مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد -اِثَّلاثا ٥ شوال ١٤٣٩ - Tuesday June 2018
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2628   بازدید    تاریخ درج مطلب  17/3/1389    
 
 
زندگي سالم در محيطي سالم

انسان و ديگر موجودات، هر يک به نحوي بر محيط اطراف خود تاثير مي گذارند، البته انسان اوليه تاثيرگذاري کمتري بر محيط زيست داشته و آلوده نبودن محيط زيست، شرايط زندگي را برايش امن تر مي کرد، ولي پيشرفت فناوري آلاينده و عدم تناسب آن با محيط زيست و تغيير تمدن بشري در طي دوران هاي مختلف، ناديده گرفتن روابط صحيح ميان نيازهاي بشري و محيط زيست، زندگي موجودات در کره زمين را روز به روز با مسائل پيچيده تري مواجه کرده است، به طوري که انسان با فعاليت هايي از قبيل کشاورزي، صنعتي و بهره برداري از منابع و امکاناتي که براي ادامه زندگي در اين محيط انجام مي دهد، ضمن ايجاد تغييرات مفيد و مناسب، سبب آلودگي آن نيز مي شود که اين آلودگي مجدد بر انسان و موجودات ديگر اثرات ناخوشايندي باقي خواهد گذاشت و زندگي، پيشرفت، رشد و نمو و سلامت او را تحت تاثير قرار خواهد داد. از سوي ديگر آن چه امروزه درباره پزشکي و سلامت گفته مي شود بيشتر بر واژه پيشگيري متمرکز است. اينجاست که پاي متخصصان بهداشت محيط به ميان مي آيد.

دانشي به قدمت بشر

شايد بهداشت محيط به عنوان رشته اي دانشگاهي قدمت زيادي نداشته باشد اما به عنوان يک دانش و راه کار سابقه اي برابر با تاريخ بشر دارد. دخل و تصرف در عوامل و شرايط محيط براي رسيدن به حد مطلوب زيست، يافتن سرپناه با شروع غارنشيني، چاره انديشي براي در امان ماندن از نيش پشه و حشرات ديگر، گناه شمردن آلوده کردن آب، استفاده از ظروف نقره اي براي ذخيره آب آشاميدني در مسافرت ها و جنگ هاي خارج از مرز در گذشته، همه دال بر کوشش بشر در بهبود بهداشت محيط زيست خود دارد. متخصصان بهداشت محيط با سياستگذاري در امر کنترل مراکز تهيه، توزيع و فروش مواد غذايي و اماکن عمومي، بيمارستان ها، مدارس، کنترل و پايش مواد آلاينده هوا، بهداشت آب و فاضلاب، پرتوها، مبارزه با حشرات و جوندگان، مواد زائد جامد، بهسازي محيط شهر و روستا، تفريحگاه ها، ترمينال ها و.... سعي در بهبود شرايط زيستي انسان دارند. مهندسي بهداشت محيط در واقع کاربرد روش هاي فني به منظور ارتقا و بهبود شرايط بهداشتي جامعه است که بيشترين فعاليت علمي آن در اجراي طرح هاي آب رساني و تسهيلات دفع فاضلاب، متمرکز است. مهندسي بهداشت محيط، راهکاري موثر و مهم در مبارزه با بيماري هاست و غالب تغييرات بنيادي در خصوص ترويج بهداشت در کشورهاي توسعه يافته طي قرون گذشته، مرهون تلاش و کوشش مهندسان بهداشت بوده است. اين متخصصان دست کم به اندازه پزشکان در امر سلامت جامعه ايفاي نقش کرده اند. طرح دهه بين المللي تامين آب آشاميدني و بهسازي محيط(سال هاي ۱۹۸۱ تا ۱۹۹۰) به وسيله سازمان ملل متحد، بيانگر نقش و اهميت مهندسي بهداشت محيط در بهبود شرايط بهداشتي مردم فقير جهان است که خود پيشساز توفيق در ديگر کوشش هاي توسعه قلمداد مي شود.

آب سالم

آب آشاميدني سالم يکي از مهم ترين نيازهاي انسان است. هزاران ماده شيميايي آلي و معدني در منابع آب آشاميدني در سراسر دنيا تشخيص داده شده اند که برخي از آن ها براي سلامت انسان خطرناک هستند. آب آلوده مي تواند عامل انتقال بسياري از بيماري هاي پوستي، گوارشي، خوني باشد. از آن گذشته آلودگي هاي شيميايي نيز منشأ ايجاد بسياري از بيماري هاي قلبي عروقي، کليوي و سرطان هستند. بيماري هاي رودهاي از جمله وبا و اسهال عمدتا بر اثر مصرف آب ناسالم شيوع مي يابد. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهاني، آب ناسالم و غير بهداشتي سالانه موجب مرگ بيش از ۵/۱ ميليون کودک زير ۵سال بر اثر ابتلا به بيماري اسهال مي شود. آب آلوده عامل بسياري از مرگ و ميرها در دنياست. مصرف آب ناسالم علاوه بر مرگ و مير کودکان مي تواند منجر به آسيب هاي هميشگي در رشد جسمي و عقلي آن ها شود. حفظ و حراست از منابع آبي، بهسازي و کنترل استانداردهاي کيفيت آب شرب مي تواند تا ۹۴ درصد از مرگ و مير ناشي از بيماري هاي اسهال را کاهش دهد. فراهم کردن آب سالم و اطمينان از سلامت آب يکي از بحث هاي مهم در بهداشت محيط است که در کشور ما به علت موقعيت جغرافيايي خاص خود اهميت دوچنداني دارد.

به دنبال هواي سالم

محيط اطراف انسان، هوايي است که همه زندگي وابسته به آن است. هوا جداي از تامين اکسيژن حيات بخش براي انسان چند عمل ديگر را انجام مي دهد، بدن انسان به وسيله جريان هوا خنک مي شود، حس هاي ويژه اي مانند شنوايي و بويايي با محرک هايي که از راه هوا منتقل مي شوند، کار مي کنند. عوامل بيماريزا بوسيله هوا مي توانند منتقل شوند. اما در سال هاي اخير، بسياري از صنايع از جمله صنايع شيميايي، پالايشگاه نفت باعث آلودگي هوا شده اند. از آن گذشته احتراق خانگي و صنعتي مواد سوختي مانند زغال سنگ، نفت و... منبع ايجاد آلودگي هستند و سوزاندن زباله، فعاليت هاي کشاورزي، مبارزه با آفت ها و برنامه هاي انرژي هسته اي نيز اين آلودگي را دو چندان مي کنند. با کنترل آلودگي هوا مي توان سالانه از مرگ و مير ۴ ميليون کودک زير ۵ سال در کشورهاي در حال توسعه جلوگيري کرد.

پيشرفت چشمگير

در سال هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي با تلاش مسئولان شاخص هاي مربوط به بهداشت محيط در کشور پيشرفت چشمگيري داشته است. در حال حاضر بيش از ۹۰ درصد خانوارهاي روستايي که به آب آشاميدني سالم دسترسي دارند ۲/۸۹ درصد، خانوارهاي روستايي که داراي توالت بهداشتي هستند ۷/۶۷ درصد، مراکز تهيه و توزيع و فروش مواد خوراکي، بهداشتي داراي معيار بهداشتي و بهسازي شهري ۵/۹۶ و روستايي ۶/۸۲ درصد؛ اماکن عمومي داراي معيار بهداشتي و بهسازي داراي معيار بهداشتي و بهسازي در مناطق شهري ۵/۸۸ و روستايي ۱/۸۱ درصد؛ بيمارستان هايي که جمع آوري زباله آن ها مطلوب است ۹/۷۵ درصد، مراکز کاربرد پرتوهاي يونساز در پزشکي که داراي شرايط مطلوب است ۵/۹۸ درصد است.
 
قوانين متعدد

کنترل عوامل محيطي در ارتقاي سلامت انسان نقش اساسي و کليدي دارد و آلاينده هاي محيط که از تنوع، گستردگي و پيچيدگي خاصي برخوردارند، مي توانند هر سه بعد جسمي، رواني و اجتماعي سلامت انسان را با خطر مواجه کنند. امروزه بيشتر اين آلاينده ها حاصل فعاليت هاي روزمره يا فعاليت هاي ويژه انسان ها نظير علوم، فنون، صنايع و ارتقاي سطح فناوري هستند که در روند توليد آن ها گاه علم و اراده انسان به صورت عمدي دخالت داشته و گاهي نيز ناشي از ناآگاهي و اطلاع از پيامدهاي آن هستند. حفظ و صيانت از محيط مستلزم انضباط و رعايت نظم اجتماعي است و ضمانت اجرايي آن نيز وجود قوانين و آيين نامه هاي قوي و محکمي است که اجراي آن ها مي تواند آثار سوء و زيانبار آلودگي هاي محيطي را به حداقل ممکن برساند. در کشور ما قوانين و آيين نامه هاي متعددي در زمينه آب، هوا، فاضلاب مواد غذايي، اماکن و موارد تخلف زيست محيطي وجود دارد که اغلب آن ها با بهداشت محيط مرتبط هستند در کشور ما قوانين و آيين نامه هاي متعددي در زمينه آب، هوا، فاضلاب، مواد غذايي، اماکن و موارد تخلف زيست محيطي وجود دارد که اغلب آن ها با بهداشت محيط مرتبط هستند. آيين نامه بهداشت محيط، قانون مواد خوردني و آشاميدني و آرايشي و بهداشت، قانون حفاظت در برابر اشعه و آيين نامه نحوه تاسيس و بهره برداري از بيمارستان ها تنها نمونه هايي از اين قوانين هستند.

کوهي از زباله

زباله يکي از مشکلات انسان امروزي است. نظارت بر دفن بهداشتي يا امحاي آن و تميز نگاه داشتن محيط زيست يکي ديگر از چالش ها و مسائل بهداشت محيط است.
اصول بهداشت و بهسازي محيط در هر شهر ايجاب مي کند که زباله ها در حداقل زمان از منازل و محيط زندگي انسان دور و در اسرع وقت دفع شوند. اهميت دفع بهداشتي زباله ها موقعي روشن تر خواهد شد که خطرات ناشي از آن ها بخوبي شناخته شود. زباله ها نه فقط باعث توليد بيماري، تعفّن و زشتي مناظر مي شود، بلکه مي توانند به وسيله آلوده کردن خاک، آب و هوا خسارات فراواني را به بار آورند. به همان اندازه که ترکيبات زباله مختلف است، خطرات ناشي از مواد تشکيل دهنده آن ها نيز مي توانند متفاوت باشند. جمع آوري، حمل و نقل و آخرين مرحله دفع اين مواد بايد به نحوي باشد که خطرات ناشي از آن ها در سلامتي انسان به حداقل ممکن کاهش يابد. تعداد باکتري هاي مختلف موجود در خاکروبه خيابان ها از ۲ تا ۴۰ ميليون به صورت خاص و از ۵۰ هزار تا ۱۰ ميليون به طور عام در هر گرم برآورد مي شود. اين تعداد باکتري مي توانند بسادگي موجب بروز بيماري هاي گوناگوني شوند.

منبع: روزنامه جام جم

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.9 از 5 امتياز است.


12345
7 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 8478 -1 -1

دانش و فناوری
پزشکی
ورزشی
جوانان
نوجوانان
بانوان
ادب و هنر
فرهنگی
اجتماعی
سیاسی
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse