مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر -اِجُّمعَة ٧ صفر ١٤٤٢ - Friday September 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  1317   بازدید    تاریخ درج مطلب  27/7/1394    
 
 
راه حل هایی برای مادران بی خواب
 

شاید هفته های اول تولد فرزندتان، او را بیشتر در حال خواب ببینید اما چند هفته که بگذرد، احتمالا می بینید فرزند بی قرارتان میانه ای با خواب شبانه ندارد.

قبل از خواب بشور و بساب نکنید

لااقل در ماه های اول بچه داری، باید مدام در حال لباس شستن و پاک کردن لکه های شیر از روی لباس نوزادتان باشید. اما اگر نمی خواهید کار ۲۴ ساعته مادری با چنین اضافه کاری هایی توان تان را به صفر برساند، باید خواب آرامی به خود هدیه کنید. مهم نیست چقدر کار دارید؛ شما نباید قبل از به تختخواب رفتن، این کارها را انجام دهید. سعی کنید یک ساعت قبل از خواب برای شما و همسرتان ساعت آرامش باشد. تماشای تلویزیون را در این زمان فراموش کنید و اجازه ندهید که ذهن تان با درگیر خبرها و داستان ها شدن خسته تر شود. در عوض یک موسیقی آرامش بخش بگذارید، کمی بی صدا در کنار هم بنشینید یا چند صفحه داستان بخوانید تا با آرامش کامل به اتاق خواب تان وارد شوید.

 

 

 

موسیقی خواب را روشن کنید

هم برای اینکه خودتان خواب عمیق تری داشته باشید و هم برای آرام کردن و خواباندن نوزادی که از کولیت رنج می برد، از موسیقی سفید کمک بگیرید. صداهایی مثل صدای ممتد قطار، امواج دریا و. . . در گروه این موسیقی های سفید قرار می گیرند که می توانند نوزادتان را در ساعات زیادی از شب بخوابانند. اگر هنوز وقت نکرده اید سی دی این صداها را تهیه کنید، می توانید از سشوار کمک بگیرید و در طول روز هم وقتی نوزادتان در ساعت خاصی گریه را سر می دهد، با بردنش کنار هود روشن آشپزخانه، آرامش کنید.

آبغوره نگیرید

اگر مضطرب و افسرده باشید، طبیعی است که نوزادتان هم خوب نخوابد. محققان می گویند، مادران مضطرب و افسرده، خواب آرام را ناخواسته از نوزاد شان می گیرند. این مادرها اغلب در موقعی نامناسب –مثلا زمان خواب نوزاد او را بلند می کنند یا به نوزادشان شیر می دهند و با آشفته کردنش در جریان ناآرامی خودشان، آرامش او را به هم می زنند. این مادرها وقتی کودک شان به آرامش نیاز دارد، برای کم کردن تنش های خودشان او را به تخت خود می برند و برای اینکه همیشه نگران حوادثی که می تواند برای کودک شان اتفاق بیفتد هستند، به او هم استرس وارد می کنند و نظم خوابش را از بین می برند. اگر شما به افسردگی پس از زایمان دچار شده اید یا احساس می کنید اضطراب زندگی تان را پر کرده، فکری به حال سلامت روان تان بکنید تا نوزادتان بیش از این بی خوابی نکشد.

تبلت را به اتاق خواب نبرید

برای شمایی که هفته هاست در خانه حبس شده اید، ارتباط برقرار کردن با دوستان تان در فضای مجازی می تواند راهی دیگر برای رسیدن به آرامش باشد. اما به شما توصیه می کنیم این راه را در ساعات قبل از خواب امتحان نکنید. خیره شدن به صفحه های نمایش، آن هم یک ساعت قبل از خواب می تواند کیفیت خواب تان را پایین بیاورد و حتی بعد از چند ساعت خوابیدن، شما را خسته تر از قبل از تختخواب بیرون بکشد.

موزدرمانی کنید

برای اینکه بهتر و آرام تر بخوابید، باید از منیزیم کمک بگیرید. اگر هر روز ۵۰۰ میلی گرم موز میل کنید، نیاز بدن تان به منیزیم تکمیل می شود، اما خوردن این میوه تنها راه بهره مند شدن بدن تان از این ماده معدنی نیست؛ شما می توانید به سادگی در خانه دمنوش موز تهیه کنید .کار سختی نیست؛ کافی است چند تکه موز را در آب جوش بیندازید و چند دقیقه روی کتری بگذارید و بعد این نوشیدنی خوش عطر را میل کنید.

گوسفندها را بشمارید

برای اینکه خواب آرامی داشته باشید، باید ذهن تان را منحرف و از فکر و خیال خالی کنید. برای شمایی که استرس و خستگی تمام روز را با خود به تختخواب می آورید، رسیدن به چنین خواسته ای آسان نیست. اما باید با کمک هر راهی که شده، قبل از خواب اجازه ورود هیچ فکر وسواس گونه ای را به ذهن تان ندهید.

در لحظه خوابیدن تان مهم نیست که این ماه های بیکاری شما چقدر از نظر مالی به خانواده فشار آورده و مهم نیست تنها یک بسته شیر در کمد فرزندتان باقی مانده؛ در چنین لحظاتی به خود بگویید فردا به همه چیز فکر می کنم و برای منحرف کردن ذهن تان از تکنیک شمردن اعداد کمک بگیرید. کافی است یک ابر خیالی در سرتان تجسم کنید و گوسفندان خیالی را که در آن به چرا رفته اند بشمارید تا آرام به خواب بروید.

از تختخواب بیرون بیایید

اگر بیشتر از ۲۰ دقیقه در تخت غلت زدید اما به خواب نرفتید، بیشتر از این خودتان را آزار ندهید. از اتاق خواب بیرون بروید، نور ملایمی روشن کنید، کمی کتاب بخوانید یا سریال ببینید تا ذهن تان خالی شود و به آرامش برسید. طبیعی است که چند هفته یا چند ماه بی خوابی شبانه به خاطر ناآرامی های نوزادتان، عادت به موقع خوابیدن در شب را از شما گرفته باشد؛ پس به بدن تان برای برگشتن به شرایط عادی فرصت دهید.

چراغ روشن نکنید

برای اینکه نیمه شب به نوزادتان شیر دهید، چراغ روشن نکنید. وقتی بعد از مدتی قرار گرفتن در تاریکی، یک دفعه چراغ روشن می کنید، به مغزتان فرمان می دهید که ترشح ملاتونین را متوقف کند. در چنین شرایطی، پس از شیر دادن به نوزادتان نمی توانید دوباره به خواب بروید. به جای این کار می توانید یک چراغ خواب کم نور را کمی با فاصله از تخت خود و نوزادتان قرار دهید. شب ها زیر نور خوابیدن، ترشح هورمون ها را با اختلال روبه رو می کند و گذشته از بیشتر کردن خطر چاقی، سلامت روان شما و فرزندتان را هم با مشکل روبه رو می کند.

خواب روز را از دست ندهید

می دانیم که هیچ چیز جای خواب به موقع شب را نمی گیرد اما اگر در طول روز هم یک عالمه کار برای خودتان جور کنید و خوب نخوابید، چیزی از شما باقی نمی ماند. برای کمی انرژی ذخیره کردن، باید از راهی که اغلب تازه مادران از آن استفاده می کنند کمک بگیرید. شما چاره ای جز خوابیدن در طول روز ندارید و اگر وقتی کودک تان در شروع صبح یا بعدازظهرها می خوابد، خودتان را از استراحت و خواب محروم کنید، چیزی از شما باقی نمی ماند. پس این قانون را جدی بگیرید «تا اطلاع بعدی، هر وقت که او می خوابد من هم باید خواب باشم»!

شیفت تان را تحویل دهید

اگر در طول هفته، نه همسرتان و نه هیچ کس دیگری نمی تواند در مراقبت از نوزاد به شما کمک کند، باید آخر هفته ها شیفت تان را به همسرتان تحویل دهید تا کمی انرژی و آرامش ذخیره کنید. اغلب تازه مادران از آنجا که به توانایی همسرشان در مراقبت از نوزاد اعتماد ندارند، نمی توانند با آرامش بخوابند و مسوولیت را به همسرشان واگذار کنند. اما این کار تنها شما را ناتوان و خسته نمی کند؛ روانشناسان معتقدند، چنین زنانی با بی اعتمادی که به همسرشان دارند، توانایی پدر خوب بودن را از او می گیرند.

زود شام بخورید

درحالی که شما تمام روز را با فرزندتان گذرانده اید، حاضر شدن شام در ساعات اولیه شب، انتظار زیادی است. شما احتمالا باید منتظر آمدن همسرتان بمانید تا از فرزندتان مراقبت کند و به شما فرصت رسیدگی به دیگر کارهای خانه را بدهد. اما پیشنهاد دیگری برای تان داریم؛ می توانید آخر هر هفته کمی خورش و غذاهای دیگر را برای فریز کردن تهیه کنید یا یک روز در میان، به اندازه دو شب شام بپزید. مهم نیست از چه راهی برای زود شام خوردن استفاده می کنید؛ مهم این است که به این قانون پایبند باشید و چند ساعت قبل از خوابیدن، شامی سبک میل کنید.

چای و قهوه ننوشید

خوردن نوشیدنی های کافئین دار تنها شما را بی خواب نمی کند، بلکه اگر نوزادتان از شیر شما تغذیه کند، با مصرف این نوشیدنی ها خواب را از چشم او هم فراری می دهید. اگر غذاهای نفاخ بخورید، دل درد به نوزادتان اجازه خوابیدن نمی دهد و اگر نوشیدنی های کافئین دار بخورید، هیجان و هوشیاری اش را بیشتر می کنید و نمی گذارید خوب بخوابد. اگر حواس تان به ادویه و لبنیاتی که نوزاد مبتلا به آلرژی را آزار می دهد نباشد، در صورت دچار بودن فرزندتان به حساسیت، با تشدید ریفلاکس مری اش به او و البته به خودتان اجازه خوب خوابیدن نمی دهید. بچه هایی که ریفلاکس شدید دارند، اغلب بی قرار ند و خوب نمی خوابند.

منبع: مجله سیب سبز

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 83785 -1 -1

آشپزی در خانه
اصول خانه داری
رفتارشناسی
حجاب شناسی
زن و اسلام
همسرداری
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse