مسئولان در بخش های گوناگون، نوآوری، خلاقیت و ابتکار در روشها را وظیفه خود بدانند -رهبر معظم انقلاب   
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد -اِلأِثنين ١٣ ذو الحجه ١٤٤١ - Monday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
  بازدید ها :  863   بازدید    تاریخ درج مطلب  22/9/1395    
 
 
مجلس بیعت با امام، به عنوان ولایتعهدی

همانا از برای ما بر شما حقی است به واسطه‏ی رسول خدا ص، و از برای شما بر ما حقی است، هرگاه حق ما را به ما دادید، بر ما نیز مراعات حق شما لازم است.

مأمون تصمیم گرفت با حضور رجال و شخصیت ها و دیگران، مجلسی تشکیل دهد و در آن مجلس رسما با حضرت رضا ع به عنوان ولایتعهدی بیعت نماید، فضل بن سهل که رئیس لشگری و کشوری بود و برادرش حسن بن سهل که او نیز از رجال کشور بود را به حضور طلبید و تصمیم خود را به آن ها گفت، حسن بن سهل، این کار را بزرگ شمرد و به مأمون گفت: «با این کار، خلافت از خاندان شما بیرون خواهد رفت.» [1] .

مأمون گفت: من با خدا عهد کرده‏ام که اگر بر برادرم امین پیروز شدم، خلافت را به برترین انسانها از خاندان ابوطالب بسپارم، و من در روی زمین کسی را برتر از حضرت رضا(ع) نمی‏شناسم.

وقتی که فضل بن سهل و حسن بن سهل، پافشاری و تصمیم قاطع مأمون را دریافتند، دیگر از سخن گفتن خودداری نمودند، آنگاه مأمون آن دو را نزد حضرت رضا ع فرستادند تا او را برای مجلس بیعت آماده سازند.

آنها نزد امام آمدند و در این مورد گفتگو کردند، امام از پذیرفتن آن خودداری می‏کرد، آن ها اصرار کردند، تا اینکه آن حضرت ناگزیر پذیرفت، آن ها نزد مأمون آمده و پذیرش حضرت را گزارش دادند، مأمون خوشحال شد، و روز پنجشنبه پنجم ماه رمضان سال 201 ه. ق به عنوان روز بیعت، اعلام گردید. [2] .

شخصیت ها، رجال، قضات، بزرگان و... در آن مجلس شرکت کردند، مأمون فرمان داد که حاضران لباس سبز(که شعار علویان بود) بپوشند و لباس سیاه را که شعار عباسیان بود از تن بیرون آوردند.

مأمون در آن مجلس نشست و برای حضرت رضا ع تشک و پشتی بزرگ گذاشتند، به طوری که به پشتی و فرش مأمون متصل می‏شد، امام(ع) را با لباس سبز بر آن نشاندند، و عمامه نیز بر سر آن حضرت بود، و شمشیری حمایل داشت.

در این هنگام مأمون به پسرش عباس فرمان داد که قبل از همه با آن حضرت بیعت کند، امام رضا(ع) خود را برای بیعت آماده کرد، دستش را بالا گرفت به طوری که پشت دست به طرف آن بزرگوار، و کف آن به روی مردم بود، مأمون به امام عرض کرد: دست خود را برای بیعت باز کن(و زیر بگیر) حضرت فرمود: «همانا رسول خدا ص این‏گونه بیعت می‏کرد.» آنگاه همه‏ی حاضران بیعت کردند، و دست امام هم چنان بالای دست ها بود. [3] .

امام رضا(ع)

در این وقت سخنرانان و شاعران با ذکر فضایل حضرت رضا(ع) مجلس را گرم کردند و پرچمها را بر بالای سر آن حضرت به اهتزاز درآوردند، مأمون ابوعباد را(که ظاهرا خزینه‏دار بود) طلبید، او حاضر شد و یکایک اهل مجلس را صدا می‏زد و به آن ها جایزه می‏داد.

در پایان، مأمون از حضرت رضا(ع) خواست برای مردم خطبه بخواند، آن حضرت خطبه‏ی بسیار کوتاهی خواند پس از حمد و ثنای الهی فرمود:

ان لنا علیکم حقا برسول الله، و لکم علینا حقا به، فاذا انتم ادیتم الینا ذلک، وجب علینا الحق لکم:

«همانا از برای ما بر شما حقی است به واسطه‏ی رسول خدا صلی الله علیه و آله، و از برای شما بر ما حقی است، هرگاه حق ما را به ما دادید، بر ما نیز مراعات حق شما لازم است.» [4] .

سپس مأمون فرمان داد سکه‏های پول را به نام امام رضا(ع) مهر زدند، و به اسحاق بن موسی(برادر حضرت رضا علیه‏السلام) امر کرد تا با دختر عمویش، دختر اسحاق بن امام صادق(ع) ازدواج کند، و نیز دستور داد در آن سال اسحاق بن موسی سرپرست امور حاجیان گردد. [5] .

احمد بن محمد بن سعید(فرماندار مدینه) در آن سال در مدینه برفراز منبر رسول خدا صلی الله علیه و آله خطبه خواند، و در آن خطبه اعلام کرد که علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب(ع) ولیعهد مسلمانان شد، و این شعر را نیز خواند:  ستة آباء هم ماهم‏

افضل من یشرب صوب الغمام‏

«اینها(پدران امام رضا تا حضرت علی) شش تن از پدران حضرت رضا(ع) هستند، که برترین کسانی که از آب باران نوشیده‏اند، می‏باشند. [6] .

شاعران، بخصوص دعبل خزاعی، و ابونواس، اشعاری سرودند و خواندند و جایزه گرفتند.

از عجایبی که نشان‏دهنده‏ی پایگاه تنگاتنگ امام رضا(ع) در میان مردم است اینکه: دعبل خزاعی اشعار «مدارس آیات» را در محضر امام رضا(ع) خواند، امام انعام سرشاری به او داد، او چیزی از لباس امام را به عنوان تبرک از آن حضرت تقاضا کرد، امام جامه مبارک خود را به او داد، دعبل به قصد وطن خود از خراسان بیرون آمد در مسیر راه به قم رسید، مردم قم آن لباس را به هزار دینار(هزار سکه طلا) از دعبل خریدند، او حاضر به این معامله نشد، وقتی که دعبل از قم خارج گردید، مردم قم بیرون آمدند و سر راه او را بستند، و آن لباس را با زور از او گرفتند، او به قم بازگشت و با مردم مذاکره کرد، سرانجام مردم قم، قطعه‏ای از آن لباس را به هزار دینار(هزار سکه طلا) از او خریداری نمودند. [7] .

پی نوشت ها:

[1] این دو برادر، میانه‏ی خوبی با امام رضا(ع) نداشتند، چرا که دست‏پرورده‏ی برمکیان بودند، و تا می‏توانستند بر ضد آن حضرت اقدام می‏نمودند.

[2] به نوشته‏ی بعضی؛ این مجلس در روز دهم ماه رمضان سال 201 برگزار شد، نخستین کسی که با امام(ع) بیعت کرد، عباس پسر مأمون بود، بعد از او فضل بن سهل، سپس یحیی بن اکثم مفتی دربار، و بعد از او عبدالله بن طاهر، فرمانده‏ی لشگر، و سپس عموم بزرگان و رجال بنی‏عباس که حاضر بودند، بیعت کردند(زندگانی پیشوای هشتم، نوشته سید علی محقق، ص 82 و 87).

روایت شده: مأموم بالای منبر رفت و گفت: «ای مردم! فرارسید بیعت با علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب(ع) سوگند به خدا اگر من این نامها را بر کر و گنگ بخوانم، به اذن خدا شفا می‏یابند.»(بحار، ج 49، ص 130).

[3] فرفع الرضا یده، فتلقی بظهرها وجه نفسه و ببطنها وجوههم(ترجمه ارشاد مفید، ج 2، ص 253) نگارنده با مطالعه این مطلب به یاد دست بلند کردن حضرت امام خمینی(قدس سره) و دست بلند کردن رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‏الله خامنه‏ای(دام ظله) افتادم، که بیانگر یک نوع بیعت مردم با آن ها است.

[4] این خطبه کوتاه نیز از ناخشنودی امام رضا(ع) از ولایتعهدی حکایت می‏کند.

[5] و دخترش ام‏حبیبه را به عقد ازدواج حضرت رضا(ع) درآورد، و دختر دیگر خود ام‏الفضل را همسر امام جواد(ع) نمود، و خودش با وساطت فضل بن سهل، با توران دختر حسن بن سهل ازدواج کرد و همه این امور در یک روز واقع شد(بحار، ج 49، ص 132) به روایت دیگر مجلس بیعت در روز 5 رمضان سال 201 رخ داد، و مأمون دخترش ام‏حبیب را در آغاز سال 202 یعنی حدود چهار ماه بعد از بیعت، به عقد ازدواج امام(ع) درآورد(بحار، ج 49، ص 221).

[6] اقتباس از ترجمه ارشال مفید، ج 2، ص 252 تا 254 - کشف الغمه، ج 3، ص 103 و 107.

[7] کشف الغمه، ج 3، ص 105.

اين مقاله تا چه اندازه براي شما مفيد بوده است؟

 12345 
ضعيفعالي
توضیحات شما . (اختياري)

ميانگين آرا :0.0 از 5 امتياز است.


12345
0 : تعداد کل آرا ارسال شده
-1 99179 -1 -1

تاریخ سیاسی
ایران
جهان
  
 
ارسال به دوستان


در صورتی که مایلید دوستان شما نیز از این مطلب استفاده کنند , کافیست نام و آدرس ایمیل خود و دوست خود  را وارد نموده تا این مطلب به دوستتان ارسال شود.
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse