مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير -اِسَّبِت ١٧ ذو القعده ١٤٤٠ - Saturday july 2019
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  2314   بازدید    تاریخ درج مطلب  12/4/1389    
 
 
انفجار هواپيماي مسافربري توسط ناو آمريكايي

دوازدهم تير هر سال، يادآور حادثه‌اي تلخ و دلخراش است؛ حادثه‌اي كه هيچ ‌گاه از ذهن ‌ها زدوده نمي ‌شود و همواره داغ آن تازه مي ‌ماند. در 12 تير 1367، يك فروند هواپيماي مسافربري ايران به شماره پرواز 655، بندرعباس را به مقصد دبي ترك كرد. اين هواپيماي ايرباس، در قالب پرواز معمولي و برنامه‌ريزي شده خود، اقدام به پرواز كرد و هنوز به ارتفاع لازم براي حركت خود نرسيده بود كه ناگهان فاجعه‌اي رخ داد.[1] ماجرا از اين قرار بود كه هنگام پرواز اين پرنده غول پيكر، بر فراز آب ‌هاي سرزمين ايران و در آب ‌هاي اطراف "جزيره هنگام" به ناگاه توسط ناو آمريكايي ونيسنس – بر خلاف قراردادهاي بين المللي مبني بر ممنوعيت حمله به هواپيماي غيرنظامي – دو موشك به سوي ايرباس ايراني شليك كرد، كه لحظاتي بعد، اين هواپيماي غيرنظامي، در خليج فارس، سقوط كرد و تمام سرنشينان آن، به شهادت رسيدند.[2] در اين هواپيما، 290 نفر مسافر به همراه خدمه بودند كه همه كشته شدند و در ميان سرنشينان آن، 66 كودك زير 13 سال و 53 زن وجود داشتند. برخي نيز اتباع خارجي بودند كه تعداد آن ها به 46 نفر مي‌ رسيد؛ از اين تعداد 20 نفري هندي، 1 نفر ايتاليايي، 6 پاكستاني، 13 تبعۀ امارات و 6 يوگسلاو بودند.[3] پس از سقوط اين هواپيما و شهادت مسافران آن كه افراد غير نظامي بودند، مقامات امريكايي سعي كردند، اين جنايت نابخشودني را توجيه كنند. آنان دلايل ضد و نقيضي آوردند، تا اين گونه وانمود كنند كه اين اقدام خصمانه، اشتباهي بيش نبوده است؛ اما هيچ كدام از نهادهاي بين المللي نمي ‌توانستند، اين امر را بپذيرند؛ چه رسد به مردم ايران؛ زيرا ناو جنگي ونيسنس به پيشرفته‌ ترين سيستم‌هاي راداري و رايانه‌اي مجهز بود و نوع هواپيماي در حال پرواز هم براي آن ناو پيشرفته، مشخص بود[4] بنابراين نمي‌ توانست امري اشتباهي تلقي شود. البته دولتمردان امريكايي، چندي پس از ماجرا، با كمال گستاخي، نشان دادند كه اين جنايت، عمدي بوده است. مقامات امريكايي، آشكارا به فرمانده اين ناو "ويل راجرز" مدال شجاعت دادند و بدين گونه، به طور رسمي از اين فرمانده مطيع، حمايت كردند.

اين عمل آنان، اهانتي عليه مردم ايران محسوب مي ‌شود. آري آنان به جاي عذرخواهي، بر عملكرد خود پاي مي‌ فشردند و نشانه‌اي از شرمساري در رفتار آنان ديده نمي ‌شد.[5] در واقع، مي‌ توان حمله موشكي به هواپيماي غيرنظامي ايران را انتقام گرفتن از دولت و ملتي دانست كه استوار و مصمم از انقلاب خويش، دفاع، و دشمن خويش را سركوب مي‌ كند. هم چنين اين عمل در آن دوره زماني، حمايت از حاكميت عراق محسوب مي‌ شود؛[6] زيرا دولت بعث، مأمور سرنگوني ايران شده بود و از سوي استكبار جهاني حمايت مي‌ شد. رژيم عراق در سال هاي نخست جنگ كوشيد، كه امنيت خليج فارس را مختل سازد؛ از اين رو به كشتي ‌هاي تجاري در خليج فارس حمله مي‌ كرد. نتيجه اين تشنج، به دست آمدن بهانه‌اي براي حضور ناوهاي امريكايي در خليج فارس شد تا در ظاهر ار منافع امريكا نگهداري كنند، ولي در واقع، فشار را بر ايران افزايش دهند.[7] اين جنايت مزدوران امريكا، در حقيقت ياري عراق براي گسترش نا امني بود، تا ايران هر چه زودتر در برابر نيروهاي متجاوز، تسليم شود؛ زيرا به زعم آنان، حضور يك حامي قوي، سبب تضعيف روحيه ملت و نيز دولتمردان ايران بود. آن ها به چيزي جز شكست انقلاب اسلامي راضي نبودند و بر ايشان فرقي نمي‌ كرد كه چگونه به اين هدف برسند.[8] اعطاي سلاح هاي شيميايي به صدام، نمونه ديگري از اين ماجراست. بلافاصله پس از اين ماجرا، آيت الله خامنه‌اي كه در آن زمان رئيس جمهور كشور بود، طي پيامي خطاب به ملت ايران، نسبت به عواقب جنايت اخير امريكا هشدار داد و دولت و شخص رئيس جمهور امريكا را مسئول پيامدهاي بعدي اين جنايت دانست. "خاوير پرز دكويار"، دبير كل سازمان ملل نيز پس از گفتگو با "سيروس ناصري" نماينده ايران در دفتر سازمان ملل، اظهار داشت كه نمِی تواند جز محكوم كردن، كار ديگري انجام داد؛ زيرا ظاهراً يك خطاي فاجعه آميز، رخ داده است.[9] دولت سوريه در نخستين واكنش رسمي درباره اين فاجعه، اعلام كرد كه كشورش، اين جنايت شنيع را محكوم مي ‌كند و از افكار عمومي جهان مي ‌خواهد كه بر ضد آن فرياد برآورند. پس از آن رئيس جمهور الجزاير، وزير امور خارجه بلژيك و...اين ماجرا را محكوم كردند.[10] متعاقب اين ماجرا، جمهوري اسلامي ايران، طي نامه‌اي به رئيس شوراي امنيت، جلسه فوري شورا را براي رسيدگي به اين موضوع، خواستار شد. شورا، پس از شنيدن سخنان آقاي "دكتر علي اکبر ولايتي"، وزير امور خارجه وقت و"جرج بوش"، معاون وقت رئيس جمهوري امريكا، در جلسه شماره 2821 خود در تاريخ 20 ژوئيه 1988(29 تير 1367) طرح قطعنامه پيشنهادي را با عنوان قطعنامه شماره 616 تصويب كرد.[11] جو آن روزگار بر ضد ايران بود و نيز امريكا بر مجامع جهاني، فشار وارد مي ‌كرد؛ از اين رو صرف تصويب يك قطعنامه بر ضد امريكا، يك موفقيت به حساب مي ‌آيد؛ ولي نكاتي در قطعنامه وجود دارد كه تذكر آن ها لازم است:


1. در اين قطعنامه به جاي آوردن عنوان«خليج فارس» فقط از عبارت«خليج» استفاده شده است.
2. در قطعنامه ميان مسأله جنگ و ساقط ساختن هواپيماي ايراني، ارتباط ايجاد شده است.
3. در اين بيانيه، طرف متجاوز، محكوم نشده است.
4. درباره محكوم كردن عامل فاجعه و جبران خسارات وارده سخني به ميان نيامده است.[12] هم چنين ايران، در اين باره از شوراي ايكائو(آژانس مسئول امنيت و سلامت پروازهاي بين المللي) كه يك مرجع فني و تكنيكي است، درخواست كرد كه جلسه تشكيل دهد و به موضوع، رسيدگي كند. با كمال تأسف اين هيئت بين المللي نيز از سياسي كاري مصون نماند و تنها به صدور يك بيانيه اكتفا كرد. در اين بيانيه از بروز اين جنايت، ابراز تأسف و همدردي شده بود و نيز بر اصل پرهيز از زور عليه هواپيماهاي غيرنظامي تأكيد كرد. اين بيانيه با آن كه از يك مركز تخصي صادر شد، ولي ضعيف ‌تر از بيانيه شوراي امنيت بود.[13]

پي نوشت ها:
[1]. علي اكبر ولايتي، تاريخ سياسي جنگ تحميلي، ص 274، دفتر نشر فرهنگ اسلامي، اول، 1376 ش.
[2]. علي حائري و همكاران، روزشمار شمسي، ص 120، مركز پژوهش‌ هاي اسلامي صدا و سيما، اول، 1382 ش.
[3]. علي اكبر ولايتي، تاريخ سياسي جنگ تحميلي، ص 274 و همشهري آنلاين، 11/4/86.
[4]. علي حائري و همكاران، روزشمار شمسي، ص 120.
[5]. همان.
[6]. ر.ك: ساجد(سايت جامع دفاع مقدس)، مقامات، پرواز 655 ايرباس.
[7]. كاظم شيخ لر، مرگ 291 پرنده، همشهري آنلاين، 21/4/ 85.
[8]. همان، ص 120.
[9].ساجد(سايت جامع دفاع مقدس) مقالات، پرواز 655 ايرباس.
[10]. همان.
[11]. علي اكبر ولايتي، تاريخ سياسي جنگ تحميلي، ص 274.
[12]. علي اكبر ولايتي، تاريخ سياسي جنگ تحميلي، ص 275.
[13]. همان، ص 275 و 276.

منبع: پژوهشكده باقر العلوم(ع)

 

 

 

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :3.8 از 5 امتياز است.


12345
4 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 9608 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse