،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد -اِلأَحَّد ١٩ ذو الحجه ١٤٤١ - Sunday August 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   سخنرانی و مصاحبه ها
 
 
یکی از اصیل ترین قواعد رفتار اجتماعی این است که در جامعه حرمت بزرگتر بایستی حفظ شود . آنهائی که در جامعه به انحاء مختلف ذوی الحقوق و تأثیر گذارند و در تعیین مسیر حرکت جامعه دخیل اند . جامعه بایستی فرهنگی داشته باشد که نسبت به اینها خاضع باشد و در جایگاه اصلی خودشان قرار دهد .
 
یکی از حیاتی ترین اصول اخلاق اجتماعی این است که بزرگتر باید در جامعه حرمت داشته باشد. فرهنگ اسلامی ما با این مطلب عجین شده است که کوچکتر بایستی نزد بزرگتر خاضع باشد و بزرگتر در جایگاه خودش قرار گرفته باشد.
 
وقتی اویس قرنی تشریف آوردند مدینه، خلیفه دوم گفت: بایستی ما را نصیحت کنی . فرمودند : پیامبر را تو درک کردی نه من. همان نصیحت هائی که از حضرت گرفتی برای تو بس است. گفت نه ! با یستی مرا نصیحت کنی، ایشان چند نصیحت فرمودند و در آخر فرمایشات خود فرمودند: می دانی در جنگ احد کدام دندان پیامبر افتاد؟ ...
 
اينجا كانون توحيد حقيقي و خالص است. در اينجا است كه ابراهيم‌ خليل عليه‌السلام، با آوردن پاره‌ تن خود به قربانگاه،‌ مظهري از توحيد را كه غلبه بر نفس خود و تسليم محض در برابر امر الهي است،‌ براي همه‌ موحدان در سراسر تاريخ جهان به يادگار گذاشت.
 
مسأله ازدواج ، مستثنا از اصل « اكرموا كريم كل قوم » است، در اصول و قواعد رفتارهای اجتماعی « اکرموا کریم کل قوم » یک اصل اسلامی و از یادگارهای سنت نبوی است . کریم قوم ، چه رئیس قبیله باشد ، چه بزرگ روستائی باشد حترامش واجب است .
 
در قواعد اخلاقي و اجتماعي ، حرمت نگه داشتن براي بزرگترها يك اصل است و مصاديق بزرگي متعدد است . انسانهائي هستند كه ذوي الحقوق جامعه اند ، اگر حرمت اينها شكسته شود اساسي ترين ركن پيشرفت از بين رفته است بخاطر همين يكي از بارزترين نكات ديني ما و سبب تشخص و تميز دين ما نسبت به فرهنگ غرب است.
 
گاهي وقت ها انگيزه خوب است، محتوا خوب نيست، گاهي وقت ها محتوا خوب است، انگيزه درست نيست. ممكن است يك نفر حالا، يك نفر آدم با يك انگيزه ي خوبي بخواهد يك كار خوبي به نظر خودش انجام بدهد و او بد باشد، اين آدم مُصاب است لكن كارش خلاف است يك اشخاصي مي‍شود كه يك كارهاي خوبي انجام مي دهند با انگيزه ي بد.
 
كسب فضايل و مكارم انسانى و موازين آدميت از تكاليف بسيار مشكل و بزرگى است كه بر دوش شماست. گمان نكنيد اكنون كه مشغول تحصيل علوم شرعيه مى‏باشيد و فقه كه اشرف علوم است مى‏آموزيد، ديگر راحتيد و به وظايف و تكاليف خود عمل كرده‏ايد. اگر اخلاص و قصد قربت نباشد، اين علوم هيچ فايده‏اى ندارد.
 
مدتهاى طولانى است كه دشمنان امت اسلامى از غفلت ما مسلمانها استفاده كرده‏اند و به شكلهاى گوناگون ما را از يكديگر دور كرده‏اند؛ ما را نسبت به هم ناآشنا كردند. برادرانى هستيم كه رفتار ما با هم مثل بيگانه‏هاست و بيگانه‏ها از اين وضعيت در داخل امت اسلامى سوءاستفاده ميكنند.
 
در همه‏ى عرصه‏هاى زندگى در كشور عزيز ما و در نظام جمهورى اسلامى، بسيج حضور دارد. يك بعدش، اين بعد نظامى است و تحركات نظامى و آموزشهاى نظامى و تربيت نظامى و انضباط نظامى. مثل خود انقلاب مردمى است.
 
امروز دنياى اسلام احتياج به وحدت دارد. بايد يك صدا در دنياى اسلام بلند شود. اين است كه ميتواند جلو اين ستمِ بر مردم فلسطين را بگيرد؛ اين است كه ميتواند جلو دخالتهاى مستكبرانه‏ى امريكا در خاورميانه و در كشورهاى اسلامى را بگيرد. آنها دارند از همين شكافها استفاده ميكنند و ميخواهند آن را توسعه بدهند؛
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 352 353 [ 354 ] 355 356         مشاهده صفحه بعدی مشاهده صفحه آخر
   
مدیر کل
ریاست سازمان
حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله)
حضرت امام خمینی (ره)
مصاحبه عمومي
سخنرانيها
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse