مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ جمعه ۳۱ فروردين -اِجُّمعَة ٤ شعبان ١٤٣٩ - Friday April 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2796   بازدید    تاریخ درج مطلب  23/2/1389    
 
 
چهار مرحله مرگ عاطفي در روابط همسران

عصبانيت و رنجش، نوع شديدتر مخالفت هايي است که روي هم جمع شده اند و به صورت احساس تنفري موقتي ابراز مي شود. زن و شوهري را در نظر بگيريد که براي شما الگوي يک زوج موفقند. آن ها با يکديگر رفتار خوبي دارند و به هم احترام مي گذارند و زندگي مالي مستحکمي بنا نهاده اند؛ به خواسته هاي هم ارج مي نهند و در نهايت زوج موفقي به نظر مي رسند. اين طرز فکر شما، يک روز در حالي که مشغول خوردن شام و گفتگوي خانوادگي هستيد به يکباره با شنيدن خبر جدايي آن زوج به هم مي ريزد. هر چه فکر مي کنيد نمي توانيد علتي منطقي براي اين اتفاق بيابيد. همه گوشه و زواياي مغزتان را مي کاويد تا نشانه اي دال بر مشکلات زناشويي آن زوج بيابيد. اما به نتيجه خاصي نمي رسيد. چه اتفاقي مي افتد که روابط عاطفي و پيوندهاي خانوادگي و اجتماعي از بين مي روند و جدايي جاي آن ها را مي گيرد؟ حتما دليلي هست. ولي ناشناخته تر از آن است که شما به وجودش پي ببريد.

مراحل چهار گانه مرگ عاطفي

زوال و مرگ روابط عاطفي در 4 مرحله اتفاق مي افتد: 1- مخالفت 2- رنجش و عصبانيت 3- عدم پذيرش و طرد 4- سرکوبي.

 

1- مخالفت

در هر نوع رابطه اي که ميان دو انسان شکل مي گيرد هميشه درجه اي از مخالفت وجود دارد و تضادهاي فکري و رفتاري جزيي طبيعي از روابط ميان فردي ما را تشکيل مي دهند. اما مخالفت مي تواند درجات مختلفي داشته باشد. مخالفت پنهان در برابر مخالفت آشکار. صحنه اي را در نظر بگيريد که در يک مهماني خانوادگي بزرگ نشسته ايد و همسر شما در حال تعريف خاطره اي از شما مي باشد که اصلا دوست نداريد ديگران چيزي درباره آن بدانند؛ مضاف بر اين که اين چندمين باري است که همسرتان اين داستان را با آب و تاب تعريف مي کند. شما شروع به خودخوري مي کنيد يا طوري به وي نگاه مي کنيد که بفهمد مايل به تعريف داستان توسط وي نيستيد. اين درجه خفيفي از مخالفت است در برابر اين که شما با صداي بلند وي را از گفتن داستان منع کنيد. راه ديگري هم وجود دارد؛ سعي مي کنيد خود را آدم متمدني نشان بدهيد که اين موضوعات کوچک برايش مهم نيست و از مطرح شدن آن ها در جمع حتي لذت هم مي برد!! اگر کمي به زندگي روزانه خود دقت کنيد متوجه مي شويد که در زمينه ابراز مخالفت هاي بجا و به موقع تا چه حد فعال هستيد. آيا حفظ ظاهر مي کنيد و در درون خود خوري؟

