...». «در خدمت به خلق خدا، خصوصا توده ‏هاي مستضعف، احساس غرور و سرافرازي نماييد که اينانند وفاداران به اسلام و هواداران جمهوري اسلامي».

خدمت به مستضعفان، عبادت است

يکي از بزرگ ‏ترين کارهاي شايسته و معنوي، خدمت به بندگان خدا به ويژه افراد محروم و مستضعف است. خدمت به قشر محروم است که انسان را تا ملکوت بالا مي ‏برد و نامش را براي هميشه تاريخ ماندگار مي‏ سازد. اسلام شناس بزرگ و احياگر دين در دنياي معاصر، حضرت امام خميني(ره) خدمت به مستضعفان را عبادتي بزرگ دانسته و چنين مي ‏فرمايد: «در خدمتِ بندگان خدا و مستضعفين باشيد و بيش‏ تر از همه، طبقات ضعيف را ملاحظه کنيد و اين يک عبادت بزرگ است براي شما. خداوند همه ما و شما را موفق کند که خدمت‏ گزار اسلام، خدمت ‏گزار اين مستمندان و اين‏ هايي[باشيم] که در طول تايخ شاهنشاهي، تُوسَري خورده‏اند و محروم بوده‏اند... . دولت توجه به اين معنا داشته باشد که در اين جاهاي دورافتاده، توجّه زيادتر بکنند و اين ‏ها يک قدري به آن ‏ها رسيدگي بکنند».

زخم مستضعفان

آي دست ‏هاي توانمند، آن سو تر از اين ‏جا، کسي دست ‏هاي خالي را کنار سفره تهي گذاشته است. در گوشه و کنار کشور اسلامي ما، آرزوهايي هستند که رنگ باخته‏اند و مردان با شرافتي که دل به ناله‏ هاي«فقر و محروميت» سپرده‏اند. آي ساکنان پُر زرق و برق کوچه ‏هاي بي‏ خيالي، اينک چراغ خانه هموطن مستضعف تو، از بي ‏نوايي و ناداري خاموش است و دخترکان معصوم، شب هنگام به جاي عروسک، خواب‏ هاي شيرين را در بغل مي‏ گيرند. اينک در جاي جاي ميهن اسلامي ما، هستند افرادي که در اثر پديده شوم فقر و ناداري، روزشان شب است و شبِ‏شان، برزخي تمام نما. بياييد درد دلِ مستضعفان اين مرز و بوم را در شرم آشکار پدر، گريه ‏هاي پنهان مادر و آرزوهاي شيرين دختر به جستجو و نظاره بنشينيم. بياييد کمي به فکر آن سو تر از اين جا و مرهم گزار زخم مستضعفان دردمند باشيم.

حوزه ‏هاي علميه و حمايت از مستضعفان

در طول تاريخ، حوزه‏ هاي علميه و روحانيت مسلمان هميشه در کنار مردم مستضعف و محروم و در مقابل قدرت ‏هاي ستمگر قرار داشته است. رمز موفقيت نهضت پربار فرزند دلير و با ايمان حوزه علميه، حضرت امام خميني(ره) و محبوب بودن آن فرزانه روزگار نيز اين بود که حضرت امام(ره) از يک ‏سو، دشمنِ مستکبران بود و از سوي ديگر، ياوري هميشه غم خوار براي محرومان و مستضعفان به شمار مي ‏آمد. به همين جهت است که آن بزرگوار بعد از پيروزي نهضت نيز همگان را به کار و خدمت براي اين قشر سفارش مي ‏فرمودند: «شما بايد براي پابرهنه ‏ها و مستضعفين که در طول تاريخ به استضعاف کشيده شده بودند و اين ‏ها را به حساب نمي ‏آوردند... و در رژيم سابق[هم] براي اين‏ ها کاري نشده بود، براي اين‏ ها کار کنيد».

درس امام خميني(ره) به مستضعفان

اراده خداوند بزرگ بر آن است که انسان هاي ضعيف نگاه داشته شده و مظلوم، به پا خيزند و بر ستم گران بشورند، داد از آنان بستانند و حاکميت را از آنِ خود کنند؛ حاکميتي که به عنوان امانتي الهي، همواره در خدمت آرمان‏ ها و ارزش‏ هاي والاي اسلامي و انساني باشد. حضرت امام خميني(ره) با همين تفکر ژرف و ريشه‏دار ديني، بر ضدّ طاغوت دست به قيام زد و هسته مقاومت جهاني مستضعفان را بر ضدظلم و استعمار مستکبران بنيان نهاد. آن حکيم بلندانديش با قيام خويش، به مستضعفان آموخت که براي به دست آوردن حقوق از دست رفته خود، بايد با ستم‏گران جهاني بستيزند، به قدرت الهي توکّل کنند و از هيچ قدرت پوشالي، ترس و واهمه نداشته باشند؛ چرا که طبق وعده الهي«پيروزي نهايي از آنِ مستضعفان است».

علي(ع) و دوستي با مستضعفان

پيشوايان معصوم ما، همواره در کنار مردم مستضعف و با ايمان و در برابر حاکمان ستمگر و سيه انديش قرار داشتند. به همين جهت مستضعفان، هميشه به اين رهبران الهي عشق ورزيده و محبت و دوستي اين بزرگواران را، مايه افتخار و بزرگترين نعمت و سرمايه خويش مي ‏دانستند. حضرت علي(ع) نيز همواره با مستضعفان در ارتباط بود و آنان را دوست و برادر خود مي ‏دانست. رسول گرامي اسلام(ص) در اين باره فرمودند: «اي علي، به راستي که خداي عزّوجل دوستي مسکينان و مستضعفان را در زمين به تو عطا فرموده و تو نيز با خشنودي آن‏ ها را به عنوان برادران خود انتخاب کرده‏اي و آن‏ ها هم تو را به امامت و رهبري خويش برگزيده‏اند و خشنودند؛ پس خوشا به حال کسي که تو را دوست بدارد و واي به حال کسي که تو را دشمن دارد».

توجه به مستضعفان

زندگي انسان زماني لذّت ‏بخش است که رنگ انساني داشته باشد و روابط او با اجتماع، بر پايه هم ياري و توجه به مستضعفان بنيان‏ گذاري شود. کساني حق دارند نام پرافتخار«انسان» را بر خود نهند که سرلوحه زندگي ‏شان خدمت به انسان‏ هاي محروم و لذّت شان در کمک و توجّه به مستضعفانِ دردمند و نيازمند باشد. خدمت به مستضعفان که مولود عواطف انساني است، حيات بخشِ اجتماع و گرم کننده روابط آدم هاست. دستگيري از محرومان و کمک به مستضعفان، به زندگي انسان صفا مي ‏بخشد و آن را از يک نواختي و ملالت خارج مي ‏سازد.

مستضعفان و قيام بر ضد رژيم پهلوي

در طول تاريخ، مستضعفان همواره در مقابل مستکبران قرار داشته و بر ضد بيداد و چپاول‏ گري ‏هاي آنان دست به قيام زده‏اند. در کشور اسلامي ما نيز همين مستضعفان بودند که بر ضد استبداد رژيم پهلوي و حاميان استکباري آن قيام کردند و آن رژيم دست نشانده را به زباله‏ دان تاريخ سپردند. حضرت امام خميني(ره) به عنوان ياور هميشگي اين قشر با ايمان و متعهد چنين فرمودند: «آن ‏ها(مستضعفان) به ما منّت دارند که ما را از اين قيدي که ابرقدرت ‏ها به دست و پاي ما بسته بودند، نجات دادند. آن‏ ها بر کشور ما منّت دارند که اسلام عزيز را در اين کشور حاکم کردند. ما و شما براي آن ‏ها کاري نمي ‏کنيم، آن ‏ها ما را رساندند به آن جايي که بتوانيم در مقابل همه قدرت ‏ها بايستيم و سرفراز باشيم».

خدمت به مستضعفان؛ حرکت در خط امام علي(ع)

بدون شک شايسته است در نظام جمهوري اسلامي، هر حرکت و برنامه ريزي، در مسير محروميت زدايي و خدمت به مستضعفان باشد. بر همين اساس است که رهبر معظم انقلاب، حضرت آيت اللّه‏ خامنه‏اي، خدمت به محرومان را رسالتي بس مهم دانسته و معتقدند که پيمودن اين مسير، پيمودن راهي است که مولاي پرهيزگاران حضرت علي(ع) و فرزند صالحش امام خميني(ره) آن ‏را طي کرده‏اند. ايشان در اين باره چنين مي ‏فرمايند: «در نظام ما، هر حرکت و سياست و قانون و تلاشي، بايد در خدمت مردم مستضعف و محرومي باشد که حکومت طولاني و بلند مدت طاغوت ‏ها، آن ‏ها را از جهات مختلف، به استضعاف و ضعف دچار کرده است. اين راه ماست. اين، آن راهي است که اميرالمؤمنين(ع) پيمود. اين، آن راهي است که امام و معلّم و رهبر عظيم‏الشأن اين انقلاب، آن را از علي(ع) درس گرفت و پيش پاي ما گذاشت؛ بايد در آن راه حرکت کنيم».

امام علي(ع) و خدمت به مستضعفان

اميرمؤمنان، حضرت علي(ع) مظهر حمايت از بي ‏پناهان و محرومان است. آن امام عدالت ‏خواه و ايمان مدار، هيچ‏ گاه از مستضعفان غافل نمي ‏شد و هميشه به ياري آنان مي ‏شتافت. آن بزرگ مردِ عدالت گستر، همواره براي خدا و در راه او کار مي‏کرد، به درد مردم مي‏ رسيد، مردم را دوست مي‏ داشت و خدمت به آن‏ ها را وظيفه خود مي‏ دانست. آن حضرت(ع) با اين که حکومتش در راه خدمت به محرومان و مستضعفان بود، به اين اکتفا نمي‏ کرد و شب‏ ها هم، تنها و به صورت فردي، به کمک يکايک مستضعفان مي ‏رفت.

حمايت از مستضعفان؛ آرمان بلند علي(ع)

يکي از اهداف بلند حضرت علي(ع) در حکومت شان برقراري عدالت و پشتيباني از حقوق مستضعفان بود. از منظر علي(ع) حکومت بايد مبتني بر رفع تبعيض و در خدمت مستضعفان باشد و کارگزاران آن هم بايد هيچ گاه از مسير عدالت منحرف نشده و در خدمت‏گزاري به مستضعفان کوتاهي نکنند. تاريخ انقلاب اسلامي ايران نيز نشان داد که محرومان و پابرهنه‏گان جامعه، انقلاب را حفظ کردند و به همين جهت، آنان بايد بيشتر مورد توجه قرار گيرند. از نگاه علي(ع)، جامعه‏اي که در آن حق محرومان ناديده گرفته شود، قداست ندارد؛ چنان که آن حضرت از قول رسول خدا(ص) خطاب به مالک ‏اشتر فرمود: «امتي که حق ضعيفان در ميان آنان پايمال شود، هرگز از قداست برخوردار نخواهد شد».

سلام بر روز جهاني مستضعفان

سلام بر نيمه شعبان، روز جهاني مستضعفان و روز ميلاد تبلور حق و عدالت. سلام بر پيشواي مستضعفان و محرومان، امام عاشقان و عارفان، حضرت صاحب الزمان(عج). اي موعود مستضعفان، اينک که انسان ‏هاي مستضعف در آتش ستم مستکبران مي ‏سوزند و بي ‏عدالتي جهان را پر کرده است، ما همه منتظر ظهور تو هستيم. اي دوستِ آفتاب و خورشيد، اينک من بر ستيغ کوه‏ هاي تنهايي نشسته‏ام و غروب را مي ‏نگرم. چشم‏ هايم خسته‏اند و شراره‏ هاي درد، استقامت حنجره‏ام را تجزيه مي ‏کنند. بيا و دست هايمان را بگير. بي‏ تو که شرط کلمه توحيدي، چگونه مي‏ توان بيراهه‏هاي خودپرستي را در نَوَرديد و به مقام امن يکتاپرستي بار يافت؟ بي ‏تو چگونه مي ‏توان به رهايي مستضعفان از چنگال مستکبران زورگو، اميدوار بود؟ اينک مستضعفان جهان، تشنه و خواهان تواَند؛ پس کي مي‏ آيي؟

پشتيباني از مستضعفان؛ شعار انقلاب اسلامي

يکي از شعارهاي اساسي و بنيادين جمهوري اسلامي، پشتيباني اصولي از مستضعفان و پابرهنگان جهان است. مردم مسلمان ايران و نظام جمهوري اسلامي، به دليل دفاع از همين اصل اساسي و قرآني، در طول ساليان متمادي، فشارهاي سياسي بسياري را از سوي استکبار جهاني تحمل کرده‏اند. محاصره اقتصادي، مسدود کردن دارايي‏ هاي ايران در بانک‏ هاي آمريکايي، بازنگرداندن سرمايه‏ هاي به غارت رفته ملت توسط مزدوران پهلوي، منع کشورهاي مختلف از سرمايه گذاري در ايران، تحميل جنگ خانمان سوز عليه ملت و نظام اسلامي، شبيخون فرهنگي، ايجاد شايعات و تحليل ‏هاي خلاف واقع و جنگ رواني و تبليغاتي از طريق رسانه ‏هاي وابسته به استکبار، تنها بخشي از توطئه‏ هايي است که استکبار جهاني بر ضد نظام حامي مستضعفان، يعني جمهوري اسلامي به راه انداخته است. البته آن‏ ها تاکنون در بسياري از اين توطئه‏ ها و اهداف شوم خود ناکام مانده و در آينده نيز به ياري خدا ناکام خواهند ماند.

مهم‏ترين هدف نظام

مقام معظم رهبري، حضرت آيت اللّه‏ خامنه‏اي، مهم ‏ترين هدف نظام را خدمت به محرومان و کوشش براي رفع فقر و محروميت در جامعه دانسته، چنين مي ‏فرمايند: «مهم‏ ترين مسأله دستگاه ما و نظام جمهوري اسلامي ـ که همه اين‏ ها در خدمت و در جهت آن است ـ همان چيزي است که همه ما به آن معتقديم و بارها گفته‏ايم؛ يعني کوشش براي رفع فقر و محروميت درجامعه و حمايت و کمک به طبقات مستضعف و محروم.... کارهاي مربوط به طبقات محروم و مستضعفان جامعه ـ که تعدادشان هم زياد است ـ حقا و انصافا يک حرکت اساسي را مي ‏طلبد».

مستضعفان فلسطين

دست‏ هاي خسته‏ات را به من بده و غم‏ هايت را به من بسپار؛ درد ميهن زخم خورده‏ات بهبود خواهد يافت. با من باش تا با هم، آمدن آن سوار سبز پوش را به تماشا بنشينيم؛ سواري که بهار، در دست هايش طلوع خواهد کرد و شاخه ‏هاي زيتون آهنگ آزادي خواهند نواخت.

منبع: سايت حوزه

 

 

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 78996 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse