،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود       ،کاربران گرامی تبیان : ضمن عذرخواهی، به علت طراحی سایت جدید پس از مدت کوتاهی در خدمتتان خواهیم بود            
   ۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ فروردين -اِلأَحَّد ٤ شعبان ١٤٤١ - Sunday March 2020
نقشه وب سایت   تماس با ما  جستجو در وب سایت  ورود به صفحه اصلی
صفحه اصلی   معرفی استان اردبیل اردبیل شناسی
 
 
حدود برف هاي دايمي سبلان از 4000 متر تا 4100 متر دامنه شمالي است كه آثار يخچال قديمي نيز در اين حدود به خوبي ديده مي شود. بلند ترين قله سبلان ‹‹سلطان ساوالان›› نام دارد و دومين قله آن را ‹‹حرم داغي›› مي گويند كه نوكي تيز و غيرقابل صعود دارد.
 
اردبيليان بر مبناي معتقدات مذهبي از نقاشي استقبال نمي كردند به ويژه اگر اين هنر در مورد موجودات زنده مي بود زيرا به آنها گفته شده بود که اگر شکل جانداري را بکشند در روز قيامت بايد به او جان دهند، آنهايي هم که سرانجام ذوق خود را بر اين خرافه برتري مي دادند هنر خود را در امور مذهبي بکارمي بردند.
 
معماري از قديم در اردبيل معمول بوده و برخي از آثاري که بندرت از دوران هاي گذشته در اين شهر باقي مانده حکايت از آن دارد که طراحان و سازندگان آنها اطلاعات وسيع و مهارت کافي در کار خود داشته اند. اين آثار معمولاً به صورت اماکن مذهبي و حمام و کاروانسراست.
 
بعد از دوره اعراب دوره سالاريان آغاز مي گردد با ظهور سالاريان، اردبيل بار ديگر در مركز تحولات جديد قرار گرفت و عزت و ذلت هاي متناوبي برآن روي آورد. ازجمله اتفاقات در اين دوره مي توان به هجوم و قتل و غارت گرجيها در اردبيل را ذكر كرد حمله گرجيان از حوادث ناگوار اين عهد مي باشد.
 
اسماعيل كوچكترين فرزند شيخ حيدر بود و يك سال قبل از قتل پدر تولد يافته بود او تا شش سالگي در قلعه استخر بود و درآنجا از ملاطفت هائي كه منصور بيگ پرناك فرومانرواي قلعه نسبت به اين سه كودك مي نمود بي بهره نبود زيرا او از طرفداران حضرت علي و از ارادتمندان شيخ صفي الدين بود.
 
نادر در سال 1143 با يك صد هزار سپاه به قصد راندن عثمانيها به آذربايجان آمدو در 27 محرم آن سال تبريز و چندي بعد اردبيل را از تركها پس گرفت آزادي اردبيل مدت زيادي طول نكشيد زيرا در شرق ايران گرفتاري هائي پيش آمد و نادر ناگزير بدانجا رفت و فرصت جديدي براي تجاوز عثمانيها پيدا شد.
 
بعضي ها چنين پنداشته اند كه شاه اسماعيل صفوي اين زبان را رواج داد و آن را زبان مردم آذربايجان نمود در حاليكه در زمان او بيش از يكصد سال از آزادي و توطن قزلباش ها در آن نواحي مي گذشت و لذا وقتي كه شاه اسماعيل قيام كرد زبان تركي بين مردم آذربايجان شايع بود و عامه نيز بدان سخن مي گفتند.
 
ارس مهترين و پرآب ترين رودخانه شمالي ايران در منطقه آذربايجان است كه از غرب جلفا تا اصلاندوز مغان (استان اردبيل) در طول نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان جريان دارد. ارس كه در زبان آذربايجاني «آراز» گفته مي شود پس از طي مسافتي سرانجام به درياي خزر مي ريزد.
 
بالیقلی چای(رودخانه ماهی دار) اردبیل که از چشمه سارها و برف های دامنه جنوبی کوه سبلان و دامنه های شمال غربی رشته کوه های بزغوش سرچشمه می گیرد، از شهر اردبیل می گذرد و به رودخانه قره سو می ریزد.
 
گرچه تعریف های گوناگون و متعدد برای تصوف ذکر شده است، لکن به تعبیر شیخ شهاب الدین سهروردی در کتاب عوارف المعارف «إنَّ الألفاظَ وَ إن إختَلَفَ، مُتَقَارِبَةُ المَعانِیُ» (گرچه الفاظ وتعابیر مختلف است، لکن معانی به هم نزدیک می باشد) ....
 
مشاهده اولین صفحه مشاهده صفحه قبلی 2 3 4 5 [ 6 ]        
   
گردشگری در استان
مراکز علمی و دانشگاه ها
مشاهیر استان
آداب و رسوم استان
مساجد و عبادتگاه های استان
معرفی شهرستان ها
اردبیل شناسی
 
 
صفحه اصلی | اخبار و رویداد ها | مجموعه مطالب | اردبیل شناسی | صدرا | مسابقات | تماس با ما
Copyright 2009 Tebyan Branch Of Ardebil Province. All rights reserved.
Web Design : WebHouse