آيا مستقيما ناراحتي خود را به شخص مقابل انتقال مي دهيد؟ بيشتر مردم مخالفت هاي خود را به بهانه بد جلوه کردن در نظر ديگران ابراز نمي کنند و تظاهر مي کنند که چنين احساسي ندارند. آن چه در اين گونه موارد افراد به خود مي گويند اين است: «اين مسأله بزرگي نيست، اينقدر ايرادگير نباش، هيچ کس کامل نيست، فراموش کن چرا دردسر درست مي کني؟» در زمينه عاطفي و در زندگي زناشويي اين مسأله مخالفت به کرات اتفاق مي افتد. زيرا تعداد تعاملات ميان فردي زوجين خيلي زيادتر از انواع ديگر روابط است و به همين نسبت احتمال بروز اختلاف ميان آن ها بيشتر است. اگر مخالفت هاي کوچک خود را بيان نکنيد و با توجه به تعداد موارد پيش آمده، از خير مطرح کردن آن ها بگذريد، اين مخالفت هاي کوچک جمع شده و کم کم به علامت هشدار دهنده بعدي يعني رنجش و عصبانيت تبديل مي شود. حال کمي به زندگي با شريک عاطفي خود فکر کنيد و اتفاقات هفته گذشته را مرور کنيد و مواردي را که با همسرتان در زمينه آن ها اختلاف داشتيد بياد آوريد. طرز برخورد شما با اين اختلافات چگونه بوده است؟ طرز برخورد شما با اين مخالفت ها در وهله اول شاخص خوبي براي سلامتي ازدواج شما مي باشد.

2- رنجش و عصبانيت

عصبانيت و رنجش، نوع شديدتر مخالفت هايي است که روي هم جمع شده اند و به صورت احساس تنفري موقتي ابراز مي شود. در اين مرحله شما فرد مقابل را سرزنش و ملامت مي کنيد و فرد مقابل هم عکس العمل نشان مي دهد و شما را مورد حمله قرار مي دهد. خيلي مواقع که سر موضوع کوچک و بي ربطي دعواي بزرگي راه مي افتد علت آنرا بايد در جاي ديگر و موضوع ديگري جستجو کنيد. از اثرات رنجش و عصبانيت مي توان به جدايي عاطفي موقت بين شرکاي عاطفي اشاره کرد. عصبانيت با فشار روحي زيادي همراه است و انرژي زيادي از شما مي گيرد. اگر رنجش و عصبانيت، مدام تکرار شود شما در مقام جلوگيرنده آن، با به درون ريختن اين عصبانيت و رنجش و انباشت انرژي منفي بسيار در درونتان پا به مرحله سوم مي گذاريد.

3- عدم پذيرش و طرد

بعد از يک دعواي مفصل، در را به هم مي کوبيد و از منزل خارج مي شويد در حالي که احساس ياس و پوچي سراسر وجودتان را فرا گرفته است. اين در حالي است که از جار و جنجال و دعوا هم خسته ايد و منزل را براي رسيدن به آرامش ترک کرده ايد. در حقيقت از همسر خود فرار کرده ايد. اين مرحله ممکن است به صورت ديگر و در درون منزل اتفاق بيافتد. شما در منزل و زير يک سقف هستيد ولي به يکديگر بي اعتنايي مي کنيد و يکديگر را مورد بي توجهي قرار مي دهيد. در واقع وي را هم از ديده و هم از دل بيرون مي کنيد. اين مرحله مي تواند يک ساعت به طول بيانجامد و لي تا چند روز و چند هفته هم ممکن است طول بکشد. بيشتر جدايي ها و طلاق ها در اين مرحله اتفاق مي افتد. اين دوره بحراني ترين دوره اختلافات و در حقيقت زمان به زانو در آمدن آخرين تلاش هاي عاطفي طرفين براي بقاي زندگي مشترک شان مي باشد.
در طرد و عدم پذيرش، آنقدر فشار روحي و تنش زياد مي شود که فرد براي خود فضايي تازه و آرام طلب مي کند و اين گونه از زندگي زناشويي خود عقب نشيني کرده، ميدان مبارزه را ترک مي کند در حالي که پيوندهاي عاطفي اش آخرين نفس ها را مي کشد. اما طرد و عدم پذيرش هم مي تواند لاينحل باقي بماند و با تکرار و انباشت در طول يک دوره زماني، شما را به مرحله نهايي گسست عاطفي تان سوق دهد.

4- سرکوب

گوشه اي از رستوران، ساکت و تنها و عبوس نشسته ايد و زندگي خود را مرور مي کنيد. به زندگي مشترک با همسرتان و تمام زحماتي که براي اين زندگي مشترک متحمل شده ايد فکر مي کنيد. تمام لحظات شيرين زندگي زناشويي خود و نظرات خانواده و فاميل درباره زندگي تان را از خاطر عبور مي دهيد و به حرف هاي آن ها بعد از جدايي خود فکر مي کنيد. در اين لحظه در يک عکس العمل طبيعي، شما نمي خواهيد در نظر ديگران آدم شکست خورده اي به نظر برسيد. پس بايد کاري بکنيد و همه اين زندگي خوب را نجات دهيد. به يک باره همه چيز مرتب مي شود و کدورت ها از وجودتان رخت مي بندند. اين جاست که شما در دام سرکوبي افتاديد و همه احساسات منفي و عصبانيت و رنجش و طردهاي مداوم خود را سرکوب کرديد تا آبروي تان حفظ شود و خانوادتان پابرجا بماند. در اين لحظات شما با خود مي گوييد: «بيشتر از اين ارزش جنگيدن ندارد؛ بگذار همه چيز را فراموش کنم؛ خسته تر از آنم که بتوانم با موضوع سر و کله بزنم.» سرکوبي نوعي احساس کرخي و بي حسي است. شما ديگر احساسات منفي خود را حس نمي کنيد. اما در مقابل بهاي بزرگي مي پردازيد و ديگر احساسات مثبت خود را نيز لمس و درک نخواهيد کرد. شما از نظر عاطفي فلج شده ايد و تا پايان عمر، يکنواخت و بي احساس به نمايش کسالت آور زندگي خود ادامه مي دهيد. ماسکي از لبخندها و احترامات ساختگي به چهره مي زنيد و ديگر شور و نشاط سابق را نداريد. زندگي تان قابل پيش بيني و کسل کننده مي شود و خستگي مزمن جسمي به سراغ تان مي آيد. آن چه اين مرحله را فاجعه آميز مي کند نوع رابطه اي است که بين زوجين وجود دارد.

به اين ترتيب که همه چيز خوب و مرتب به نظر مي رسد و طرفين به ظاهر زندگي خوبي در کنار يکديگر دارند؛ اما در واقع بسياري از استعدادها و مهارت هاي عاطفي خود را فراموش کرده اند و به يک نيمه مرده ماشيني تبديل شده اند که زندگي محدود و بي طراوتي را دنبال مي کند و خبر بد اين است که در اين مرحله خود فرد هم احساس مي کند که خوشبخت است و زندگي خوبي دارد، غافل از اين که بسياري از قسمت هاي وجودش در حالت نيمه خاموش به سر مي برد. هر دو طرف در اين مرحله ياد گرفته اند چه انتظاراتي داشته باشند و چه انتظاراتي را نداشته باشند. عده زيادي از ما در مراحلي يا در همه زندگي خود درگير اين مرگ عاطفي مي شويم. اما علاج کار در کجاست؟ مسلما در رو راست بودن با خود و ديگران و بيان مخالفت ها در همان زمان شکل گيري و ابراز ناراحتي و رنجش ها در مرحله بعد. در کنار پرورش اين عادت پسنديده، فراگيري و تمرين مهارت هاي حل مسأله و گفتگوي معطوف به نتيجه عيني و مؤثر نيز بايد در دستور کار قرار گيرد. اگر در حال حاضر در گير اين مرحل هستيد، وضعيت خود را کامل تشريح کنيد و با در نظر گرفتن هدف هاي کوچک و دست يافتني قدم به قدم از مرگ عاطفي خود فاصله بگيريد. مهم ترين قدم، پذيرش واقعيت وجود اشکال در زندگي تان است. زيرا بزرگي مي گويد: «زماني که آگاهي به وجود مي آيد، تغيير آغاز مي شود.»

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :4.5 از 5 امتياز است.


12345
21 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 7937 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse